Zdrowie

O ile tematy związane z menstruacją już przestają być tabu, o tyle niektóre rynkowe nowinki, podnoszące komfort miesiączkujących kobiet, wciąż wzbudzają liczne kontrowersje. Nie inaczej jest z kubeczkiem menstruacyjnym. Produkt szturmem podbija rynek, ale nie wszystkie wiemy, jak go stosować. Jak działa kubeczek menstruacyjny? Jakie są jego wady i zalety? I jeśli nie on, to co jest lepsze – tampony czy podpaski?

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny, to, jak łatwo się domyślić, kubek, który wkłada się do pochwy w okresie miesiączki. Jego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej, którą później, po wyjęciu kubeczka, wylewa się do toalety czy zlewu.

Naturalnie kubek w niczym nie przypomina te do picia herbaty czy kawy. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z medycznego silikonu, ma stożkowy kształt i jest różne rozmiary – dopasowane do potrzeb różnych kobiet. Obecnie na rynku są już różne modele – jednym z najbardziej popularnych jest kubeczek menstruacyjny Rossman. Opinie na jego temat są w większości bardzo pozytywne, a cena na tyle konkurencyjna, że jeśli już mamy próbować, to warto zacząć właśnie od tego. Innym popularnym modelem jest kubeczek menstruacyjny Lilli Cup – jest już trochę droższy, ale także cieszy się naprawdę świetnymi opiniami użytkowniczek.

Kubeczek menstruacyjny zalety

Istnieje mnóstwo zalet kubeczków menstruacyjnych. To między innymi:

•    Koniec z przeciekaniem

Dobrze założony kubeczek menstruacyjny oznacza właściwie zero ryzyka przeciekania. Cała wydzielina zbiera się w dobrze przylegającym do szyjki macicy naczyniu. Objętość kubka jest zazwyczaj wystarczająca, aby zebrać krew zbierającą się nawet przez 8 godzin – przy założeniu, że mówimy o bardziej intensywnych dniach miesiączki. Jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka, oznacza to tylko, że należy potrenować jego zakładanie.

•    Zero sznureczków

Stosując kubeczek menstruacyjny, możemy zapomnieć o sznureczkach czy jakichkolwiek innych rzeczach, które przypominałyby nam, że mamy miesiączkę.

•    Pełen komfort

Właściwie założone naczynko nie jest w ogóle wyczuwalne. Jeśli jednak nie wiesz, jak założyć kubeczek menstruacyjny, to nieco niżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

•    Oszczędność

Kubeczek menstruacyjny kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale wydatek ten szybko się zwraca. Naczynie może służyć nam przez kilka, jeśli nie kilkanaście lat – jest wyprodukowane z silikonu, więc tak naprawdę trudno go uszkodzić, a sam z siebie też się nie zużyje.

•    Dbanie o środowisko

Zrezygnowanie z podpasek czy tamponów to ogromna krok na rzecz ochrony środowiska. Nie będziesz już wyrzucała każdego miesiąca kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu odpadów, których w żaden sposób nie można przetworzyć.

•    Wygoda

Jeśli kupisz kubeczek menstruacyjny – Rossmann albo jakikolwiek inny, to masz pewność, że zabezpieczenie w razie miesiączki zawsze jest w domu. Koniec z tymi wszystkimi: „o nie, skończyły mi się podpaski!” o godzinie 23.

•    Bezpieczeństwo

W trakcie aplikowania kubeczka menstruacyjnego przysysa się on do szyjki macicy. Oznacza to, że znajdująca się w jego środku krew nie ma kontaktu z powietrzem, co likwiduje psucie się wydzieliny. Jest jeszcze jedna rzecz, która potwierdza, jak bezpieczny jest kubeczek menstruacyjny – opinie lekarzy! To właśnie ginekologowie rekomendują produkt jako dobrą alternatywą dla podpasek i tamponów. Z kolei The United States Food and Drug Administration, czyli amerykańska instytucja dopuszczająca leki i jedzenie do obrotu krajowego, przeprowadziła kilka ważnych badan na ten temat. Wnioski? Kubeczki zostały uznane za produkty bezpieczne dla zdrowia kobiet.

