Podróże

Choć dzisiaj jego istnienie wydaje nam się być oczywiste, jeszcze nie tak dawno, bo w XIX wieku, był podzielony na dwa oddzielne miasta. Każdego roku przyciąga do siebie tysiące turystów, a dodatkowo bywa nazywany jednym z najpiękniejszych miast Europy. Budapeszt, bo to o nim mowa, jest jednak nie tylko urodziwy, ale i zwyczajnie ciekawy. Co warto w nim zobaczyć w dwa dni?

Atrakcji w Budapeszcie jest tak wiele, że zwiedzenie całej stolicy Węgier w jeden weekend wydaje się, a nawet zdecydowanie jest niemożliwe. To jednak nie szkodzi – wybraliśmy dla ciebie kilka atrakcji, które są szczególnie godne rzucenia okiem. Pakuj więc walizkę lub plecak, rezerwuj transport albo zatankuj samochód i ruszaj do Budapesztu – na pewno nie będziesz żałować.

1.    Wzgórze Gellerta i Skalna Kaplica

Budapeszt położony jest na kilku wzgórzach – jednym z nich jest właśnie Wzgórze Gellerta, czyli oczywiście znanego biskupa. Na samym wzgórzu, mniej więcej w  połowie jego wysokości, będziesz miała okazję zobaczyć pomnik biskupa wraz z kolumnadą (ciekawostka – kolumnada została dobudowana w późniejszych latach). Spod pomnika wypływa wodospad, więc cała atrakcja jest bardzo urodziwa.

Na Wzgórzu znajduje się również bardzo popularna Skalna Kaplica. To w istocie duża grota z przedsionkiem, której nadano taki kształt, aby przypominała portugalską świątynię. Skalna Kaplica została poświęcona już prawie 100 lat temu i niezmiennie przyciąga turystów z całego świata.

Kolejną atrakcją, której nie możesz pominąć w tej okolicy, jest godna podziwu cytadela, z której będziesz mogła zobaczyć panoramę miasta. Warto przejść się kawałek i zobaczyć imponujące repliki dział (z II wojny światowej), a także ciekawe tablice, na których przedstawiono rozwój miasta.

Na Wzgórzu Gellerta będziesz mogła zobaczyć także wielki Pomnik Wolności – 14-metrową rzeźbę, która stoi na 26-metrowym postumencie. Posąd przedstawia kobietę z rękoma uniesionymi w górze, z których jedna trzyma gałązkę palmową – symbol pokoju. Zdecydowanie warto zobaczyć to na własne oczy.

2.    Zamek Królewski

Zamek Królewski to w istocie kompleks budynków pałacowych, które znajdują się na Wzgórzu Zamkowym. Warto wiedzieć, że jest to jedna z największych atrakcji Budapesztu – nie tylko ze względu na swój zachwycający wygląd, ale także z uwagi na fakt, że Zamek Królewski jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

To całe mnóstwo zapierających dech w piersi budynków, niezwykłe pomniki, urzekające fontanny i zdobienia w stylu barokowym. Przede wszystkim jednak tylko tutaj będziesz miała okazję zaznajomić się z tak bogatą historią dotyczącą powstania Węgier i losów tego państwa.

Wskazówki: Kiedy będziesz już w Zamku Królewskim, wejdź do Muzeum Historii Budapesztu, skąd będziesz mogła udać się do relaksujących, południowych ogrodów. Nie zapomnij także o tym, aby zerknąć na panoramę miasta (najlepiej z zachodniego tarasu), warto także wstąpić do Galerii Narodowej.

Wejście do Zamku Królewskiego jest płatne. Wejściówka do Muzeum Historii Budapesztu to wydatek rzędu 24 złotych, do Galerii Narodowej 19 zł, wystawy czasowe zobaczysz za 32 złote, a wejście do Biblioteki Narodowej będzie cię kosztowało 13 złotych.

3.    Baszta Rybacka i kościół Macieja

To kolejna atrakcja, którą można uznać twoje weekendowe „must see” i zarazem jeden z symboli Budapesztu. Baszta znajduje się na placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym i niegdyś stanowiła część murów obronnych. Teraz będziesz mogła wejść na samą górę wieży widokowej, a także przyjrzeć się poszczególnym pomnikom – np. przykład pomnik świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka teorii dotyczących takiej, a nie innej nazwy Baszty Rybackiej. Najpopularniejsza mówi, że nazwa wzięła się od rybaków, którzy kiedyś licznie zamieszkiwali okoliczne tereny.

