Dom

Styl loft jest obecnie jednym z najbardziej popularnym trendów, jeśli chodzi o aranżację i urządzanie wnętrz. Choć efekt loftu jest dość łatwy do uzyskania, nie jest to jednak aranżacja dla wszystkich. Jakie są cechy takich wnętrz, kto może, a kto nie powinien się na nie decydować i jak właściwie uzyskać styl loft w swoich czterech ścianach?

Cechy stylu loft

Absolutnie najważniejsza w stylu loft (który zwany jest też stylem industrialnym) jest otwarta przestrzeń – całe mieszkanie może sprawiać wrażenie niemal… magazynu. Z tego właśnie powodu aranżacja taka wymaga stosownego metrażu. Oczywiście można stworzyć surowy, loftowy wystrój także i w kawalerce, jednak należy podkreślić, że efekt nie będzie wówczas tak imponujący.

Uwaga! Jeśli decydujesz się na „złagodzony” loft, czyli nie chcesz wyburzać wszystkich ścian, to pamiętaj, że taka aranżacja wymaga choć minimum otwartej przestrzeni – zastanów się, z których ścianek działowych możesz zrezygnować.

Kolejną ważną cechą tego nowoczesnego trendu jest odpowiednie oświetlenie oraz jasne barwy – w mieszkaniu powinno być dużo światła, więc im więcej okien do samej podłogi, tym oczywiście lepiej.

Styl loftowy jest bardzo sprecyzowany pod kątem wystroju – wyposażenie śmiało można nazwać surowym, niemal przemysłowym. Dominujące materiały to stal, szkło, metal, bardzo ważnym elementem są także np. widoczne gołym okiem przewody – coś, na co w innych stylach absolutnie nie ma miejsca.

Choć ten dany trend może przywodzić na myśl bałagan związany z surowością magazynów, w rzeczywistości bardzo istotny jest tutaj zarówno minimalizm w dodatkach, jak i uporządkowanie powierzchni. W lofcie nie ma miejsca na przypadkowo umiejscowione akcesoria.

Dla kogo mieszkanie w stylu loft?

Choć mieszkanie w stylu loft może wydawać się bardzo kuszące, w istocie trzeba dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem – zdecydowanie nie jest ono dla wszystkich i po czasie taki wybór może okazać się złą decyzją.

Nie decyduj się na taką aranżację, jeżeli masz dzieci i potrzebujesz osobnych pomieszczeń, które dadzą ci odrobinę wyciszenia i komfortu – chyba że po prostu planujesz zachować jeden lub dwa zamknięte pokoje.

Raczej przemyśl sprawę, jeśli cenisz sobie np. zamknięte kuchnie – w loftowej aranżacji nie ma na takie miejsca, co wiąże się z pewnymi minusami (jak choćby roznoszący się po całym mieszkaniu zapach smażonego jedzenia).

Z uwagi na powyższe, prawdziwe mieszkania w loftowym stylu – te najbardziej „przemysłowe” i otwarte, wybierają osoby niemające jeszcze dzieci i ceniące sobie nowatorskie rozwiązania.

Jak urządzić kuchnię w stylu loft?

Otwarta, przestrzenna i surowa – jak osiągnąć taki efekt? Oto kilka ważnych wskazówek.

•    Ściany i podłogi

W stylu industrialnym świetnie komponują się wszelkiego rodzaju surowe akcenty na ścianach – nie ma zatem żadnego problemu, aby ściany (wszystkie lub tylko jedna) w dużej mierze pokrywała czerwona cegła czy betonowe, duże płyty. Na podłodze świetnie wygląda zarówno surowe drewno, jak i największe z obecnych na rynku płytek podłogowych – bez zbędnych zdobień czy wzorów, przywodzące raczej na myśl płytki stosowane w magazynach.

•    Meble

Im prostsze meble wybierzesz, tym lepiej. Kolor nie ma tutaj większego znaczenia – możesz wybierać między meblami białymi, czarnymi czy w odcieniu stali (ale już absolutnie nie ciepły odcień drewna czy np. pastelowa zieleń).

Uwaga! Obecnie w mieszkaniach w stylu loft bardzo ceni się meble z matowym wykończeniem. Te z wysokim połyskiem zdecydowanie odeszły do lamusa.

