Uroda

Woskiem, depilatorem, a może maszynką? Każdego dnia kobiety na całym świecie testują coraz to nowe metody depilacji, mające im zapewnić gładkie ciało na długie dni. Jednocześnie niezwykle trudno jest wybrać sposób, który można nazwać idealnym – każdy ma swoje zalety i wady, każdy ma też inną cenę. Pomożemy wam w wyborze. Oto niezwykle przydatne zestawienie wszystkich dostępnych na rynku metod depilacji.

Czy usuwanie owłosienia jest niezbędne?

W dzisiejszych czasach konieczność depilacji kobiecego ciała jest niemal oczywista – wynika nie tylko z trendów, ale poczucia estetyki. Myli się jednak ten, kto sądzi, że owłosienie usuwa się tylko z nóg – równie często kobiety depilują pachy, skórę nad ustami, okolice intymne, a także włosy czy piersi.

Modna kobieta to zdecydowanie kobieta gładka i tak jest od wielu lat. Choć czasem wielkie gwiazdy Hollywood próbują przeciwstawić się temu „nakazowi” gładkości, prezentując na przykład bujnie owłosione pachy, nie naśladują wielu naśladowczyń. Gładkie ciało nie tylko prezentuje się ładniej, ale też ładniej pachnie (włosy gromadzą pot i powodują, że bakterie szybciej się namnażają). Stąd też obecnie modne jest posiadanie owłosienia tylko… na głowie.

Należy jednocześnie dodać, że ile kobiet, tyle preferencji w kontekście depilacji. Dla niektórych z nas ważne jest to, ile trwa usuwanie włosków – im szybciej, tym lepiej. Dla innych liczy się skuteczność – włoski mają nie odrastać przez długie tygodnie. Jeszcze inne kobiety cenią sobie komfort usuwania owłosienia – musi ono przebiegać bez bólu, dla części z nas nie bez znaczenia jest też cena. Przeanalizuj zatem dokładnie poniższe zestawienie i zadecyduj, która metoda będzie najlepsza właśnie dla ciebie.

Metody depilacji – zalety, wady, ceny, ważne wskazówki

Depilator elektryczny

Na początek weźmy pod lupę depilator elektryczny – urządzenie, które można kupić w niemal każdym sklepie z agd i rtv i z którego można skorzystać także u kosmetyczki. Na jakiej zasadzie działa, jakie są jego zalety i wady?

Działanie. Depilator elektryczny ma całe mnóstwo niezwykle szybko poruszających się pęsetek, które dosłownie wyrywają włoski wraz z cebulkami. To właśnie dzięki temu, że włoski są wyrywane, a nie obcinane, skóra pozostaje gładka aż na kilka tygodni. Aby dodatkowo usuwanie owłosienia nie było zbyt przykrym doznaniem, producenci depilatorów elektryczny stosują specjalne chłodzące nakładki chłodzące lub masujące.

Zalety . Depilator elektryczny ma sporo zalet, więc cieszy się dużym powodzeniem u kobiet. Oto, co dokładnie możesz dzięki niemu uzyskać:

•    długotrwały efekt

Według opisów doświadczeń kobiet, po użyciu depilatora nie trzeba martwić się o owłosienie aż przez dwa do trzech tygodni. W porównaniu np. z ze zwykłą maszynką do golenia to niezwykły komfort!

•    prosta obsługa

Mówiąc kolokwialnie, tutaj „nie ma większej filozofii” – ot, włączasz urządzenie, przykładasz do skóry i do dzieła.

•    jednorazowy wydatek

Dobry depilator posłuży ci przed kilka lat – w tym czasie nie wydasz ani grosza na kosmetyki do depilacji, maszynki czy wizyty u kosmetyczki (przynajmniej nie na te, na których usuwa się owłosienie). Co istotne, teraz depilatory nie są wyjątkowo drogie.

•    łatwość przenoszenia

Depilator elektryczny jest mały i poręczny – znajdziesz na niego miejsce w torebce, więc możesz zabierać go dosłownie wszędzie. Bez obawy, że wyleje się w torbie, jak na przykład krem do depilacji.

•    nie powoduje uczuleń

Bo tutaj nie ma co uczulać – wyrywanie włosków nie odbywa się przy zastosowaniu kremu.

Wady

Niestety, depilator elektryczny ma też swoje cienie – niektóre jego wady są tak duże, że część kobiet w ogóle nie bierze urządzenia pod uwagę. Jakie to cechy?