Ciekawostka: Będąc tutaj, nie zapomnij odwiedzić kapliczki świętego Michała – dla turystów dostępna jest dopiero od sześciu lat.

Niedaleko Baszty Rybackiej znajduje się przepiękny kościół Macieja – jedna z najważniejszych świątyni na Węgrzech. W rzeczywistości nazywa się kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a jego potoczna nazwa – o wiele bardziej popularna, jeśli nie symboliczna, wzięła się od króla Macieja Korwina.

Kościół zbudowany został w stylu neogotyckim – dominuje przepych, ostre, wzniosłe wieżyczki i niezwykła więc spójność. Koniecznie musisz wejść do środka świątyni i zobaczyć zachwycające freski, grę świateł, całe bogactwo, przepych i kunszt wykonania ozdób. Po lewej stronie kościoła znajdziesz herb króla Macieja. Ponadto warto zobaczyć Kaplicę Loterańską, średniowieczne kapitele, grobowce, krypty kościelne i kolekcję skarbca.

Ciekawostka: Zajrzysz do kościoła w piątkowy wieczór – wówczas odbywają się tutaj organowe recitale.

4.    Parlament

To absolutnie obowiązkowy punkt twojej wycieczki do Budapeszcie – nawet takiej, która trwa tylko dwa dni. To jeden z największych gmachów parlamentu na świecie (18 tysięcy metrów kwadratowych!) – już to powinno cię przekonać, że warto tu przyjechać. Neogotycki styl i położenie tuż nad rzeką to kolejne dwie rzeczy, które na pewno zrobią na tobie silne wrażenie.

W trakcie zwiedzania będziesz musiała skorzystać z pomocy przewodnika – innej opcji nie ma, ale i tak jest bardzo przyjemne, a przy okazji możesz się sporo dowiedzieć. Będziesz mogła dokładnie przyjrzeć się przepięknym witrażom, a także zwiedzić najważniejszą salę – tę znajdującą bezpośrednio pod kopułą. To właśnie tam, w specjalnych gablotach, leżą korona św. Stefana, jabłko królewskie oraz berło. Od razu informacja – w tym miejscu zabronione jest fotografowanie czegokolwiek i bardzo się tego przestrzega.

Na pewno zauroczą cię posągi, których jest aż 16 i które przedstawiają węgierskich władców – warto się przy nich na chwilę zatrzymać. Twoje zainteresowanie na pewno wzbudzi także ociekająca złotem sala plenarna i makieta budynku.

Ważna informacja: Jeśli zdecydujesz się na zakup biletów na miejscu, może okazać się, że będziesz na nie naprawdę bardzo długo czekać. Dlatego o wiele lepszym wyjściem jest zakup wejściówki poprzez strony internetowe. Za bilet zapłacisz od 120 do około 150 złotych.

5.    Plac Bohaterów

Na Węgrzech znajdziesz nie tylko godne uwagi neogotyckie budynki, ale i bardzo ciekawe place. Plac Bohaterów, zwany również Placem Millenijnym albo Placem Tysiąclecia, to jeden z nich. Położony jest przy Parku Miejskim, na samym końcu urzekającej Alei Andrassy.

Warto wiedzieć, że ten wyjątkowy i najważniejszy plac w Budapeszcie został zbudowany jako hołd dla ofiar I wojny światowej. Po obu stronach placu znajdziesz eklektyczne Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji – do nich także zdecydowanie warto zajrzeć. Na samym placu natomiast będziesz mogła podziwiać niezwykłą kolumnadę, a także zachwycający pomnik Tysiąclecia. Przedstawia on archanioła Gabriela.