Jeśli będziesz szukać blatu, to postaw na kamienie – np. czarny granit. Jeżeli jednak bardzo zależy ci na drewnie, to niech ma ono bardzo chłodny odcień.

Ważnym elementem twojej kuchni będzie stół – wybieraj proste formy, np. surowy blat z dwoma prostokątami zamiast tradycyjnych nóg. Do nich skompletuj charakterystyczne dla loftowych wnętrz krzesła.

•    Wyposażenie

Wszystkie elementy wyposażenia – piekarnik, zlewozmywak, krany i lampy powinny być bardzo nowoczesne, ale też surowe. W twoim industrialnym mieszkaniu świetnie będą prezentowały się czarne lampy wiszące na długich kablach, albo takie, które przypominają oświetlenie z magazynów, czyli z jasnej blachy.

Koniecznie zastanów się nad rezygnacją z górnych szafek (to ostatnio bardzo modne rozwiązanie) i zastąpieniu ich surowymi półkami – np. z grubych kawałków drewna, które możesz przymocować za pomocą metalowych wsporników. Takie półki będą świetną bazą do demonstracji stylowego szkła.

•    Dodatki

Bądź bardzo ostrożna w kompletowaniu dodatków do industrialnego wnętrza. Muszą być nowoczesne – jeśli zegar, to raczej z czystym blatem, bardzo minimalistyczny. Jeśli donice, to raczej przypominające beton albo blachę niż np. ceramiczne. Miłośnicy stylu loft cenią sobie także surowe tkaniny (np. ręczniki kuchenne), ale firanki w oknie to już najgorszy z możliwych pomysłów. O wiele lepszych rozwiązaniem jest pozostawienie okna „gołego” albo zamontowanie żaluzji.

Salon w stylu industrialnym – o czym musisz pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się na prawdziwie industrialne wnętrze, to trudno tu mówić właściwie o salonie – będziesz miała raczej wydzieloną strefę, którą można uznać za coś w rodzaju pokoju dziennego. Oczywiście możesz też zrezygnować z całkowitej przestrzeni i tylko wystylizować oddzielny pokój na loftowy salon.

•    Podłogi i ściany

Sufit, podłoga albo ściany – przynajmniej jednej z tych rzeczy musisz nadać bardzo surowego charakteru. Jeśli twój sufit jest wysoki, to wyłóż go surowymi deskami w regularnych odstępach. Jeśli ściana, to ozdób ją betonem albo surową cegłą.

Uwaga! Jeśli twoje mieszkanie nie ma żadnych ścian działowych, to koniecznie wyodrębnij część dzienną efektownym dywanem w jasnych barwach. Taka odrobina przytulności na pewno nie zaszkodzi!

•    Meble

Ich ilość musi być niestety mocno ograniczona – w stylu loftowym nie przewiduje się powierzchni zagraconych meblościankami czy dużymi szafkami. Przede wszystkim postaw na dużą ilość maksymalnie surowych półek. Jeśli już potrzebujesz komody, to niech jest ona bardzo prosta, bez zbędnych zdobień, koniecznie w odcieniu chłodnego drewna.

To, czym zdecydowanie możesz dodać pomieszczeniu ciepła, to kanapa – nie ma żadnego problemu, aby była duża, miękka i zajmowała sporą część powierzchni. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kolorystyce – idealny będzie odcień szary czy granatowy (i zdecydowanie bez wzorów)!

Przed kanapą powinien stać stół – musi on mieć bardzo proste kształty. Wyjątkiem od reguły jest tylko próba przełamania zbyt surowego wnętrza – jeśli czujesz, że mieszkanie tego potrzebuje, wybierz np. owalny stolik kawowy (ale np. na metalowych nogach).

Uwaga! Jeśli w mieszkaniu są stare, żeliwne kaloryfery, w żadnym wypadku z nich nie rezygnuj – to wielki plus! Pomaluj je np. na biało czy czarno, w zależności od koncepcji, i ciesz się tym gustownym dodatkiem.

•    Dodatki

Minimalistyczne lampy na kablach, lampy stojące (mniej lub bardziej przytulne – zależy, jak mocny efekt „magazynowy” już osiągnęłaś i jak bardzo chcesz go przełamać), duże rośliny – tylko zielone, w betonowych donicach i czarno-białe grafiki: oto dodatki, które śmiało możesz umieścić w swoim salonie.

