Podróże

„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” – już to stare powiedzenie powinno cię przekonać, że Rzym to magiczne miasto. Jeśli tylko masz wolny weekend i trochę zaskórniaków, to koniecznie musisz je odwiedzić! Nie musisz przygotowywać specjalnego planu zwiedzania – wszystkie najważniejsze informacje co do atrakcji i miejsc, gdzie będziesz mogła zrobić zakupy, znajdziesz poniżej!

Najpiękniejsze atrakcje Rzymu

Rzym jest wypełniony pięknymi zabytkami niemal po brzegi. Tutaj nie musisz zastanawiać się, czy będzie co zwiedzać – trudność polega raczej na wyborze spośród setek przepięknych miejsc. Na szczęście przygotowaliśmy dla ciebie gotowe zestawienie miejsc, które warto odwiedzić w weekend.

•    Koloseum

To jedna z najciekawszych i najbardziej popularnych rzymskich atrakcji, niekwestionowany symbol tego miasta. Koloseum to pozostałości po największym na świecie amfiteatrze, który został zbudowany na zlecenie cesarza Wespazjana. Budowla ma 188 metrów długości, 156 metrów szerokości i 48,5 metra wysokości – swego czasu mogła pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Zwiedzanie Koloseum to fantastyczny krok do historii, a jako, że leży ono w samym sercu Rzymu, znajduje się w towarzystwie wielu innych, cennych zabytków.

Ważne informacje!

Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, w budynku może znajdować się jednocześnie tylko 300 osób. Z tego też powodu bilety można kupić tylko z wyprzedzeniem. Kosztują 12 euro.

Od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia Koloseum otwarte jest dla zwiedzających od godziny 8.30 do 19.15.

•    Pomnik Wilczycy

To kolejny, niezwykły symbol Wiecznego Miasta, który odnosi się do legendy o jego założeniu. Słynna rzeźba pochodzi prawdopodobnie ze średniowiecza (wcześniej sądzono, że z czasów antycznych). Choć to, kiedy zostały dolane figurki chłopców wciąż nie jest pewne, pomnik nieodmiennie zachwyca wszystkich zwiedzających.

•    Ołtarz Ojczyzny

Jedna z największych i najpiękniejszych budowli stolicy Włoch. Jego inna nazwa to VITTORIANO – pomnik Wiktora Emanuela II. Ciekawostką jest fakt, że niektórzy nazywają budowlę „tortem weselnym” z uwagi na jej niezwykle bogate zdobienia i charakterystyczny kształt. Główną częścią Ołtarza Ojczyzny jest konny posąg Wiktora Emanuela II, który zwrócony jest w stronę Vial del Corso.

Ważne informacje!

Jeśli podejmiesz ten wysiłek i wespniesz się na taras pod kolumnadą, będziesz miała niepowtarzalną okazję zobaczyć urzekającą i zapierającą dech w piersiach panoramę Rzymu. Możesz też stanąć jeszcze wyżej – jednak na górną platformę trzeba wjechać już windą. Ta przyjemność będzie cię kosztowała 10 euro.

•    Bazylika Santa Maria in Cosmedin

To rzymskokatolicki kościół tytularny w Rzymie. Koniecznie musisz go zobaczyć! Pierwotnie bazylika ta nosiła nazwę Santa Maria in Schola Graeca i przez długi czas kolonia grecka spędzała w niej czas na modłach. To właśnie tutaj znajdują się niezwykle popularne „Usta Prawdy”, czyli wielki, marmurowy medalion przedstawiający jednego z bogów – a raczej samo jego oblicze. Według legendy, kiedy podejrzany o kłamstwa człowiek wkładał rękę w medalion i powtarzał słowa nieprawy, bożek odgryzał mu dłoń. Do dziś tłumy turystów próbują sprawdzić działanie legendy na własnej skórze.

Ciekawostka! Czy wiesz, że słynny medalion pojawił się w filmie z Audrey Hepburn i Gregorym Peck?

•    Piazza del Popolo

Piazza del Popolo jest bardzo znanym, rzymskim placem, zdecydowanie godnym zobaczenia. Przez wiele lat to właśnie tutaj dokonywano setek egzekucji (ostatniej w 1826 roku). Na samym środku placu znajduje się obelisk Flaminio o wysokości ponad 24 metrów. To jednak nie wszystko, co zobaczysz w tym urzekającym miejscu ze straszną historią. Będziesz mogła podziwiać rzeźby Berniniego oraz dzieła Caravaggia  czy Donato Bramante. Interesujące i przyjemnie chłodzące są też fontanny, znajdujące się na dwóch przeciwnych końcach placu. Jedna z nich zadedykowana jest bogini Romie, druga – Neptunowi.

