Dom

Czy wiesz, od czego wzięła się właściwie nazwa stylu „boho”? Otóż przypuszczalnie ma ona swoje źródła w nawiązaniu do twórczości tzw. bohemy, czyli artystów z XIX wieku, których dzieła wyraźnie wyróżniały się na tle innych – były żywe, nieskrępowane, ekspresyjne. I taki też jest oczywiście sam styl boho. To ukłon w stronę lekkiego szaleństwa, luzu i nieposkromionej fantazji w dobieraniu wzorów czy kolorów.

Styl boho – jakie są jego główne cechy?

Zupełnie niekontrolowane i dowolne łączenie ze sobą kolorów to podstawowa cecha stylu boho. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi o stosowane barwy, tylko niezwykle wyraziste, nasycone i głębokie – takie, które w zasadzie powinny występować we wnętrzach pojedynczo. Innymi słowy – jest pstrokato.

Kolory, które najczęściej wybierane są przez wielbicieli stylu boho, można nazwać orientalnymi. To turkus, intensywny brąz, kolor wina czy rubinu, purpura oraz bardzo rzucająca się w oczy żółć, przypominająca znaną nam wszystkim kurkumę i jej wszelakie odcienie.

Aby tego było mało, styl boho nie przewiduje ograniczeń również w kontekście wzorów – tu nie ma miejsca na stonowane paski czy delikatną kratkę. Rustykalne zdobienia mieszają się z orientalnymi haftami, a arabeski z ciekawą geometrią. Szczególnie bogatym wzornictwem odznaczają się zarówno tekstylia, jak i tapety, które stanowią niemal obowiązkowy element wnętrza boho.

Bardzo duży naciska kładzie się w tym stylu na jakość materiałów. Ceni się drewno (zwłaszcza szlachetne), ale też metal, ceramikę – zwłaszcza tę wyglądającą na lekko zniszczoną, mięsiste dywany i grube koce.

A dodatki? Nie będzie niespodzianek – styl boho kocha je wszystkie. Najbardziej te, które wyglądają na przywiezione z dalekich wypraw. Figurki z drewna, egzotyczne talerze, a do tego obrazy-reprodukcje, plakaty, świeczniki, patery i wyjątkowo oryginalne donice – wszystko to musi znaleźć się w twoim mieszkaniu, jeśli preferujesz taki właśnie styl.

Na koniec warto podkreślić, że w boho wnętrzu nie może zabraknąć roślinności. Małe krzewy, kwiaty (świeże i suszone), duże zielone egzemplarze roślinne w donicach – im więcej zieleni, tym lepiej.

Dla kogo jest styl boho?

Dla indywidualistek, które nie boją się w ekspresyjny sposób wyrażać swojej osobowości i nie obawiają się krytyki – styl boho jest dość odważny, więc przyciąga zainteresowanie innych. Ponadto należy pamiętać, że tego rodzaju aranżacje dobrze wyglądają w średnich i dużych wnętrzach – w małych bardzo szybko osiągniesz wrażenie bałaganu, trudno będzie ci też zapanować nad utrzymaniem pomieszczenia w porządku.

Przemyśl urządzenie mieszkania w takim stylu, jeżeli na co dzień czujesz się dobrze i spokojnie w miejscach, które można szybko doprowadzić do ładu. Styl boho to plątanina ozdób, drobnych akcesoriów i mnóstwa dekoracji, które niektórzy nazywają „zbieraczami kuchu”. Faktem jest, że mieszkanie tak urządzone dużo trudniej doprowadzić do porządku niż np. wnętrze utrzymane w minimalistycznym stylu.

Kuchnia w stylu boho – jak ją zaaranżować?

Jesteś przekonana, że styl boho idealnie trafia w twój gust i pomoże ci w wyrażeniu osobowości? Świetnie, w takim razie nie pozostaje ci już nic innego, jak działać. Na początek – jak urządzić boho kuchnię?

•    Ściany i podłogi

Podłoga twojej kuchni może być zrobiona z dobrej jakości drewna (konieczne twardego i odpornego na wilgoć oraz urazy mechaniczne) – będzie stanowiło to idealną bazę pod wszystkie kolory, jakie dopiero wprowadzisz. Równie dobrze możesz jednak postawić na kafle, unikaj jednak kolorowych – barwy pojawią się w pozostałych elementach pomieszczenia.

