Podróże

Czeski język śmieszy nas od zarania dziejów, ale jeśli chodzi o czeskie zabytki… tutaj nie ma nic śmiesznego – to samo piękno! Jeśli jeszcze nie byłaś w tym cudownym mieście, to koniecznie musisz to nadrobić. A jeżeli właśnie się wybierasz, to dowiedz się, co warto zobaczyć w stolicy Czech.

Czechy – dlaczego warto je odwiedzić?

Kiedyś nie odwiedzaliśmy Czech zbyt często – kraj nie stanowił dla nas specjalnej atrakcji turystycznej. Z czasem to się jednak zmieniło i obecnie tereny te są jednym z chętniej odwiedzanych, żeby nie powiedzieć: obleganych.

Sporo w tym zasługi przepięknej Pragi, stolicy kraju. Mnóstwo fantastycznych zabytków, które naprawdę wypada zobaczyć, urocze uliczki, bardzo sympatyczni ludzie, ale też krótka odległość i niskie ceny – wszystko to sprawia, że nie tylko chętnie odwiedzamy naszych sąsiadów, ale często powtarzamy takie wakacje.

Jeśli nie masz pewności, co ciekawego mogłabyś zobaczyć w tym uroczym mieście, to mamy dla ciebie kompletną listę wraz z przydatnymi informacjami. Nie pozostaje ci zatem nic innego, jak zarezerwować bilet i ruszać w drogę.

Największe atrakcje Pragi – co warto odwiedzić?

1.    Most Karola

Most Karola uznawany jest za jeden z najważniejszych tamtejszych zabytków. Znajduje się on na rzece Wełtawie i łączy dwie dzielnice: Malá Strana i Staré Město. Ta niezwykła, architektoniczna budowla zachwyca swoją wielkością – most ma 515 metrów długości i niemal 10 metrów szerokości. Jego powstanie sięga roku 1357, a wybudowany został w stylu gotyckim – naprawdę przykuwa więc spojrzenia.

Ciekawostka: Most Karola jest piękny, ale ma swoją krwawą historię. To właśnie tutaj w zamierzchłych czasach odbywały się egzekucje, później z kolei było to miejsce, w którym organizowane turnieje rycerskie. Legenda głosi, że most ten został zbudowany między innymi z zaprawy z zawartością kurzych jajek, ale nie wiadomo, czy jest to prawda.

Wskazówki: Most Karola otwarty jest cały czas, a za przejście nim nie zapłacisz ani złotówki. Pamiętaj jednak, że warto poczekać do nocy ze zwiedzaniem – to właśnie wtedy atrakcja prezentuje się najpiękniej i zachwyca swoim klimatem. W ciągu dnia jest to z kolei jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście.

2.    Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy

To fantastyczne muzeum, które musi znaleźć się na liście twoich obiektów do zwiedzenia w Czechach. Miejsce poświęconej jest całemu życiu oraz obszernej twórczości artysty Alfonsa Muchy. Będziesz mogła zobaczyć tutaj obrazy olejne, fotografie, przedmioty osobiste artysty czy pastele i rzeźby – łącznie około sto eksponatów. Wyjątkowości temu obiektowi dodaje fakt, że znajduje się on w barokowym Pałacu Kaunickich, w samym sercu Pragi.

Ciekawostka: Alfons Mucha stworzył dzieło o tytule Epopeja słowieńska. Wstępnie zakładał, że zajmie mu ono najwyżej 6 lat, ostatecznie jednak praca została ukończona po 18 latach.

Wskazówki: Do muzeum możesz wejść w każdy dzień tygodnia, w godzinach od 10 do 18. Za zwykły bilet zapłacisz 240 czeskich koron, za ulgowy 160, za rodzinny – 600 koron. Od razu wyjaśnijmy, że 1 złoty to około 6 czeskich koron.

3.    Wyszehrad

Wyszehrad (Wysoki Zamek) to historyczny fort. Będziesz mogła zobaczyć tutaj twierdzę, a dokładnie świetnie zachowane bramy, kilka budynków, które pełniły funkcje wojskowe, a także wały. Ponadto czeka na ciebie muzeum (które kiedyś było podziemiami umożliwiającymi ucieczkę), urzekającą Bramę Leopolda oraz kamienną kaplicę, czyli rotundę Świętego Marcina. To wyjątkowe miejsce, ponieważ jest to jedna z bardziej wiekowych świątyń w całych Czechach.

