Podróże

Dania nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów – w porównaniu np. do Anglii czy Austrii. Szkoda, bo to państwo, a w szczególności jego stolica Kopenhaga, ma w sobie mnóstwo uroku. Jeśli więc masz wolny weekend, to spakuj się i ruszaj poznać ten wyjątkowy region. My ci podpowiemy, co warto zobaczyć w Kopenhadze, by uznać ten wyjazd za bardzo udany!

Co zwiedzać w Kopenhadze?

1.    Muzeum Carlsberga

Zacznijmy nie klasycznie, czyli od przeglądu pałaców czy kościołów, ale od Muzeum Carlsberga. Obiekt znajduje się w oryginalnym browarze Old Carlsberg, który został założony w 1847 roku. Jeśli zdecydujesz się na taką atrakcję, to czeka cię aż godzinna wyprawa w świat piwa. Dowiesz się, jak się je przygotowuje – krok po kroku, jakich używa się do tego sprzętów, na co zwracana jest szczególna uwaga podczas całego procesu produkcji. To naprawdę fantastyczna porcja wiedzy – nawet jeżeli ktoś nie przepada za piwem. Jeśli jednak lubisz ten trunek, to na pewno ucieszy cię, że pod koniec zwiedzania będzie czekała cię degustacja (wliczona w cenę biletu).

2.    Port Nyhavn

Co zwiedzić w Kopenhadze po Muzeum Carlsberga? Oczywiście port Nyhavn! To niesamowite miejsce, którego wyjątkowość objawia się w przeróżnych kolorach kamienic oraz specyficznej atmosferze. Port Nyhavn nie zawsze miał jednak swoją dobrą aurę. Kiedyś było to miejsce o złej sławie – pełne pijaków i, nie owijajmy w bawełnę, prostytutek. Obecnie jednak jest to przytulne miejsce (warto zobaczyć je w piękną pogodę), któremu charakteru dodają kamienice we wszystkich kolorach tęczy oraz niezliczone ilości stoisk i sklepów. Jest gwarno, przyjemnie i niemal przytulnie – koniecznie musisz tu przyjechać!

3.    Plaża Amager

Dania nie jest zbyt ciepłym krajem, niemniej zdarzają się tutaj piękne, pełne słońca dni. Gdy jeden taki się trafi podczas twojego wyjazdu, koniecznie udaj się na plażę Amager. Plaża ma dwie części. Południowa część to ta z szeroką promenadą – znajduje się tutaj między innymi boisko do gry oraz duży trawnik, na którym można zrobić sobie grilla. Część północna jest bardziej naturalna – to szeroka plaża i bardzo piaszczyste wydmy. Wspaniale jest tutaj odpocząć, poczytać książkę i ponapawać się pięknym widok przy dobrym winie. Zdecydowanie musisz zaliczyć taki relaks w Kopenhadze.

4.    Syrenka z Kopenhagi

My mamy swoją syrenkę, Duńczycy swoją. Rzeźba jest przepiękna i warto nadrobić drogi, aby zobaczyć ją na własne oczy. Znajduje się przy nadbrzeżu Langelinie. Ciekawostką jest fakt, że kopenhaska syrenka została wykonana przez duńskiego artystę Edvarda Eriksena. Trzeba przyznać, że pokazał tym samym swój wielki talent!

5.    Zamek Rosenborg

Co jeszcze warto zobaczyć w Kopenhadze? Na pewno będzie to zamek Rosenborg. To imponująca budowla w stylu renesansowym, która kiedyś pełniła funkcję letniej rezydencji. Zanim wejdziesz do środka (obecnie w zamku znajduje się muzeum), koniecznie rozejrzyj się dookoła. Twoim oczom ukaże się przepiękny ogród, który turyści nazywają Konges Have. Znajduje się tutaj różany ogród, są tez fontanny, przepiękne, zacienione alejki, ale też pawilony, przy których aż chce się zrobić zdjęcie.

Kiedy nacieszysz już oczy przepięknym ogrodem i nabierzesz ochotę na zwiedzanie, udaj się do samego zamku. W środku czekają na ciebie między innymi sala rycerska wraz z tronami czy skarbiec z wszystkim kosztownościami. To obiekt, który musisz zobaczyć.