Ciekawostka! Bardzo blisko placu znajduje się kościoł Santa Maria del Popolo, w którym znajduje się kaplica Chigi. Musisz ją zobaczyć – została przecież zaprojektowana przez samego Rafaela.

•    Synagoga

Przepiękna, olbrzymia synagoga aż kusi, by do niej wejść. To największe żydowskie miejsce kultu w calutkim Rzymie. Sama architektura to jednak nie wszystko, co warto zobaczyć w tym miejscu. Koniecznie musisz wejść do środka i odwiedzić muzeum, w którym znajdziesz eksponaty szczególnie ważne dla żydowskiego narodu. Ich oglądanie jest chwilą zadumy i refleksji – zdecydowanie warto! Muzeum podzielone jest aż na 7 pomieszczeń, w których eksponaty dobrane są pod kątem tematyki.

Ciekawostka! Czy wiesz, że muzeum to zostało odwiedzone także przez papieża Franciszka?

•    Plac Hiszpański

Wbrew nazwie, właśnie tutaj poczujesz niepowtarzalny, magiczny klimat Rzymu. Plac di Spagna słynie przede wszystkim za sprawą niezwykłych schodów, czyli “Scalinata della Trinita dei Monti”. Schody te łączą plac hiszpański z kościołem Trinità dei Monti (to najważniejszy dla Francuzów obiekt kultu).

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że schody niosą pewną symbolikę. Faliste linie to symbol życia, najszersza część to potęga Ducha św., a trzy tarasy to osoby boskie. Koniecznie zrób sobie zdjęcie na samym dole – właśnie wtedy schody wyglądają najpiękniej. Warto dodać, że w kwietniu i maju prezentują się one szczególnie okazale.

Oczywiście schody to nie jedyny cel tej wyprawy. Na Placu Hiszpańskim znajdziesz także fontannę o nazwie La Barcaccia, w pobliżu są też dwa bardzo ciekawe muzea.

•    Panteon

Panteon to zachwycająca i przepięknie zachowana świątynia, której nie może zabraknąć na twojej liście rzymskich atrakcji. Została wzniesiona cześć największych bóstw, oczywiście jeszcze w średniowieczu. Do wnętrza imponującego Panteonu prowadzą gigantyczne, ważące 20 ton drzwi odlane z brązu (tutaj selfie to za mało – poproś kogoś, aby zrobił ci zdjęcie na ich tle).

W tym miejscu zachwyca WSZYSTKO. Przepiękna gra świateł (jest tam tylko jedno okno – otwór o średnicy 9 metrów), cudowne zdobienia, urzekające ołtarzyki i kapliczki. Zapewne już o tym wiesz, ale i tak warto wspomnieć – właśnie tutaj znajdują się grobowce mistrzów włoskich architektury oraz włoskich królów. Leży tu zatem król Wiktor Emanuel II, Humbert I, Hanibal Carracci, Baltazar Perruzi czy Rafael Santi.

Uwaga! Wstęp do Panteonu jest bezpłatny.

•    Bazylika św. Piotra

Zna ją chyba każdy, ale tak niezwykłej budowli warto wspomnieć choć kilka słów. To oczywiście główna budowla Watykanu i zarazem jedna z pięciu Bazylik Papieskich – oprócz niej są jeszcze Bazylika św. Wawrzyńca za Murami, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Santa Maria Maggiore i Bazylika św. Jana na Lateranie. Bazylika św. Piotra jest główną świątynią katolickiego kościoła.

Zachwycające są już kolumnady, które przedstawiają aż 140 posągów świętych. Wnętrze już nie tyle urzeka, co budzi niedowierzanie. Znajduje się tutaj aż 45 ołtarzy, 11 kaplic, dziesięć tysięcy metrów kwadratowych malowideł oraz – uwaga – 395 posągów. Wszystko to sprawia, że Bazylikę św. Piotra można oglądać całymi godzinami, a każdy jej kawałek to uczta dla oka. Cóż, nad wyglądem świątyni pracowali przecież artyści tacy jak Gianlorenzo Bernini, Giacomo della Porta, Michał Anioł, Rafael Santi, Donato Bramante oraz Giuliano de Sangalo.