Ponadto będziesz mogła przyjrzeć się z bliska monumentalnym rzeźbom postaci z baśń i legend, gotyckie piwnice, a także Łaźnię Libuszy oraz punkt widokowy, z którego widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach. Na końcu będziesz musiała zobaczyć Bazylikę św. Piotra i Pawła – w pięknym stanie, bo przebudowaną w XIX wieku. Wycieczkę po Wyszehradzie warto zakończyć odwiedzeniem cmentarza wyszehradzkiego, w którym swego czasu grzebano m.in. zasłużonych dla czeskiej kultury.

Wskazówki: Od 1 listopada do 31 marca zabytki otwarte są od 9.30 do 17, od 1 kwietnia do 31 października: od 9.30 do 18. Ogólnie wstęp jest bezpłatny, ale za niektóre atrakcje będziesz musiała zapłacić.

4.    Mała Strana

To miejsce zazwyczaj nie figuruje na liście najważniejszych obiektów do zwiedzenie w Pradze, a wielka szkoda – ma swój niesamowity klimat. Mała Strana to po prostu dzielnica miasta. Z jednej strony otoczona jest bardzo ważnym dla Czechów wzgórzem Petrinem, z drugiej strony znajdują się Hradczany i przepiękny zamek.

Jeśli pojedziesz w to miejsce, to absolutnie koniecznie musisz zobaczyć tutejszy rynek, czyli  Malostranske Namesti. Znajdziesz tutaj klasztor Strachovski i klasztor Loreta, a także nieco straszny Pałac Czerninów. Ponadto będziesz mogła zwiedzić Muzeum Miniatur, ale przede wszystkim jest miejsce pełne kafejek, kawiarenek, niezwykle klimatyczne i ciepłe w odbiorze. Koniecznie znajdź czas, aby udać się tu na pyszną kawę czy po prostu na jeszcze smaczniejsze, czeskie piwo.

Ciekawostki: Mała Strana to ulica, która zaskoczy się śmiesznie wręcz wąskimi uliczkami. Jeśli chcesz zobaczysz najwęższą, udaj się na Janska/Sporkova i podziwiaj.

5.    Katedra świętych: Wita, Wacława i Wojciecha

Jedno jest pewnie – nie możesz pominąć tego miejsca, skoro nazywane jest architektonicznym klejnotem Europy. To siedziba czeskich arcybiskupów, ale również miejsce koronacyjne, dlatego będziesz mogła podziwiać królewskie jabłko, koronacyjny miecz czy barokowe berło.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Otóż katedrę budowano przez 600 lat. Sama w sobie jest dość mroczna, przytłaczająca i zdecydowanie onieśmielająca. Kiedy jednak wchodzi się do środka, wrażenie niepokoju znika – wszystko za sprawą przepięknych zabytków. Będziesz mogła podziwiać tutaj kaplicę św. Wacława ze skarbcem wypełnionym klejnotami koronnymi i średniowieczną figurę świętego, a także kaplicę św. Jana Nepomucena, przepiękny ołtarz, witraże (jeden został wykonany przez wspomnianego Alfonsa Muchę), dzwonnicę oraz urzekające mauzoleum.

Ciekawostki: Skarbiec, który znajduje się w kaplicy św. Wacława, zamknięty jest aż na… siedem kluczy.

Wskazówki: Od 1 listopada do 31 marca katedra otwarta jest w dni powszednie od 9.00-16.00, w soboty od 12.00 do 16.00. Z kolei od 1 kwietnia do 31 października możesz odwiedzić to miejsce w dni powszednie od 9.00 do 17.00, w soboty od 12.00 do 17.00. Za zwykły bilet zapłacisz niestety aż 350 koron czeskich.

6.    Zamek na Hradczanach

Czy wiesz, dlaczego nie możesz odpuścić sobie zwiedzania tego obiektu? Przede wszystkim dlatego, że pod względem zajmowanej powierzchni jest to największy zamek na świecie (jest nawet w księdze rekordów Guinnessa). Ma aż 70 tysięcy metrów kwadratowych (weź wygodne buty!). Budowla ta stanowi obecnie siedzibę Prezydenta Republiki Czeskiej.

Uwaga! Należy pamiętać, że Zamek na Hradczanach stanowi kompleks zamkowy, na który składa się także kilka innych budowli zabytkowych – obejmuje on między innymi Złotą Uliczkę, katedrę św. Wita oraz bazylikę św. Jerzego.