Ściany możesz pomalować na biało, a potem w przestrzeni między górnymi szafkami a blatem kuchennym zamontować rzucające się w oczy płytki kuchenne. Mogą być to marokańskie wzory z domieszką błękitu albo geometryczne płytki z kolorach ostrej pomarańczy. Obecnie takie rozwiązanie – z jasnymi ścianami i kolorowymi płytkami, jest najpopularniejsze.

„Na dzień dobry” swojej zabawy ze stylem boho możesz zakryć kawałek podłogi sznurkowym chodnikiem w różnych kolorach.

•    Meble

Jak już zdążyłaś na pewno się zorientować, styl boho właściwie niczego nie wymusza – dużo zależy od twojej fantazji i preferencji. Jeśli jednak potrzebujesz podpowiedzi w kwestii wyboru mebli kuchennych, to pamiętaj, że mogą być one jasne – tak, aby stanowiły bazę dla całej reszty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden element – np. lodówka, stół czy szafka, były w intensywnym, przełamującym całość kolorze.

Po drugie, rozważ zamontowanie otwartych szafek w górnej linii albo po prostu półek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mogła pięknie wyeksponować wszystkie dodatki.

Pamiętaj także, że nie możesz zostawiać pustych przestrzeni – jeśli w twojej kuchni zostaje jakiś niezagospodarowany róg/ściana, to powinnaś wcisnąć tam kolejny mebel albo regał.

Uwaga! Jeśli masz możliwość, zainstaluj w swojej kuchni różne meble – na przykład pozyskane na targach staroci. Zwróć tylko uwagę na to, by nie były one błyszczące. W szczególności przyciągać wzrok będą krzesła o różnych kolorach i kształtach – zbierz je wokół drewnianego stołu.

•    Dodatki

Hulaj dusza! Orientalne wazony, ciekawe pojemniki na żywność, miedziane dodatki, zabawne uchwyty o geometrycznych kształtach, uszczerbione misy w marokańskie wzory i indyjskie figurki – wszystko to możesz umieścić w swojej kuchni. Jeśli wybierasz tkaniny, np. ręczniki, to koniecznie o intensywnych barwach. Pamiętaj też o plakatach czy blaszanych tabliczkach, które możesz przywiesić do ścian.

Boho w salonie – jak się za to zabrać?

•    Ściany i podłogi

Z pewnością nie zaskoczymy cię tym, w jaki sposób zaaranżować podłogę – idealnie sprawdzi się drewno lub imitujące je panele. Jeśli tylko masz na to ochotę, możesz zasłonić część podłogi dywanem przywodzącym na myśl np. indyjskie klimaty, ale zdecydowanie nie musisz.

Ściany mogą być jasne, ale równie dobrze jedną z nich możesz pomalować np. na stonowaną zieleń – będzie to idealne tło pod obrazy czy plakaty. Jeśli to dla ciebie wciąż za mało, zdecyduj się na którąś z tapet w orientalne wzory – oczywiście bazą takiej tapety musi być rzucający się w oczy kolor.

•    Meble

Kanapa w etniczne albo geometryczne wzory, ulokowana na samym środku salonu i ozdobiona różnymi poduszkami (futrzanymi i gładkimi) będzie fantastycznie skupiała na sobie uwagę twoich gości. Jeśli jednak nie masz odwagi na tak wyrazisty akcent, możesz zdecydować się na przykład na intensywnie żółtą kanapę albo po prostu skórzaną, z drewnianymi elementami.

Pozostałe meble mogą być od siebie bardzo różne – to, co musi je łączyć, to matowe wykończenie. Dobrze byłoby także, gdyby meble te nie wyglądały na nowe, a raczej przywiezione z egzotycznego miejsca albo po prostu odrestaurowane. Nie bój się kolorów – w stylu boho żółty czy paprykowo czerwony regał na książki będzie prezentował się idealnie.

•    Dodatki

Wspomniane już plakaty, ceramiczne naczynia, etniczne figurki i przyciągające wzrok lampy czy lustra są obowiązkowe w tego typu salonie. Nie zapominaj jednak, że powinny to być dodatki naturalne. Nie kupuj plastikowych elementów, postaw raczej na wiklinę, papier, ewentualnie miedź czy metal.

