Aktualnosci

Decyzją Senatu RP Wisława Szymborska została ogłoszona patronką roku 2023. W setną rocznicę urodzin (2 lipca) poetki i noblistki na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie pokazała się okolicznościowa iluminacja. W całym kraju, w licznych placówkach kulturalno-oświatowych odbyły się i ndal odbywają imprezy związane z noblistką - sesje popularno-naukowe, spotkania miłośników literatury, prelekcje i odczyty, a także konkursy poetyckie (m.in. Skarżysku Kamiennej, Suwałkach czy Libiążu).

Wisława Szymborska  (właściwie: Maria Wisława Szymborska-Włodek) poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka literatury, felietonistka, laureatką Nagrody literatury została w 1996 r. Prezydent RP uhonorował ją Orderem Orła Białego z prznależnym tytułem Damy tego odznaczenia.

Jej życie i twórczość w zasadzie  były związane z Krakowem, choć urodziła się w Kórniku w Wielkopolsce. Do podwawelskiego miasta przyjechała z rodzicami i siostrą w 1929 r. W Krakowie debiutowała w 1945 r. na łamach "Dziennika Polskiego"  wierszem "Szukam słowa". W roku  1952 w Spółdzilni Wydawniczej "Czytelnik" wydała swój pierwszy tomik poetycki "Dlatego żyjemy"; w tym samym roku została członkinią Związku LIteratów Polskich. W latach 1953-1966 była kierowniczką działu literackiego tygodnika "Życie literackie", na łamach którego publikowała felietony pt. "Lektury nadobowiązkowe", które pisała do2002 roku. W 1983 r. nawiązała wspópracę z Tygodnikiem Powszechnym".  Od 1988 r. była członkinią PEN Clubu, a od 2001 r. została członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Poetka zmarła w Krakowie  1 lutego 2012 r. i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim. W setną rocznicę urodzin  W. Szymborskiej warto zaciekawić się  jej spóścizną literacką- jej pięknymi wierszami, ironiczno-śmieszmi limerykami.  Uznawana jest r ówniez za twórczynię i propagatorkę takich żąrtobliwych gatrunków literackich, jak lepieje, moskaliki, obwódki i altruitki, czy podsłuchańce Albowiem poetycki świat  naszej "Grety Garbo Poezji" ( tak nazwali  Szymborską szwedzcy dziennikarze, biorący udział w konferencji prasowej na lotnisku w Sztokholmie po przylocie poetki na uroczystośći noblowskie), to  świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytan i wątpliwości

I jeszcze jedno, co można dodać do tego skrótowego biogramu noblistki: Nie lubiła występować publicznie, a kiedy już musiała, wolała czytać swoje wiersze, niż rozmawiać z prowadzącym.

Warto więc w chwili wolnej, nawet dla relaksu chwycić za zabawną ,acz modrą jej twórczość literacką. Czas na pewno umilą takie tytuły tomików, jak: "Wołanie do Yeti",  "Koniec i początek", "Wielka liczba", "Sto pociech", "Ludzie na moście" czy "Wiersze wszystkie".

 

-----

Zdjęcie tytułowe

źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wis%C5%82awa_Szymborska_%C4%8Dte_-_Sv%C4%9Bt_knihy_2010_%28002%29.JPG#filelinks

autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Juan_de_Vojn%C3%ADkov