6.    Termy Széchenyi

Łaźnie Széchenyi to jedna z największych atrakcji w mieście – dosłownie oblegana przez turystów, co jednak jest całkowicie zrozumiałe. To ogromny kompleks basenów termalnych, usytuowanych w  środku i na zewnątrz – a jakże – neogotyckiej, przyciągającej uwagę budowli. Jest tu – uwaga, 15 basenów wewnętrznych, aż 10 saun, oraz 3 duże baseny na zewnątrz. Możesz zażyć kąpieli rumiankowych, skorzystać z hydromasaży albo po prostu poćwiczyć. To, czy lubisz cieple czy chłodne kąpiele, jest w zasadzie bez znaczenia – na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Ważna informacja: Za bilet zapłacisz od 60 do około 75 złotych, przy czym oczywiście najdrożej jest w weekend. Niestety nie ma opcji zakupu wejściówek ulgowych, więc nawet wejście dzieci nie okaże się tańsze.

Warto pamiętać, żeby wziąć ze sobą ręcznik i klapki (na miejscu są dość drogie), a dodatkowo zaopatrzyć się w mapkę (dostępną na miejscu) – na pewno będzie przydatna.

7.    Park Miejski i Zamek Vajdahunyad

Kiedy będziesz na Placu Bohaterów, koniecznie wejdź do znajdującego się w pobliżu Parku Miejskiego. To niezwykłe miejsce – wielkie, piękne, choć oczywiście najpiękniejsze latem. Tak naprawdę każdy fragment tego 81 hektarowego miejsca urzeka i zaskakuje.  Znajdziesz tu bowiem przepiękne, bogato zdobione ławki, ciekawe pawilony, wspaniałe oczka wodne, a nawet sztuczne jezioro. Jeśli będziesz tutaj latem, to pamiętaj, aby wziąć ze sobą książkę i poczytać choć przez chwilę w tych bardzo romantycznych i sprzyjających refleksji okolicach.

W Parku Miejskim znajduje się również niezwykle klimatyczny Zamek Vajdahunyad. Ten wyjątkowy obiekt prezentuje aż trzy style architektoniczne – renesansowy, romański oraz oczywiście gotycki. To zestawienie budzi niemałe zdziwienie, a nawet poczucie dysharmonii – niektórzy mówią jednak, że to jedyna budowla, w której dzięki mieszaninie stylów można zobaczyć tak naprawdę kilka wyjątkowych zamków w jednym.

Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej rzeźbie Anonymusa, czyli madziarskiego kronikarza. Będziesz mogła zobaczyć także kopie przeróżnych budowli oraz bardzo ciekawe muzeum rolnictwa.

Ciekawostka: Czy wiesz, że zamek Vajdahunyad ma zaledwie sto kilka lat? Nie jest zatem zaliczany do zabytków, niemniej jest jedną z największych atrakcji w Budapeszcie, a nawet w całych Węgrzech.

8.    Most Łańcuchowy

Jedna z najpiękniejszych atrakcji Budapesztu, która zachwyca przede wszystkim nocą, dzięki przepięknej grze świateł. Konstrukcję zaczęto budować w roku 1929, ukończono trzy lata później. To idealny punkt widokowy, ale jest też atrakcją sam w sobie. Łączy obie części miasta (niegdyś stanowiące przecież dwie odrębne miejscowości), ma prawie 400 metrów długości i posiada dwa imponujące przęsła. Zwróć uwagę na to, że po obu stronach mostu znajdują się kamienne lwy. Legenda głosi, że nie mają one języków, ale to nieprawda – po prostu nie widać ich z perspektywy tego, kto przechodzi obok. Lwy zostały zaprojektowane przez  Jánosa Marschalkó.

Ciekawostka: Most ten nazywany jest również Mostem Széchenyiego. Innym ciekawym faktem jest ten, że most został wyburzony w 1945, w czasie wojny. Odbudowano go niezwłocznie po jej zakończeniu, czyli w roku 1949. Warto też wiedzieć, że cała metalowa konstrukcja waży ponad 5 tysięcy ton – imponujące, prawda?

Budapeszt? Koniecznie!

Osiem wymienionych przez nas atrakcji to oczywiście nie wszystko, co ciekawego ma do zaoferowania turystom Budapeszt, a także całe Węgry. Jest to jednak wystarczająca liczba miejsc, które można odwiedzić w weekend. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to piękne miasto obudzi tym samym Twoją ciekawość i wkrótce zarezerwujesz kolejny pobyt – może tym razem na cały tydzień? Zdecydowanie warto!