•    Groty Watykańskie

Kiedy będziesz już w Bazylice, koniecznie zejdź pod jej powierzchnię. Znajdują się tutaj groby niemal wszystkich papieży, najpierw jednak zobaczysz posąg św. Piotra. Poza tym będziesz mogła odwiedzić polską kaplicę z podobizną Matki Boskiej Częstochowskiej, ale przede wszystkim – zobaczysz grób samego św. Piotra oraz Jana Pawła II.

Ciekawa informacja! Pamiętaj, że przed samymi grobami nie wolno się zatrzymywać – do modlitwy służą specjalnie wyznaczone miejsca.

Ważna informacja! Do Bazyliki św. Piotra możesz nie zostać wpuszczona, jeśli będziesz nieodpowiednio ubrana. Musisz mieć zakryte ramiona i kolana. Kolory są dowolne, ale staraj się jednak wybierać te stonowane – to zdecydowanie nie miejsce na krzykliwy strój.

Cena za wejście do bazyliki to 8 euro za skorzystanie z windy do poziomu tarasu oraz 6 euro za wejście schodami. Pamiętaj, że latem obiekt otwarty jest 18, a zimą do 17.

•    Plac Navona

Plac ten znajduje się na dawnym stadionie Domicjana – kiedyś odbywały się tutaj zawody atletyczne oraz wyścigi pięknych rydwanów. Obecnie został zachowany fragment trybun. Plac Navona kusi zachwycającymi fontannami. Na środku prezentuje się fontanna Czterech Rzek, które są symbolizowane przez cztery postacie. Poza tym będziesz mogła zobaczyć tutaj fontannę zaprojektowaną przez Berniniego (obiekt nosi nazwę del Moro), jest też fontanna Neptuna.

Targowiska w Rzymie

Po zwiedzeniu tak wielu miejsc na pewno zaczniesz odczuwać zmęczenie – na szczęście wiemy, co jest szybko przegoni. Zakupy to zatem kolejny punkt programu, a zacznij od urzekających, rzymskich targowisk.

•    Porta Protese

To zdecydowanie największy pchli targ w Rzymie – znajdziesz tutaj dosłownie WSZYSTKO. Są tu ludzie wszelkich narodowości i każdy z nich wybierze coś dla siebie. Książki i płyty, ubrania nowe i używane, oryginalne i podrabiane perfumy, torebki, apaszki, elektronika, biżuteria, akcesoria kuchenne i meble. Wiele z tych rzeczy to prawdziwe perełki, możliwe do kupienia tylko i wyłącznie tutaj. Przygotuj się jednak na długie oglądanie – stoiska rozciągają się na długość nawet 2 kilometrów.

•    Campo dei Fiori

Targowisko otwarte jest codziennie od 7 do 14 i znajdziesz tutaj przede wszystkim świeże, urzekające wszystkimi kolorami świata kwiaty. To jednak oczywiście nie wszystko. Owoce, warzywa i inne, pyszne przysmaki – np. soki – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo stragany dosłownie otoczone są przez kafejki, winiarnie oraz urocze knajpki, przed którymi można usiąść na chwilę i nacieszyć się widokiem, gwarem oraz zapachami. Musisz znaleźć się tam chociaż na chwilę!

•    Borghetto Flaminio

Ten targ jest wyjątkowy z innego powodu – będziesz mogła kupić tu towary wyszukane i wyjątkowe. Przykładem są bardzo rzadkie druki i książki, niespotykane gdzie indziej wyroby oraz oryginalne prezenty dla najbliższych. Jeśli nie wiesz, co im przywieźć z krótkiej wycieczki po Rzymie, to udaj się właśnie na Borghetto Flaminio – wrócisz obładowana upominkami.

Sklepy i galerie handlowe w Rzymie

Zostawmy jednak na chwilę targowiska – oczywiste jest, że z Rzymu musisz wrócić także z jakimś nowym ciuchem. Gdzie upolować wyjątkowe okazje, gdzie znaleźć dobre marki, a gdzie spotkasz jedno i drugie?

•    ROMA EST – Ponte di Nona (Lunghezza)

136 tysięcy metrów kwadratowych i same znane marki – Apple, Saturn, Disney, Zara, Paul and Bear, Berschka czy H&M. Dodatkowo, dla odprężenia po zakupach, możesz udać się do kina, które posiada aż 12 sal. Albo pójść na kawę do której z kafejek.