•    to boli!

Nakładki masujące lub chłodzące mogą zmniejszać poziom odczuwanego bólu, ale wciąż jest to silny ból. Na tyle duży, że nie wszystkie kobiety, które znoszą jego działanie np. na nogach, zdobyły się na użycie go w miejscach intymnych.

•    nie wszystkie włoski są usuwane

Niestety, depilator czasem nie usuwa wszystkich włosków. Te niewyrwane szybko stają się widoczne, więc trzeba powtórzyć zabieg.

•    podrażnienie skóry

Chociaż nie wystąpi alergia, to skóra może być bardzo podrażniona po zastosowaniu depilatora – zwłaszcza w trakcie kilku pierwszych „seansów” z urządzeniem.

•    wrastanie włosków

Depilator elektryczny czasami sprawia, że włoski zaczynają wrastać – wówczas, zamiast pięknej i gładkiej skóry, mamy czerwone, brzydkie krostki.

Cena

Ceny depilatorów bardzo się różnią – niektóre urządzenia kosztują już 100 złotych, za inne (często lepszej jakości) to wydatek rzędu 500-600 złotych.

Depilacja woskiem na ciepło

To zabieg, któremu można poddać się tylko i wyłącznie w gabinecie kosmetycznym. Na czym polega i jakie są jego dobre oraz złe strony?

Działanie

Aby usunąć niechciane owłosienie, należy nałożyć na skórę wosk, uprzednio rozgrzany do temperatury 37 stopni Celsjusza. Następnie przykrywa się go wąskimi, bawełnianymi paseczkami, a po pewnym czasie – zrywa wraz z włoskami.

Zalety

•    skuteczność

Dzięki woskowi można cieszyć się gładką skórą nawet do czterech tygodni.

•    zero podrażnień

Jako, że zabieg wykonywany jest u kosmetyczki, na skórę nakładane są specjalne, profesjonalne kremy, które łagodzą podrażnienia. Dzięki temu skóra jest mięciutka i zadbana.

•    osłabienie włosków

Regularnie usuwanie włosków woskiem sprawia, że wyrastają one znacznie słabsze.

•    dodatkowe działanie

Zabieg ten działa trochę jak peeling – włoski usuwane są wraz ze starym naskórkiem. To podwójna korzyść i efekt w postaci pięknej, świeżej skóry.

Wady

Jak każda metoda depilacji, tak i ta posiada swoje wady. O czym musisz pamiętać, zanim udasz się do kosmetyczki?

•    ból

Podobnie, jak w przypadku depilatora, tak i tutaj włoski wyrywane są wraz z cebulkami, co powoduje duży ból i dyskomfort. Niektóre kobiety decydują się co prawda na usuwanie włosków włoskiem także z okolic bikini, ale nie jest to najprzyjemniejsze doświadczenie.

•    podrażnienia

U niektórych kobiet nawet zastosowanie specjalistycznych kosmetyków nie powoduje całkowitej redukcji podrażnień – skóra jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

•    wymagany profesjonalizm

Przed decyzją o skorzystaniu z takiej metody depilacji trzeba włożyć dużo trudu w poszukiwanie dobrej kosmetyczki – ktoś, kto nie zna się na tej dziedzinie, może spowodować, że na ciele powstaną blizny.

Cena:

Cena zabiegu zależna jest od okolic, z których usuwane jest owłosienie. Nogi „kosztują” około 50 złotych, pachy 25 złotych, okolice bikini – około 50 złotych.

Maszynka jednorazowa

Zasada działania jest bardzo prosta i zna ją każda z nas – trzeba kupić maszynkę, krem do depilacji i przesuwać maszynką po skórze. Jakie są zalety i wady tego sposobu na usuwanie owłosienia?

Zalety

•    cena

Jeśli chodzi o wydatek jednorazowy, jest to najtańsza metoda depilacji. Maszynkę można kupić już za 3 złote, aczkolwiek bardziej polecane są te nieco droższe. Pianka do depilacji to koszt około 7-15 złotych. Zazwyczaj także maszynka – wbrew swojej nazwie, nie jest jednorazowa.

•    komfort użytkowania

Używanie maszynki nie boli. Nawet, jeśli dojdzie do przypadkowego nacięcia skóry, to pojawia się tylko bardzo delikatne szczypanie. Dzięki temu, że jest to metoda w 100% bezbolesna, szybko i bez stresu można pozbyć się włosków z delikatnych okolic ciała.

