Ciąża i Macierzyństwo

Stosunek płciowy po spełnieniu określonych warunków może skończyć się zapłodnieniem. Ile potrzeba do tego czasu i od czego to jest uzależnione? Wiele kobiet planujących ciążę bardzo często zadaje sobie takie pytania.

Jak szybko plemniki docierają do jajowodów?

Czas transportu plemników do jajowodów jest różny. Najszybciej są one w stanie dotrzeć tam w ciągu kilku minut i już wtedy może dojść do zapłodnienia, aczkolwiek czas zapłodnienia zwykle jest dłuższy (i wynosi kilka godzin lub nawet ponad dobę). Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie podlegają one prawom grawitacji. Utrzymywanie pozycji pionowej po stosunku nie spowoduje w większości przypadków opóźnienia w ich przepływie do jajowodów [1].

U każdej kobiety proces zapłodnienia może się znacząco różnić. Nie zawsze kobieta jest w stanie prawidłowo określić moment owulacji ze względu na szereg czynników, takich jak zmiany klimatu, stres lub choroba. Kiedy dochodzi do zapłodnienia w tych przypadkach? Okazuje się, że nawet po 5 dniach od stosunku [2].

Jak długo żyją plemniki?

Mężczyzna przy jednym wytrysku wyrzuca od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 milionów plemników. Warto wziąć pod uwagę, że przy zapłodnieniu bierze udział tylko 1 procent z tych, które są dostarczane do jajowodów kobiety w spermie. Wiele z nich nie dociera na miejsce i ginie po drodze ze względu na kwaśne środowisko panujące w kobiecej pochwie. Plemniki żyją dłużej w środowisku zasadowym, dlatego te, które pozostaną w pochwie, mogą przetrwać zaledwie kilka godzin. Z takim środowiskiem mamy do czynienia w szyjce macicy - w związku z tym gdy uda się już im tam dotrzeć, długość ich życia przedłuża się nawet do kilku dni. A zatem automatycznie dostają więcej czasu na to, by odnaleźć drogę do komórki jajowej oraz spowodować powstanie nowego życia [3].

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi w przypadku dotarcia plemnika do komórki jajowej. Jego główka, a następnie witka wnikają wówczas do jej wnętrza. Po połączeniu się ich jąder powstaje zygota, czyli struktura, w której znajduje się już cały materiał genetyczny ze wszelkimi informacjami dotyczącymi przyszłego dziecka, również jego płci. Zapłodnienie odbywa się w części bańkowej jajowodu. Następnie zygota jest transportowana do macicy, gdzie dochodzi do jej zagnieżdżenia na tylnej ścianie. Zwykle ma to miejsce między 8. a 12. dniem po powstaniu zarodka. Już wtedy kobieta może odczuwać pierwsze symptomy ciąży (jak charakterystyczne krwawe plamienie pochodzące z jamy macicy, które bywa mylone z mającym nadejść wkrótce krwawieniem miesięcznym) [4].

 

Źródła:

[1] Sadaty A., How soon after sex do you get pregnant?, https://www.verywellfamily.com/does-lying-on-your-back-after-sex-help-with-conception-1960291 , Data dostępu: 01.06.2018 r.

[2] Skrzypulec-Plinta V , Czy od razu po stosunku dochodzi do zapłodnienia? https://ciaza.mp.pl/lista/102743,czy-od-razu-po-stosunku-dochodzi-do-zaplodnienia, Data dostępu: 01.06.2018 r.

[3] Skrzypulec-Plinta V., Fizjologia zapłodnienia, https://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=94997, Data dostępu: 01.06.2018 r.

[4] Barczyński B., Poczęcie dziecka, https://ciaza.mp.pl/poczecie/61882,poczecie-dziecka, Data dostępu: 01.06.2018 r.