Manicure tytanowy jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i alternatywą dla popularnych paznokci hybrydowych. Utrzymuje się długo, nawet do 4-5 tygodni, zachowuje naturalną grubość płytki paznokcia i w przeciwieństwie do hybryd nie niszczy paznokci. I możesz go wykonać sama w domu. Przeczytaj, jak zrobić paznokcie tytanowe krok po kroku.
Manicure tytanowy jest formą pomiędzy manicure hybrydowym a akrylowym. Może służyć do przedłużania paznokci i jednocześnie przypomina hybrydę. Rozpoczynając zabieg paznokcie pokrywamy żelem bazowym, a następnie zanurzamy w pojemniczku z proszkiem. Preparat składa się między innymi z dwutlenku tytanu, dlatego manicure nazywa się tytanowy. Ważną różnicą między manicure tytanowym a hybrydowym jest to, że do manicure tytanowego nie używa się lamp UV, które po długim czasie użytkowania zwiększają ryzyko raka skóry. Drobny pyłek aplikowany na paznokieć wysycha pod wpływem powietrza.
Są plusy i minusy. Z pewnością manicure tytanowy może być stosowany na wzmocnienie cienkich i łamliwych paznokci. Wg. producentów preparatów jest on bezpieczny dla skóry i zdrowia, gdyż do jego wykonania używa się związków, które nie są silnie chemiczne (w pudrach znajduje się sproszkowany minerał - dwutlenek tytanu). Preparaty te mają również nie przenikać do organizmu kobiety i pokarmu, dlatego manicure tytanowy może być również wykonywany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Pojawiają się jednak głosy, że istnieje niebezpieczeństwo rozwoju bakterii beztlenowych, że czasem pojawia się uczucie pieczenia i ściągania pod płytką. Niebezpieczne jest też samo zmywanie manicure tytanowego acetonem. Sam aceton nie jest zdrowy, ponadto wysusza skórę i paznokcie.
Manicure tytanowy pojawił się w USA już 20 lat temu. Jest tam używany do dnia dzisiejszego, jednak nie wyparł z rynku pozostałych sposobów lakierowania paznokci. Stanowi raczej uzupełnienie oferty manicure, razem z manicure hybrydowym, akrylowym i innymi.
W Polsce manicure tytanowy pojawił się dopiero w 2014 roku. Wprowadziła je firma SNS, oferując produkty do paznokci tytanowych. Początkowo był niezwykle modny i stosowany przez większość manicurzystek. Obecnie jednak jego popularność nieco przygasła i podobnie jak w USA, jest jednym z wielu sposobów manicure oferowanych przez kosmetyczki i manicurzystki.
W Polsce preparaty do manicure tytanowego wprowadziła firma SNS. Produkty były sprzedawane wyłącznie do gabinetów kosmetycznych i zawodowych manicurzystek, które wcześniej ukończyły płatne szkolenie. Osoby prywatne nie mogły takich preparatów zakupić, a przez to samodzielnie zrobić paznokci tytanowych.
Obecnie wiele firmy wprowadziło na rynek preparaty do manicure tytanowego, nie ma już problemu z zakupem go przez osoby prywatne. Teraz każda z nas może samodzielnie wykonać taki manicure u siebie w domu.
Przykładowa lista firm, które oferują preparaty do manicure tytanowego:
- Nugenesis Nails Polska
- Revi
- Cuccio
Krok 1 – Odtłuszczamy paznokcie (nie trzeba polerować płytki dzięki czemu nie zdziera się warstwy ochronnej, a związki chemiczne znajdujące się w poszczególnych składnikach manicure nie wnikają w głąb paznokcia)
Krok 2 - Nakładamy na całą płytkę paznokcia cienką warstwę żelu bazowego, a następnie wkładamy paznokieć do pojemniczka z kolorowym pudrem.
Krok 3 - Po wyschnięciu pierwszej warstwy całą czynność powtarzamy. Koloryzujące drobinki pudru dokładnie pokrywają cały paznokieć, zaś ich nadmiar można zrzucić palcem lub niewielkim pędzelkiem. Należy pamiętać, że puder przykleja się jedynie w miejsce, które zostało pokryte żelową bazą, dlatego też ta część manicure powinna zostać wykonana z niezwykłą starannością.
Krok 4 - Nakładamy lakier nabłyszczający – żel top.
Krok 5 – Nakładamy cienką warstwę utwardzacza, dzięki czemu manicure będzie niezwykle trwały
Krok 6 – Paznokcie są skończone. Możemy teraz posmarować paznokcie oliwką i cieszyć się zrobionym manicure.
- Zmywanie acetonem – nasączone waciki przykładamy do paznokci na kilka minut. Po paru minutach manicure samo praktycznie spływa.
Uwaga: używanie acetonu jest niezdrowe. Nie polecamy.
- Przy użyciu frezarki – jest to najszybsza metoda
- Usuwanie za pomocą pilnika. Trwa to niestety bardzo długo.