•    czas trwania depilacji

Golenie włosków maszynką to szybka akcja – 5 minut i jest po problemie, a skóra jest idealnie gładka.

•    dostępność

Jeśli nawet zdarzy ci się zapomnieć spakować maszynki na wakacje, to bez najmniejszego kłopotu kupisz ją choćby w sklepie spożywczym, kiosku czy markecie.

Wady

Skoro maszynka jest taka idealna, to dlaczego kobiety jej nie kochają? Oto powody:

•    możliwość skaleczenia

Maszynka jest ostra, co w przypadku nóg nie jest aż takie niebezpieczne – gorzej z goleniem miejsc intymnych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że przecięcie tak delikatnych tkanek może być niezwykle przykre. Co gorsza, na skutek uszkodzenia skóry może pojawić się infekcja.

•    wrastanie włosków

U wielu kobiet używanie maszynki powoduje wrastanie włosków i tworzenie się brzydkich, czerwonych krostek na skórze.

•    krótki efekt

Obcięte maszynką włoski odrastają błyskawicznie – u kobiet, które golą się rano, skóra przestaje być idealnie gładka już… wieczorem tego samego dnia!

Krem do depilacji

Krem do depilacji to jedna z chemicznych metod depilacji. Kosmetyk ma składniki, które zmiękczają włoski i sprawiają, że oddzielają się one od skóry. Wystarczy zatem nałożyć krem, a po około 20 minut zsunąć go specjalną szpatułką – oczywiście już wraz z włoskami.

Jakie są zalety ze stosowania tej właśnie metody?

•    bez bólu

Kobiety używające kremów nie zaznają bólu – jest to metoda bardzo przyjemna, niepowodująca żadnych dolegliwości czy dyskomfortu na skórze.

•    brak podrażnień

Zakup dobrego kremu do depilacji to gwarancja, że skóra pozostanie gładka i bez podrażnień.

•    zero ryzyka uszkodzenia naskórka

W przeciwieństwie do klasycznej maszynki, krem do golenia nie stwarza ryzyka nacięcia skóry i infekcji.

•    spowolnienie odrastania włosków

Niektóre kremy tego typu mają substancje, które spowalniają odrost włosków. Można zyskać dzięki temu dodatkowy jeden dzień bez depilacji.

•    bez wrastania w skórę

Stosując krem, nie musimy bać się, że włoski zaczną wrastać w skórę – nie ma tutaj takiego ryzyka.

Wady

Używanie kremu jest naprawdę ciekawą alternatywą dla bolesnego wyrywania czy golenia dającego krótki efekt, ale ma też swoje wady. Jakie?

•    krótkotrwały efekt

Gładką skórą można cieszyć się nieco dłużej, niż po użyciu maszynki, ale czas ten wciąż nie zachwyca – to maksymalnie 3-4 dni.

•    niewygodne czekanie na efekt

Na działanie kremu trzeba czekać około 20 minut – to dość sporo, jeśli akurat się spieszymy. A kobiety zazwyczaj się spieszą.

•    ryzyko alergii

Niestety – krem do depilacji to kosmetyk, a one mogą uczulać bardziej wrażliwą skórę. Dlatego zaleca się przeprowadzenie próby dzień przed właściwą depilacją – na przykład poprzez posmarowanie kremem małego kawałka skóry na łydce.

•    trudny zapach

Kremy do depilacji często mają chemiczny zapach. Dla większości kobiet nie jest to duży problem, ale co bardziej wrażliwy nos może tego nie tolerować.

Pasta cukrowa

Działanie

Depilacja pastą cukrową polega na wykorzystaniu roztopionego cukru – metoda ta była znana już setki lat temu. Chociaż podobna jest do usuwania włosków woskiem (tutaj także są one wyrywane), różni się pod względem szczegółów. A oto jej zalety:

Zalety

•    100% naturalny skład

Jeśli chcesz, możesz nawet zjeść pastę cukrową – do jej przygotowania używa się tylko cukru, wody i cytryny. Dzięki temu praktycznie nie istnieje ryzyko alergii.

•    dwie opcje do wyboru

Pasta cukrowa może być stosowana na zimno i na ciepło – w zależności  od wymagań skóry. Dla przykładu, kobiety ze skórą naczynkową powinny wybrać wersję „na chłodno”.