•    Różnorodność rozmiarów

Kubeczek menstruacyjny może mieć rozmiar s, m albo xl – wszystko zależy od potrzeb danej kobiet oraz oczywiście od jej technicznych „możliwości”.

Wady kubeczków menstruacyjnych

Naturalnie kubeczek menstruacyjny ma też swoje wady. Z czym musimy się liczyć, wybierając tę metodę zabezpieczenia w czasie miesiączki?

•    Kubeczek jest drogi

Najtańszy model kosztuje około 40 złotych – to wspomniany kubeczek menstruacyjny z Rossmann.  Jak jednocześnie podkreślają producenci tych medycznych gadżetów, nie każdy kubeczek będzie odpowiadał każdej kobiecie. Jeśli więc nie będzie ci pasował model z drogerii, możesz zamówić online kubeczek menstruacyjny Lilly Cup – wówczas jednak trzeba przygotować się na wydatek rzędu… 130 złotych. Jeśli przyjdzie ci tak „bawić się” w szukanie idealnego kubeczka, to może być to naprawdę kosztowny proces.

•    Zakładanie kubeczka wymaga wprawy

Wcale nie jest tak, że ot, kupisz kubeczek, włożysz do pochwy i po sprawie. Założenie kubeczka może z początku wydawać się strasznie skomplikowane! Trzeba wypracować własną technikę składania produktu i nauczyć się jego wyciągania bez ryzyka uszkodzenia szyjki macicy – pamiętajmy, że kubeczek jest „zassany” w pochwie, więc nie można go po prostu wyciągać na siłę.

•    Niezbędny jest kontakt z własną krwią

Generalnie rzecz biorąc, kontakt z krwią występuje także w przypadku używania podpasek czy tamponów – tyle tylko, że w przypadku kubeczka musimy ją wylać i umyć naczynko gorącą wodą. Niektóre kobiety podkreślają, że to dla nich zdecydowanie za dużo i wolą jednak używanie produktów, które można od razu wyrzucić do śmieci.

•    Możliwe uszkodzenie błony dziewiczej

Nie ma żadnych widełek wiekowych, jeśli chodzi o używanie kubeczka – mogą go używać zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Jednak w trakcie aplikacji u młodych dziewcząt może dojść do uszkodzenia błony – niestety, nie istnieje kubeczek menstruacyjny dla dziewic.

„Kubeczek menstruacyjny – jak używać”, czyli najczęstsze pytania o produkt

To naturalne, że zanim coś wypróbujemy, chcemy dowiedzieć się o danym produkcie jak najwięcej. Dlatego przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

1.    Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?

Aby poprawnie założyć kubeczek menstruacyjny, należy zwinąć go w dowolny kształt – może być to na przykład dociśnięcie jednego brzegu kubeczek do środka albo ułożenie całego kubka w literkę „s”. Następny krok to przyjęcie odpowiedniej pozycji – w trakcie aplikacji kubeczka kobieta musi być maksymalnie rozluźniona (spięcie mięśni uniemożliwi założenie!). Najlepsza pozycja to ta, w której lekko się kuca albo po prostu siedzi na toalecie. Ostatni element całego procesu to upewnienie się, że kubeczek dobrze przylega do szyjki macicy – w tym celu należy włożyć palec do pochwy i przejechać po brzegach kubka. Jeśli okaże się, że kubek utknął za szyjką, proces trzeba powtórzyć.

Uwaga! Należy pamiętać, że absolutnie niezbędna jest tu higiena. Kubeczek menstruacyjny musi być odparzany przed każdą miesiączką (ale już nie przed każdą zmianą), a każda aplikacja powinna być poprzedzona dokładnym myciem rąk.

2.    Jak dobrać rozmiar kubeczka?

Zakłada się, że kobiety, które nie rodziły dzieci, powinny wybierać rozmiary mniejsze, jak „s”. Te, które mają już za sobą jeden czy dwa porody, zazwyczaj sięgają po „m-ki”, które zresztą określają jako idealne. „Xl” mogą wybrać panie, które rodziły i mają bardzo silne miesiączki, wobec czego boją się przeciekania kubeczka.

