Dieta i Odchudzanie

Niemal każdy, kto choć trochę interesuje się zdrową żywnością, słyszał kiedyś o yerba mate. Gdyby jednak zapytać takie osoby o szczegóły… okazuje się, że niewiele wiemy o tym specyficznym napoju. Nic nie szkodzi – mamy dla ciebie garść bardzo przydatnych informacji. Dowiedz się, jaka yerba mate jest najlepsza, w jaki sposób ją przyrządzać i co właściwie zyskamy dzięki codziennemu jej spożywaniu.

Co to jest yerba mate?

Wiele osób sądzi, że yerba mate to po prostu herbata – pod takim hasłem (yerba mate herbata), zazwyczaj szukamy też konkretnych produktów w sieci. Warto więc wiedzieć, że napój ten nie ma wiele wspólnego z herbatą – to po prostu napar, który inaczej niż herbatę się pije, inaczej przyrządza, a przede wszystkim inaczej on smakuje. Mówiąc wprost – jest dość gorzki.

Precyzując: yerba mate to napój, który przygotowywany jest z listków oraz małych gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta to w istocie po prostu drzewo (osiągające nawet 17 metrów wysokości), rosnące np. w Argentynie, Brazylii, Urugwaju oraz oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, w Paragwaju.

Dlaczego jednak napój zyskał tak wielką sławę? Co sprawia, że ściągany jest on z zagranicy i kupowany każdego dnia przez tysiące zakochanym w nim kobiet? Otóż znaczące są tu korzyści, jakie uzyskujemy dzięki yerba mate. Działanie napoju jest bardzo intensywne i może nam pomóc zarówno w dbaniu o własne zdrowie, jak i o urodę. A wszystko to dzięki unikalnym składnikom.

Yerba mate – składniki i korzyści

Ostrokrzew paragwajski, z którego przygotowuje się yerba mate, zawiera całe mnóstwo korzystnych dla zdrowia i urody składników – jest ich aż ponad 200. Najważniejsze z nich to:

  • witaminy (PP, E, H, B1, B2, A i C),
  • ksantyny (odpowiadające za sprawne działanie naszego mózgu),
  • mikro- makro elementy (między innymi mangan, magnez, potas, fosfor, krzem, chrom czy miedź),
  • polifenole (działają antyoksydacyjnie oraz przeciwnowotworowo),
  • saponiny (zmniejszające poziom złego cholesterolu oraz działające przeciwzapalnie).

Jeśli tylko odpowiednio przygotujemy naszą yerba mate, zyskujemy gwarancję, że wszystkie te „dobroci” przenikną do naszego organizmu. A z tym wiążą się przeróżne korzyści.

•    Pobudzenie

Yerba mate bardzo często stosowana jest jako zamiennik porannej kawy. I słusznie, ponieważ błyskawicznie pobudza nasz organizm, redukując senność i wyzwalając energię, jednocześnie nie drażniąc w żaden sposób delikatnej błony śluzowej żołądka.

•    Przyspieszenie przemiany materii

Wiele kobiet, które pragną zrzucić kilka kilogramów, sięga właśnie po yerba mate. Odchudzanie tą metodą nie będzie może spektakularne – takie zawsze staje się tylko przy włączeniu aktywności fizycznej, niemniej nie można zaprzeczyć, że napój ten znacznie przyspiesza przemianę materii. Jeśli będziesz często po niego sięgała, nie grożą ci dolegliwości natury żołądkowo-jelitowej.

•    Wyregulowanie ciśnienia

Im więcej dobrych składników dostarczymy do organizmu, tym lepiej będzie on sobie radził z regulacją ciśnienia tętniczego. Dlatego to właśnie yerba mate nierzadko zalecany jest osobom, które cierpią na nadciśnienie. Z pewnością jest bezpieczniejszy niż kawa!

•    Oczyszczanie organizmu

Jeśli czujesz się zmęczona i już od rana brakuje ci sił, powodem może być zanieczyszczenie organizmu toksynami. Wówczas także warto sięgnąć po yerba mate. Działanie antyoksydacyjne naparu jest bardzo silne, więc już po kilkudniowym stosowaniu poczujesz się znacznie silniejsza i „lżejsza”.