Jak zaprojektować łazienkę w stylu loft?

•    Ściany i podłogi

Zdecydowanie chłodne – także i tutaj świetnie będzie prezentował się beton na ścianach. Jeśli chcesz go nieco ocieplić, to możesz zdecydować się na odrobinę chłodnego drewna (na przykład na przeciwnej ścianie). Na podłogach powinny znaleźć się największe z łazienkowych płytek, bez żadnych wzorów i raczej w kolorach chłodnej szarości.

•    Wyposażenie

Im mniej, tym lepiej – łazienka w industrialnej łazience to najbardziej minimalistyczne miejsce w całym mieszkaniu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrezygnuj z szafki pod umywalką. Musisz mieć szafkę w łazience? Umiejętnie schowaj ją w którejś ze ścian (np. w tej z drewnem) – powinna być niemal zupełnie niewidoczna.

Uwaga! Pamiętaj, że w loftowej łazience absolutnie nie ma miejsca na kabinę prysznicową – jeśli ją zamontujesz, popełnisz duży błąd. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie ściany działowej, obłożenie jej np. betonowymi płytkami i obniżenie podłogi – tak, aby woda mogła swobodnie spływać.

Zarówno sama misa sedesowa, jak i umywalka czy krany muszą być utrzymane w bardzo nowoczesnym stylu – żadnych zdobień czy fantazyjnych kształtów. Maksymalna prostota.

•    Dodatki

Właściwie możesz się bez nich obejść – nie są potrzebne (chyba że mówimy np. o jednym ręczniku). Nie zapominaj jednak o tym, aby powiększyć przestrzeń dużym lustrem. Jeśli łazienka jest mała, zamów lustro na całą ścianę.

Uwaga! Pralka czy suszarka nie prezentują się dobrze w loftowym pomieszczeniu. Jeśli więc musisz je umieścić w łazience, bo np. mieszkasz w bloku, to w miarę możliwości postaraj się je schować, np. drewnianą, surową zabudową. Warto w tym celu poradzić się architekta.

Błędy w aranżacji stylu loft

Podczas urządzania każdego wnętrza można popełnić błędy – jakie są najczęstsze, gdy chodzi o industrialne wnętrza?

•    Przypadkowe dekoracje

Rattanowy fotel, poduszeczka kupiona w promocji, pamiątkowa ramka w muszelki… nie, nie i jeszcze raz nie. To właśnie takie elementy sprawiają, że styl industrialny traci swoją moc. Jeśli chcesz temu zapobiec, to bądź konsekwentna. A pamiątki schowaj do prostego, minimalistycznego pojemnika.

•    Firanki

Niestety, Polki wciąż zakochane są w różnego typu firankach i zasłonach – kupujemy je nawet do najbardziej surowych i wymagających minimalistycznego podejścia wnętrz. Tymczasem jedyną rozsądną i zgodną ze stylem opcją jest zamontowanie prostych rolet albo żaluzji. Zasłonom i firanom mówimy stanowcze: nie.

•    Strach przed dużymi formatami

W polskich mieszkaniach wciąż widać strach przed dużymi formatami – jeśli kupujemy obrazy, to raczej wolimy kilka małych niż jeden duży. Takie rozwiązanie nie pasują jednak do industrialnych wnętrz. Nie bój się więc postawić na grafikę, która zajmie pół ściany. Na pewno będzie świetnie prezentować się na tle betonu albo czerwonej cegły.

Przestrzeń, minimalizm, oddech – czy styl industrialny jest dla ciebie?

Choć styl loft trudno nazwać przytulnym, wiele osób bardzo go ceni – przede wszystkim za nowoczesne wykończenia i przestrzeń, w której można oddychać. Jeśli więc czujesz, że w standardowych wnętrzach się „dusisz”, a wypełnione dodatkami i bibelotami mieszkania znajomych wydają się zbyt przytłaczające, to nie ma wątpliwości, że styl industrialny to dokładnie to, czego potrzebujesz. Teraz musisz tylko zacząć działać – obejrzyj kilka stylizacji i zacznij planować swoją wyjątkową przestrzeń.