•    można przygotować ją w domu

Oczywiście na pierwszy raz warto udać się do kosmetyczki, aby zobaczyć, jak powinien wyglądać profesjonalnie przeprowadzony zabieg. Później z powodzeniem można przeprowadzić taką depilację samodzielnie.

•    małe ryzyko podrażnień

Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry (jak wosk), a tylko do włosków – dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnień jest małe, a zabieg jest mniej bolesny.

•    niska cena

Przygotowanie pasty w domu to koszt około 3 złotych.

•    osłabienie włosków

Po kilku „sesjach” można zauważyć, że włoski odrastają bledsze i cieńsze. To ogromna zaleta.

•    długotrwały efekt

Dzięki takiej depilacji można cieszyć się gładziutką skórą nawet 3 tygodnie.

Wady

Metoda ta ma – jak widać, całe mnóstwo zalet. Czy jednak jest idealna? Niestety, i tutaj odpowiedź brzmi: nie. Co zniechęca niektóre kobiety do jej zastosowania?

•    czasochłonność

Usuwanie włosków za pomocą pasty cukrowej jest dosyć czasochłonne. Dodatkowo trzeba przygotować się odpowiednio, w przeciwnym razie może powstać mały bałagan.

•    wysoka cena zabiegu w salonie

Jeśli zdecydujemy się na profesjonalny zabieg, za usunięcie włosków z nóg zapłacimy nawet… 250 złotych.

•    ograniczenia co do miejsca depilacji

Cukier rozjaśnia skórę, dlatego ta metoda depilacji nie jest polecana kobietom, które chcą pozbyć się włosków z okolic twarzy.

Laser

Dochodzimy do ostatniej metody, czyli usuwania włosków metodą laserową. Jak działa laser, jakie ma wady i zalety?

Działanie

W trakcie zabiegu wiązka laserowa przenika do wnętrza włosa, niszcząc jego macierz – to część, która odpowiada za wzrost włosków. Zabieg można wykonać zarówno u kosmetyczki, jak w domowych warunkach, dysponując specjalnym urządzeniem.

Zalety

•    możliwość trwałego usunięcia owłosienia

Dokładnie tak – trwałego! Po serii zabiegów wystarczy tylko „odświeżać” efekt raz do roku.

•    zero ryzyka wrastania włosków

W przypadku wybrania tej metody nie ryzykujemy, że włoski wrosną skórę, więc nie ma czerwonych, szpecących krostek.

•    oszczędzenie czasu

Koniec z zabawami w łazience – kilkakrotne użycie lasera raz na zawsze likwiduje problem owłosienia.

•    możliwość znieczulenia

Usuwanie włosków tą metodą jest nieco bolesne, ale można skorzystać ze specjalnych żelów, które bardzo redukują nieprzyjemne doznania.

Wady

Jakie znaczenie mają wady, gdy można trwale usunąć owłosienie? A jednak one istnieją i warto się z nimi zapoznać:

•    cena

Można kupić urządzenie albo zdecydować się na depilację w salonie kosmetycznym. W obu przypadkach koszt pozbycia się niechcianego owłosienia wyniesie ponad 1000 złotych, co dla niektórych kobiet stanowi zbyt dużą przeszkodę.

•    konieczność powtarzania zabiegów

Niemożliwe jest usunięcie włosków za pierwszym razem – kilka wizyt to niezbędne minimum.

•    czasochłonność

Niestety, depilacja laserem może trwać nawet kilka godzin. To bardzo długo, a pamiętaj, ze zabieg należy powtarzać.

•    ból

Byłoby wspaniale, gdyby laserowe niszczenie włosków byłoby bezbolesne. Niestety, kiedy laser „strzela”, pojawia się ból.

•    ograniczenia

Przed zabiegiem nie można stosować peelingów ani się opalać. Po zabiegu także trzeba uważać, nie można wystawiać skóry na działanie słońca i trzeba często ją nawilżać (2-3 razy dziennie).

•    nie dla każdej kobiety

Jeśli masz cienkie i jasne włoski, ta metoda depilacji nie jest dla ciebie – sprawdzi się tylko w przypadku grubszego i ciemnego owłosienia.

Dla każdego coś dobrego!

O depilacji wiesz już wszystko. Czy wybrałaś swój ulubiony typ? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

 

Tematy: