Kuchnia i Dieta

Polacy bardzo lubią dobrą kuchnię i cenią sobie doskonały smak potraw połączonych z wykwintnymi winami. W ostatnich latach doceniamy szczególnie kompozycję win czerwonych wytrawnych z różnymi daniami. Jednak, aby wino i potrawa doskonale smakowały muszą być odpowiednio połączone. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę komponując posiłki z dodatkiem wytrawnego wina.

Zasada podobieństwa i kontrastu

W świecie parowania wina i jedzenia, jedną z fundamentalnych zasad jest zasada podobieństwa i kontrastu. Wina czerwone wytrawne z reguły świetnie współgrają z daniami o intensywnym smaku, takimi jak czerwone mięsa, sery czy potrawy z grilla. Zasada podobieństwa mówi nam, że smaki wina i potrawy powinny być zharmonizowane. Oznacza to, że im bogatsze i pełniejsze wino tym mocniejsza w smaku potrawa będzie do niego pasowała.

Wina czerwone wytrawne wina a mięso

W świecie smakoszy uważa się, że wytrawne, czerwone wina idealnie pasują do potraw mięsnych o wyrazistych smakach. Tym samym świetnie komponują się z daniami z wołowiny, dziczyzny czy pieczonym mięsem. Organizując elegancki obiad czy kolację warto skorzystać z tej propozycji połączenia i dobrać doskonałej jakości wino do smacznych mięsnych dań.

Harmonia z serem

Jak już wspomnieliśmy czerwone wytrawne wina komponują się z potrawami o mocnych smakach. Nie oznacza to jednak, że można je podawać wyłącznie do dań mięsnych. Wina czerwone o kwaśnym smaku doskonale sprawdzają się w połączeniu z serowymi przystawkami. Czerwone wytrawne wina świetnie współgrają z serami, zarówno miękkimi, jak Brie czy Camembert, jak i twardymi, takimi jak cheddar lub gouda. Wina o intensywnych aromatach, zwłaszcza te starzone, tworzą wyjątkowe połączenia z różnymi rodzajami sera, pogłębiając i podkreślając wrażenia smakowe.

Eksperymenty z kuchnią świata

Warto eksperymentować z parowaniem czerwonych wytrawnych win z potrawami kuchni świata. Najbardziej oczywiste są połączenia win i potraw z jednego regionu. Doskonałym przykładem może być kompozycja czerwonego wytrawnego wina z regionu Bordeaux z klasycznym francuskim coq au vin, podczas gdy włoskie Chianti może być idealnym towarzyszem dla pizzy czy makaronu z czerwonym sosem.

Wina czerwone wytrawne w wersji deserowej

W kuchni rzadko podaje się wytrawne czerwone wina do deserów. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one do łączenia ze słodkościami. Wino wytrawne z nutkami owoców leśnych doskonale komponuje się z deserami czekoladowymi lub na bazie owoców.

Czerwone wytrawne wina – eksperymenty kulinarne

Każdy rodzaj wina przeznaczony jest tradycyjnie do specjalnie wyodrębnionej przez znawców grupy potraw. Nie oznacza to jednak, że nie można podawać wina czerwonego wytrawnego do dań innych niż wyżej wskazane, a wręcz przeciwnie. Kuchnia to miejsce, w którym warto eksperymentować. Być może kwaśny smak wina będzie idealny do potrawy zupełnie nie kojarzącej się z polecanymi przez renomowanych smakoszy? O tym jakie wino pojawi się na stole w restauracji zazwyczaj decydują znawcy, ale o tym jakie konfiguracje win i potraw pojawiają się na stole domowym decydujemy my i nasze kubki smakowe.

Sztuka parowania czerwonych wytrawnych win z potrawami to fascynująca podróż po świecie smaków. Warto eksperymentować, badać różne regiony winiarskie i odkrywać unikalne kombinacje smakowe. Pamiętajmy, że nie ma stałych reguł, a indywidualne preferencje mają ogromne znaczenie w tej pasjonującej podróży kulinarnej. Próbujmy, smakujmy i czerpmy radość z odkrywania nowych doznań smakowych.