•    LA ROMANINA

Znajdziesz tutaj zarówno świetne marki, jak i również liczne kawiarnie i restauracje. Jeśli więc szukasz dobrego miejsca na zakupy, ale szybko głodniejesz – pojedź właśnie tam!

•    PARCO LEONARDO – Fiumicino

To kompleks łączący aż 201 sklepów – kupisz tu produktu takich marek, jak Oviesse, Levi’s, Guess, Triumph, Svarowski, Max & co czy Pimkie, W przerwach między zakupami zjesz obiad w którejś z pięknych restauracji albo odpoczniesz na specjalnych, zielonych terenach.

•    EUROMA2 – EUR

40 barów i 230 sklepów! Tak, tutaj zdecydowanie jest co oglądać (i kupić). Miejsce jest otwarte od niedawna, więc wszystko jest czyste i zadbane. To idealna galeria dla tych kobiet, które do szczęścia potrzebują nie tylko ubrań, ale i estetycznej oprawy.

Ulice handlowe w Rzymie

•    Via Veneto

Jeśli chcesz zobaczyć najdroższą ulicę Rzymu, to musisz udać się właśnie tutaj. Krążą pogłoski, że nigdzie kawa nie smakuje tak dobrze, jak na Via Veneto, ale bądź przygotowana na to, że zapłacisz za ten przysmak fortunę.

•    Via del Corso

Ta ulica rozciąga się na 1,5 kilometra (między Placem Weneckim a Placem Ludności) i na szczęście jest już znacznie tańsza od poprzedniczki. Znajdziesz tutaj salon Ferrari (gdybyś akurat chciała kupić auto), salon biżuterii Swarovski, dom mody Fendi, sklep Disney, ale także wiele mniej znanych sklepików z ubraniami, obuwiem, płytami czy kosmetykami. Zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić.

•    Via dei Condotti

Uliczka ta ma zaledwie 300 metrów, ale to marki świadczą o jej wielkości. Jeśli lubisz luksus, będziesz miała w czym wybierać – Bulgari, Louis Vuitton, Hermes, Valentino Prada, Gucci, Cartier czy Ferragamo to tylko niektóre z marek, które znalazły swoje miejsce na  Via dei Condotti.

Warto też udać się na Via Dei Coronari (masa antykwariatów), Via di Ripetta (kolejna ulica z ekskluzywnymi markami), Via Cola Di Renzo (znajdziesz tu właściwie niemal wszystko).

Outlety w Rzymie

Jeśli jedziesz do Rzymu po to, aby kupić ubrania w wyjątkowych, obniżonych nawet o kilkadziesiąt procent cenach, to zaplanuj podróż na początku stycznia albo w połowie lipca (wyprzedaże trwają tu od 5 do 7 tygodni). Minusem jest to, że większość naprawdę dobrych outletów znajduje się poza granicami miasta. Z tych godnych polecenia możemy wymienić Castel Romano, Valmontone Outlet oraz Outlet Sorrate.

Praktyczne informacje – gdzie zarezerwować pokój w Rzymie, żeby nie przepłacić?

W Rzymie nawet w dwa dni można wydać fortunę – dlatego właśnie warto na niektórych rzeczach oszczędzać. Sposobem na to jest na przykład wybranie sprawdzonego hotelu.

•    Together Network  - Jest tu serdecznie i przyjemnie. Zapłacisz tylko 25 euro za noc, a będziesz spała we wspaniałej Trastevere.

•    Pensjonat Locanderia  - 45 euro za noc, ale za to z tego miejsca w 10 minut dojdziesz do najważniejszych zabytków. Zdecydowanie warto.

Jeśli jednak marzy ci się luksusowy wypoczynek i regeneracja w sił w ekskluzywnych warunkach, postaw na przykład na Hotel Atlante Star, znajdujący się bardzo blisko Watykanu. Cena to 140 euro za noc, ale zawarty w niej jest przepiękny widok na panoramę miasta oraz bazylikę. No i jedzenie śniadania na otwartym dachu… cóż, ta cena nie bierze się znikąd!

Rzym – niech zaprowadzi tu i twoja droga. Choćby na weekend!

Weekend w Rzymie to trochę za mało, by wszystko zwiedzić. Jednak nawet weekend to więcej niż nic. Dlatego nie wahaj się, pakuj i leć do Wiecznego Miasta – choćby za tydzień.