Wskazówki: Kupując bilety do katedry św. Wita, płacisz równocześnie za wstęp do zamku.

7.    Złota Uliczka

Wbrew nazwie, uliczka wcale nie jest oblana złotem, nie ma właściwie nawet zbyt wielu złotych elementów. Nazwa wzięła się od Żydów, którzy zamieszkiwali tu XVII wieku i zajmowali się głównie złotnictwem. Sama Złota Uliczka (dawniej: Ulica Złotników) swego czasu składała się z aż ponad 1600 malutkich, urokliwych domków – niestety obecnie zostało ich tylko dziesięć.

Ciekawostki: Legenda głosi, że przy tej ulicy swego czasu żył pewien alchemik, który uważał się za odkrywcę kamienia filozoficznego, który miał zmieniać metal w złoto.

W domku, który nosi dzisiaj numer „14”, mieszkała słynna Matylda Průšová – wróżka, o której w dawnych czasach napisano nawet w samym New York Timesie. Jednak najsłynniejszą osobą, która tu pomieszkiwała, był Franz Kafka.

Wskazówki: Kupując bilety na Złotą Uliczkę, płacisz równocześnie za wstęp do zamku.

8.    Dzielnica Żydowska – Józefów

Świetne miejsca do zwiedzania – zwłaszcza jeżeli interesujesz się kulturą żydowską. Dzielnica żydowska, zwana także przez niektórych Żydowskim Miastem, to jedna z najlepiej zachowanych żydowskich dzielnic, w której Żydzi żyli przez ponad 800 lat.

Choć sama dzielnica jest raczej niewielka, znajdziesz tutaj całą masę zabytków. Będziesz mogła podziwiać ponad 4-metrowy pomnik Franza Kafki, niezwykle ciekawe Muzeum Żydowskie, Stary Cmentarz Żydowski, Synagogę Hiszpańską, Maisela, Pinkasa, Klausową oraz Staronową.

Ciekawostki: Fantastyczny stan Dzielnicy Żydowskiej może zdumiewać, ale stoi za nim smutna historia. Mianowicie Adolf Hitler zaplanował, że w tym miejscu będzie miało swoje miejsce „Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy”, którą naturalnie mieli być Żydzi.

Wskazówki: to niestety dość droga atrakcja. Możesz wybrać wejście tylko do Staronowej Synagogi i wtedy zapłacisz 200 czeskich koron, wejście do wszystkich pozostałych zabytków (w tym wypadku zapłacisz 330 koron), albo zobaczenie wszystkiego, co będzie cię kosztowało około 500 koron. Pamiętaj, że miejsca te są nieczynne we wszystkie żydowskie święta.

9.    Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Jeżeli szczególnie lubisz oglądać kościoły i zachwycają cię architektoniczne cuda, to koniecznie musisz odwiedzić Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. To przepiękna budowla, której największym atutem – natychmiast zwracającym uwagę, są dwie 80-metrowe wieże (widziane w promieniu kilku mil). Kościół znajduje się na praskim rynku, a jako ciekawostkę warto dodać informację, że budowano go aż przez około 100 lat.

Wewnątrz tego wyjątkowego obiektu znajdziesz takie zabytki jak: dekoracje z XV wieku, gotycka, kamienna ambona i figury świętych: Jana, Maryi Dziewicy oraz Tyńskiej Madonny z Dzieciątkiem. Warto zwrócić uwagę na to, że wiek tych rzeźb szacowany jest nawet na około 600 lat.

Ponadto będziesz mogła podziwiać wyjątkowo ładny grobowiec z portretem Tycho de Brache (słynny astrolog i astronom) oraz urzekający baldachim znajdujący się nad grobem biskupa Luciana z Mirandoli.

Ciekawostka: Organy, które mieszczą się w kościele Najświętszej Marii Panny przed Tynem są najstarszym tego typu instrumentem w Pradze – pochodzą z 1673 roku.

Wskazówki: Wejście do obiektu jest bezpłatne. Musisz jedynie pamiętać, aby przyjść w godzinach otwarcia. Kościół otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do soboty od 10.00-13.00, a potem od 15.00-17.00, z kolei w niedziele tylko od 10.30 do 12.00. W poniedziałki świątynia pozostaje zamknięta.