•    Zwiększenie odporności

Yerba mate to całe mnóstwo składników przeciwzapalnych. Wypijając codziennie minimum szklankę naparu, sprawisz, że twój organizm zyska więcej sił do obrony przed szkodliwymi drobnoustrojami. Kobiety, które w taki sposób urozmaicają swoją dietę, szybko zauważają, że są mniej podatne na infekcje.

Jaka yerba mate?

Na pytanie, „jaka yerba mate?” – musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie, ponieważ w grę wchodzą różne warianty. My możemy jedynie podpowiedzieć, że istnieją przeróżne natężenia smaku i aromatu – przed zakupem powinnaś zatem zastanowić się, czy wolisz opcję mocniejszą i silniej pobudzającą, czy może delikatniejszą, łagodniejszą w smaku.

Przykład tej pierwszej, czyli yerba mate o dużym aromacie i wyrazistym smaku, to choćby Pajarito Premium Despalada (do kupienia na przykład tutaj: https://yerbamate.com.pl/pajarito/1130-pajarito-premium-despalada-500g.html). Ten napar z pewnością obudzi cię w nawet najciemniejszy poranek, a do tego urzeknie swoim silnym aromatem – dzięki niemu masz szansę niemal poczuć się jak w Paragwaju.

Jeżeli jednak wolisz delikatniejsze smaki, spróbuj yerba mate Pajarito Suave. Jest łagodna, delikatna, ale o wciąż mocnym, przyjemnym aromacie. Bez problemu kupisz ją na przykład tutaj: https://yerbamate.com.pl/pajarito/1131-pajarito-suave-500g.html.

Yerba mate – gdzie kupić?

Wraz z popularnością napoju yerba mate, wzrosła też podaż – obecnie możesz kupić ją w przeróżnych sklepach, nierzadko w bardzo konkurencyjnych cenach. Warto jednak pamiętać, że duże zainteresowanie jakimikolwiek produktami to otwarte pole dla tych, którzy chcą zarobić tanim kosztem, co nie jest trudne w przypadku różnego typu składników do naparów.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoja yerba mate jest wysokiej jakości i dzięki niej na pewno dostarczysz organizmowi wszystkiego, czego ten potrzebuje, to musisz kupować w dobrych, sprawdzonych sklepach, które gwarantują najwyższą jakość naparów i są sprawdzone przez miliony kobiet. Takie produkty wytwarza paragwajska marka Lauro Raatz, której produkty można kupić na yerbamate.com.pl.

Yerba mate – jak parzyć?

Aby osiągnąć wszystkie wymienione wyżej korzyści dla organizmu, musisz odpowiednio przygotować yerba mate. Jak parzyć listki i gałązki, by napój był aromatyczny, a składniki – nieuszkodzone?

Wbrew pozorom sprawa nie jest prosta. Najpierw musisz wsypać yerba mate do ¾ wysokości naczynia. Następnie powinnaś przykryć naczynie dłonią, odwrócić i wielokrotnie potrząsnąć. Kolejny krok to zalanie liści wodą – w tym celu naczynie musi być ułożone pod kątem 45 stopni. Podgrzej wodę do 70 lub 80 stopni Celsjusza i wlej do naczynia. Następnie zamknij ustnik i włóż rurkę. Po 2-3 minutach czekania yerba mate jest już gotowa.

Oczywiście po lekturze powyższego możesz mieć wrażenie, że napoju nie pije się w zwykłej filiżance. I rzeczywiście – naczynie do yerba mate wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjny kubek. Wykonane jest ono z argentyńskiej tykwy, drewna albo po prostu z ceramiki i przypomina dużą kulę z małym otworem.

Pamiętaj, że możesz kupić od razu specjalne naczynie oraz wybraną przez siebie yerba mate. Zestaw jest zazwyczaj tańszy, niż oba te produkty kupowane oddzielnie. Możesz taki nabyć również na stronie yerbamate.com.pl.

Yerba mate – jak często pić?

Jedno z często powtarzających się pytań nowicjuszek jest to, jak często pić yerba mate. Warto zatem wiedzieć, że z uwagi na zawartość kofeiny początkowo zaleca się spożywanie jednej porcji dziennie. Z czasem można wypijać nawet trzy lub cztery. Pamiętajmy przy tym, że liści yerba mate nie wyrzuca się po jednym zalaniu wodą – należy powtarzać ten zabieg kilkakrotnie, aż do czasu, kiedy napar straci już swój aromat i smak.