3.    Jak wyjmować kubeczek menstruacyjny?

To także proces, którego trzeba się nauczyć. Najpierw musisz oczywiście umyć ręce, a potem przyjąć rozluźnioną pozycję. Kolejny krok to włożenie palców do pochwy i lekkie naciśnięcie kubeczka – tak, aby dostało się do niego powietrze likwidujące zassanie, ale nie tak, aby wylać zawartość. Dobra informacja – po dwóch czy trzech miesiączkach nie będziesz już się zastanawiała, jak założyć kubeczek menstruacyjny czy jak go wyjąć. Wszystko to stanie się automatyczne i szybkie.

4.    Jak załatwiać się w trakcie noszenia kubeczka menstruacyjnego?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić „pisiu” przy założonym kubeczku menstruacyjnym, to dobra informacja jest taka, że możesz zrobić to zupełnie normalne – pamiętaj, że cewka moczowa nie znajduje się głęboko w pochwie, ale nad jej ujściem. Nie musisz zatem wyjmować kubeczka czy w ogóle robić z nim czegokolwiek. Zupełnie inna sprawa to wypróżnianie się – tutaj z uwagi na parcie kubeczek menstruacyjny może się obniżyć, więc najlepiej jest go wyjąć, opróżnić i jeszcze raz założyć.

5.    Gdzie kupić najlepszy kubeczek menstruacyjny?

Dobry kubeczek menstruacyjny możesz właściwie kupić w wielu miejscach – zarówno w drogerii, jak i w aptece czy sklepie internetowym. Pamiętaj tylko, że w przypadku tego ostatniego warto poczytać opinie.

Jeśli nie kubeczek menstruacyjny, to co?

Załóżmy, że mimo swoich niewątpliwych zalet, kubeczek menstruacyjny cię absolutnie nie przekonuje – nie chcesz wylewać krwi, a uczenie się zakładania kubka napawa cię głęboką niechęcią. Pozostaje zatem zastanowić się, co jest lepsze – podpaski  czy tampony?

Tampony – wady i zalety

Oczywiście największą zaletą tamponów jest fakt, że w trakcie ich stosowania możemy prawie zapomnieć o tym, że mamy okres. Można używać ich podczas wielu aktywności – choćby takich jak pływanie w basenie czy bieganie. Tampony redukują też brzydki zapach związany z rozkładaniem się krwi miesiączkowej – dopóki tampon jest w środku ciała, dopóty nie grozi nam wydalanie silnych aromatów. Tampony dostępne są w różnych rozmiarach i wykonywane są z różnych materiałów, ich aplikacja jest śmiesznie prosta, a do tego są bardzo tanie (zwłaszcza te kupowane w dyskontach).

Jednak tampony mają też swoje wady. Jedną z większych jest ryzyko wystąpienia szoku toksycznego, który może doprowadzić nawet do śmierci – dlatego właśnie należy trzymać je w pochwie maksymalnie 8 godzin, a najlepiej jeszcze krócej. Ponadto – co nie dzieje się w przypadku kubeczka menstruacyjnego, tampon „wciąga” nie tylko krew, ale również naturalny śluz występujący w pochwie. W związku z tym wiele kobiet, które wybiera tę metodę zabezpieczenia w czasie miesiączki, w ostatnich dniach odczuwa silny dyskomfort związany z nadmierną suchością.

To może podpaski?

Nie brakuje lekarzy, którzy podkreślają, że krew miesiączkowa powinna wypływać z organizmu od razu – tylko to ma zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo w kontekście bakterii. I pod tym względem z pewnością podpaski są najbezpieczniejsze. Stosując je, nie zagraża ci szok toksyczny. To jednak jedyna zaleta podpasek – wad jest o wiele więcej.

Nawet najlepsze podpaski nie zagwarantują noszącej je kobiecie komfortu. To zawsze jest coś dodatkowego w bieliźnie, co przypomina o miesiączce. Wiele kobiet podkreśla, że sam moment wypływania krwi powoduje w nich ogromny dyskomfort, podobnie jak zapach, który niestety przy używaniu podpasek jest bardziej wyczuwalny.

Podsumowując: tylko od ciebie zależy, które rozwiązanie wybierzesz. Pamiętaj jednak, że czasem warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Może okaże się, że kubeczek menstruacyjny, przed którym tak się wzbraniałaś, stanie się najlepszym zakupem ostatnich lat.