6.    Langeline Park

Jeśli udasz się do Lingeline Park jesienią, latem albo zimą, to będziesz mogła podziwiać między innymi fontannę Gefiona albo kolumnę Ivar Huitfeldt. Jeżeli jednak pojedziesz do Kopenhagi w samej końcówce kwietnia – co polecamy, to nacieszysz oczy przepięknie kwitnącymi drzewami owocowymi. To jeszcze nie wszystko! Właśnie pod koniec kwietnia w Danii odbywa Kopenhaska Sakura, czyli kojarzący się z Japonią festiwal kwitnących drzew. Podsumowując – nie myśl tylko o tym, co warto zobaczyć w Kopenhadze, ale także… kiedy ją zwiedzać.

7.    Pałac Christianborg

To jedna z największych atrakcji stolicy Danii – nie możesz jej pominąć na swoim planie zwiedzania. Ponad 800-letni pałac znajduje się na Wyspie Zamkowej, czyli w samym centrum miasta.  Ciekawostką jest już sam fakt, że Wyspy Zamkowej prowadzi aż 9 mostów, jednak sam pałac przebija wszystko. Obecnie jest to budynek używany przez polityków, niemal „serce polityczne” kraju – jest tu choćby Sąd Najwyższy. Jeśli jednak wykupisz bilet, będziesz mogła zwiedzić królewskie apartamenty czy choćby Muzeum Teatru.

Kiedy już zakończysz zwiedzanie tego imponującego budynku, koniecznie odwiedź znajdujący się obok kościół Christiansborg Slotkirke, a także bibliotekę czy stajnie królewskie.

8.    Wolne Miasto Christiania

Jeśli zapytasz Duńczyka, co można zwiedzić w Kopenhadze, to z całą pewnością odpowie ci, że wolne miasto Christiania. To naprawdę niezwykła dzielnica Kopenhagi. Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy nie mogą na przykład… mieć własnych samochodów. Zakazane jest także puszczanie fajerwerków, nie wspominając o handlu bronią czy twardymi narkotykami. To, czym się handluje w Christianie, to marihuana i haszysz. Jeżeli jednak sfotografujesz kogokolwiek podczas robienia takich zakupów albo jakiejkolwiek innej czynności, to możesz ponieść karę!

9.    Zamek Amalienborg

Zamek Amalienborg to kolejna niezwykła atrakcja – precyzując, to zimowa rezydencja króla i jego rodziny. Wielką atrakcją są już chociażby strażnicy, ubrani w niebiesko-czarne mundury. Jeśli udasz się w okolice zamku około południa, to nie tylko będziesz mogła podziwiać samych gwardzistów, ale też zmianę ich warty – co jest wyjątkowym widowiskiem.

10.    Cytadela Kastellet

Jeśli masz ochotę na bardzo przyjemny spacer, to koniecznie udaj się do Cytedelii Kastallet. Zobaczysz tam między innymi więzienie, Muzeum historii Twierdzy, a także wyjątkowy wiatrak, który został zbudowany w 1847 roku. Warto podkreślić, że Cytadela to pozostałość po kopenhaskich wałach obronnych. To właśnie dzięki niej Duńczycy mogli kiedyś bronić się przed atakami Szwedów.

11.    Tivoli Gardens

Co jeszcze warto zobaczyć w Kopenhadze? Na pewno jest to Tivoli Garden, czyli drugi najstarszy na świecie park rozrywki. Nawet jeżeli nie jesteś fanką tego typu atrakcji, to i tak powinnaś zobaczyć to miejsce. Szczególnie w okresie okołobożonarodzeniowym nabiera ono niemal magicznego charakteru – wszystko jest oświetlone tysiącami lampek i dekoracji. Nigdzie indziej grzane wino nie smakuje tak wyjątkowo, jak właśnie w Tivoli Gardens. To miejsce nie tylko zapewniające wspaniałą rozrywkę, ale też zwyczajny relaks.

12.    Strøget, czyli deptak

Niektórzy zauważają, że strøget, czyli kopenhaski deptak, podobny jest nieco do tego toruńskiego. Trudno nie przyznać temu racji, niewątpliwie jednak strøget jest o wiele większy – podobno jest to nawet jeden z największych deptaków w Europie. Kupisz tutaj właściwie niemal wszystko – pamiątki, lody, klocki Lego, z których słynie Dania, zjesz też zarówno kebaba, jak i coś o wiele bardziej wykwintnego. Strøget to także miejsce, w którym warto po prostu pospacerować.

Dla głodnych turystek – Kopenhaga w wersji kulinarnej

Poza wspomnianymi atrakcjami zdecydowanie warto odwiedzić Papiroen, zwany „street food”. Kiedyś mieściła się tutaj fabryka papieru, obecnie to miejsce dla dziesiątek ciężarówek z jedzeniem, stoisk i małych barów. Możesz obkupić się tutaj zarówno w posiłki mięsne, jak i wegetariańskie, a co najważniejsze – nie wydasz zbyt wiele. Papiroen to niezwykle gwarne miejsce, pełne przepysznych zapachów i zdecydowanie pobudzające apetyt. Jeśli więc po odwiedzeniu kilku atrakcji poczujesz głód, to zaspokoisz go właśnie tutaj – choćby słynnymi smørrebrødet, czyli kanapkami. Czy wiedziałaś, że stanowią narodowe danie tego kraju?

Jeśli jednak marzy ci się coś bardziej egzotycznego, to powinnaś udać się na hale targowe Torvehallerne. Znajdziesz tutaj nie tylko egzotyczne owoce, warzywa i przyprawy, ale też fantastyczne, typowe dla regionu kanapki oraz wyjątkowe słodycze. W Torvehallerne są także wyśmienite restauracje, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli więc zastanawiasz się, co zwiedzić w Kopenhadze, ale nie tylko pod kątem architektury czy kultury, to musisz przyjechać właśnie tutaj.

Jak zwiedzać Kopenhagę, by nie wydać fortuny?

Niestety, Kopenhaga nie jest najtańszym miastem Europy – jeśli więc zależy ci na tym, aby nie wydać wszystkich swoich pieniędzy, to skorzystaj ze sprawdzonych sposobów na oszczędzanie.

1.    Kupuj piwo w sklepie, nie w restauracji

Przepisy w Polsce zabraniają spożywania alkoholu na ulicach, w Danii jednak nie ma takiego zakazu. Warto to wykorzystać i wysączyć ulubione piwo nie w restauracji, ale np. w parku. Wówczas możesz kupić je w sklepie za równowartość niecałych trzech złotych. W knajpce cena za pół litra tego trunku to nawet… 30 złotych!

2.    Korzystaj z darmowych atrakcji

W miejscach, które wymieniliśmy powyżej, zwiedzanie jest zazwyczaj płatne. Jeśli chcesz wiedzieć, co zwiedzić w Kopenhadze za darmo, to już podpowiadamy – jest to na przykład National Gallery of Denmark – muzeum, w którym zobaczyć chociażby obrazy Picassa. Za darmo wejdziesz także do Muzeum Narodowego. W obu nacieszy oczy wieloma atrakcjami.

3.    Śpij w schronisku

Hotele w Kopenhadze są, mówiąc bardzo delikatnie, dość drogie. Ale są i schroniska, co więcej – schroniska bardzo dobrej jakości. Zapomnij o dziwnych miejscach z nieczystą pościelą i przeciekającym kranem. Przykładem miejsca, z którego będziesz naprawdę zadowolona (i nie zapłacisz dużo, bo około 70 złotych za noc), jest kopenhaskie schronisko Sleep In Heaven.

4.    Zwiedzaj na rowerze

Możesz zwiedzać Kopenhagę taksówką, co będzie cię kosztowało bardzo dużo. Możesz też jeździć autobusami, co będzie nieco tańszym rozwiązaniem. Możesz też nie zapłacić za transport absolutnie nic. Jak to możliwe? A tak, że Dania ma fantastyczny system wypożyczania rowerów. Wystarczy, że podejdziesz do stoiska, wsuniesz 20 koron, które stanowią kaucję i już, jeździsz po całym mieście. Po zakończonej podróży odzyskujesz swoje pieniądze.

Kopenhaga – idealne miasto na weekend

Kopenhaga jest uroczym miastem, któremu zdecydowanie warto poświęcić dwa lub trzy dni. Bardzo prawdopodobne jest, że zauroczy cię tak bardzo, że za jakiś czas postanowisz to wrócić. Jeśli nawet nie dla zabytków, to choćby dla wyjątkowych kanapek, z których Dania słynie na całym świecie.