Uwaga! W boho-salonie musi pojawić się co najmniej kilka dużych roślin doniczkowych. Nie kupuj róż, ale raczej takie gatunki roślin, które wyglądają na egzotyczne. Wszelakie palmy czy drzewka bonsai, a także cytrusy, będą pasowały tu jak ulał.

Boho-łazienka: jak ją zaaranżować?

To najtrudniejsze wyzwanie, ale jeśli będziesz konsekwentna, uda ci się stworzyć relaksujące miejsce bez wrażenia przepełnienia dodatkami.

•    Ściany i podłogi

Mogą być zarówno jasne i naturalne, jak i kolorowe – np. orientalne. Bardzo dobrym pomysłem jest „rzucenie” koloru tylko na jedną ścianę łazienki w stylu boho i nawiązanie do użytych kolorów w dodatkach.

•    Meble

Głównym meblem jest oczywiście szafka pod umywalkę – postaraj się, aby była oryginalna, np. przypominała taką przywiezioną prosto z Indii. Blat może być drewniany – trzeba go tylko dobrze zaimpregnować.

Jeśli masz dużą łazienkę, możesz wstawić do niej także inne meble – regał czy tzw. „słupek” na kosmetyki. Co ważne, nie musi, a nawet nie powinien być skompletowany z szafką pod umywalkę.

•    Dodatki

Koniecznie minimum jeden kwiat (może być sztuczny, jeśli w pomieszczeniu nie ma naturalnego światła), niezbędne jest także duże lustro w nieco zeszlifowanej, starej ramie (np. w kolorze głębokiej, przytłumionej zieleni).

Wszystkie tkaniny mogą nawiązywać do dalekich kultur, postaw także na stylizowane haczyki. Dodatkowo – jeśli tylko masz jeszcze odrobinę miejsca (uważaj, aby nie zagracić swojej łazienki), możesz powiesić stylowe reprodukcje albo położyć na półce nietypową rzeźbę.

Uwaga! W łazience tego typu świetnie sprawdzą się kabiny prysznicowe z przyciemnionymi szybami.

Błędy w aranżowaniu stylu boho

Choć styl boho jest bardzo swobodny, nieprzestrzeganie pewnych zasad może prowadzić do uzyskania nie tyle stylowego, co przeładowane, kiczowatego wnętrza. Jakich błędów zatem unikać?

1.    Nie mieszaj stylów

W stylu boho istnieje duży nacisk na naturalne elementy. Nie pasuje tu plastik, połysk, elementy stylu glamour. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, wybierając np. lampę, to zawsze wybierz taką, która będzie wykonana z naturalnych materiałów. Nie kupuj akrylowych koców czy kryształowych luster – po prostu tu nie pasują.

2.    Nie zapominaj o bazie

Choć taki styl dopuszcza szaleństwo kolorystyczne, nie zapominaj o przygotowaniu neutralnej bazy. Jeśli ściany są krzykliwe, to niech meble pozostają blade, stosowane. Kupujesz żółtą komodę? Ustaw ją na tle ściany w kolorze przygaszonego brązu.

3.    Nie zasłaniaj okien

Styl boho lubi otwarte przestrzenie i dużo naturalnego światła. Absolutnie nie pasują tu rolety „dzień-noc” – najlepiej pozostawić okna bez oprawy. Jeśli jednak musisz coś powiesić, to rolety rzymskie w starannie dobranej kolorystyce albo zasłony bez firan – oczywiście tylko takie z naturalnych tkanin.

4.    Nie zapominaj o niebanalnych dodatkach

Wiszący fotel wiklinowy czy stojąca w rogu mieszkania gitara to świetne elementy tego właśnie stylu. Pamiętaj również o większych akcentach – niezliczone ilości plakatów to nie wszystko.

Styl boho – pokaż, kim  jesteś i co czujesz

Styl boho jest idealny dla osób, które nie chcą dopasowywać się do ogólnych trendów i które męczy monotonia nowoczesnych wnętrz. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz urządzić mieszkanie ze smakiem, nie możesz rezygnować ze wszystkich zasad. Jeśli będziesz pamiętać o powyższych i się do nich stosować, z pewnością końcowy efekt przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania.