Podróże

Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast naszego kontynentu – nic dziwnego zatem, że co roku przyciąga tysiące, jeśli nie miliony turystów. Jednocześnie jest to miejsce, które można zwiedzać bez końca – samo zobaczenie prawie 300 parków zajęłoby pewnie kilka miesięcy, nie wspominając już o innych, cudownych atrakcjach. Nie masz tyle czasu, a właściwie dysponujesz tylko wolnym weekendem? Nic nie szkodzi – tyle wystarczy, by zobaczyć choć kilka najpiękniejszych miejsc w Wiedniu.

Wiedeń – miasto różnorodności

O Wiedniu mówi się, że jest miastem, w którym każdy znajdzie coś tylko dla siebie. I rzeczywiście – jeśli jesteś miłośniczką natury, możesz rozkoszować się widokiem niezliczonych, wiedeńskich, niezwykle zadbanych parków. Jeśli wolisz zwiedzanie i nieco bardziej „arystokrackie” klimaty, to czekają tu na ciebie przepiękne, wielkie pałace. Miłośniczki zabytków z pewnością się nie zawiodą (to tutaj znajdują się dzieła słynne na całym świecie), zadowolone będą także stałe bywalczynie muzeów. A na deser czeka cię… wypad do wspaniałego, najstarszego na świecie parku rozrywki. To co, zaczynamy?

1.    Hofburg

Mówiąc krótko, Hofburg to jeden z największych kompleksów pałacowych na całym świecie. Całość zajmuje obszar aż 24 hektarów. Uściślając, to aż 18 budynków, w których znajduje się prawie trzy tysiące różnych pomieszczeń, a także 16 przepięknych dziedzińców. Istny raj dla wszystkich, którzy cenią sobie takie właśnie atrakcje – zwłaszcza że Hofburg stanowi połączenie kilka stylów, między innymi klasycyzm i barok.

Co dokładnie będziesz mogła tu zobaczyć? Otóż jest to cała masa przeróżnych atrakcji. Są to między innymi cesarskie apartamenty, w których znajdują się komnaty cesarzowej Elżbiety oraz cesarza Franciszka Józefa. Jest tu też godne uwagi Muzeum Sisi (cesarzowej), które odsłania nieco jej prywatnej życia – wspaniale jest móc przyjrzeć się rekonstrukcjom jej strojów, pośmiertnej masce, a nawet takim drobiazgom, jak… szlafrok. Ponadto będziesz mogła zobaczyć specjalnej pokoje, służące do toalety i gimnastyki.

Ciekawostka: Uwielbiana przez poddanych cesarzowa zginęła tragiczną śmiercią – została zaatakowana przez włoskiego anarchistę, który wbił jej pilnik prosto w serce.

Jedną z najważniejszy atrakcji Hofburga jest Skarbiec Cesarski. To właśnie tutaj można przyjrzeć się insygniom i klejnotom Świętego Cesarstwa Rzymskiego.Są tutaj też takie „perełki” jak jeden z największych szmaragdów na świecie, klejnoty Zakonu Złotego Runa czy korona cesarza Rudolfa II.

Wskazówka: Za wstęp do kompleksu zapłacisz 15 euro. Osobom niepełnoletnim przysługują bilety ulgowe (9 euro).

2.    Prater

Choć wspomnieliśmy, że najstarszy park rozrywki może być świetną atrakcją na sam deser, opiszmy go już teraz – jest tego wart.

Park ten w istocie nosi nazwę Wiener Prater. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to nie tylko po prostu park rozrywki, ale cały kompleks, w którym można odpocząć i się zregenerować. Są tu zatem również parki zabaw dla dzieci, wybiegi dla psów, trasy rowerowe oraz skatepark.

Co do samego parku rozrywki, to jest on bardzo imponujący (choć niektórzy twierdzą, że trochę zbyt kiczowaty). Jest tu zatem ciekawe Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Czekolady, a także jeden z symboli Wiednia, czyli słynny Diabelski Młyn (który ma aż 65 metrów wysokości). A ponadto standardowe kolejki górskie, niezliczone karuzele, domy strachów, tory dla samochodzików (uwielbiane przez najmłodszych) oraz oczywiście różnego typu gry. Niestety, niektóre atrakcje mogą nieco odstraszać swoim wiekiem – widać, że są zardzewiałe i nieco poniszczone.

Ważna wskazówka: Prater to typowy lunapark. Oznacza to, że wstęp jest bezpłatny, ale zapłacisz za każde skorzystanie z poszczególnych rozrywek.

3.    Schloss Schönbrunn

Schloss Schönbrunn, czyli Pałac Schönbrunn, był letnią rezydencją Habsburgów. To jeden z najpiękniejszych obiektów w Wiedniu, Austrii, a nawet w całej Europie. Pałac jest wpisany na listę UNESCO – to kolejny powód, dla którego zdecydowanie warto go zwiedzić. Na co dokładnie warto „rzucić okiem”?

Przede wszystkim zobaczysz tutaj tzw. Wielką Galerię, która łączy dwa skrzydła pałacu. Warto podkreślić, że galeria ma ukrytą klatkę schodową.

Ponadto będziesz mogła odwiedzić prywatne gabinety cesarzowej Elżbiety (jak już wiesz, zwanej Sisi lub Sissi) oraz cesarza Franciszka. Niestety, małżeństwo nie było udane – męczyła się w nim przede wszystkim sama Sisi, która dodatkowo przeżyła wielkie tragedie – śmierć córki i syna. Wszystkiego tego dowiesz się podczas zwiedzania sypialni i gabinetów.

Warto zobaczyć również tzw. pokój milionowy, który stanowił gabinet. Nazwę pokój zawdzięcza nietypowym ozdobom, sprowadzanym między innymi z Afryki – co wiązało się z ogromnymi kosztami.

W końcu jest i piękny lustrzany salon, w którym przyjmowano gości. Bez wątpienia musisz także odwiedzić pałacowe, przepiękne ogrody.

Ważna wskazówka: Ceny biletów zależą od trasy zwiedzania, którą wybierzesz. Jeśli na przykład będziesz chciała zobaczyć pomieszczenia z czasów Franciszka Józefa, zapłacisz około 15 euro. Dołączenie do tego sal z okresu Marii Teresów podwyższy cenę biletu do około 18 euro. Są też oczywiście inne trasy – im więcej miejsc będą łączyły, tym wyższe będą ceny.

4.    Schloss Belvedere

O pałacu Belweder mówi się, że urzeka o każdej porze roku – i nie można zaprzeczyć, że niezależnie od warunków klimatycznych oraz pory dnia, miejsce to wypełnione jest turystami.

Dwie rzeczy, o których musisz wiedzieć: po pierwsze, w pałacu znajdują się wyjątkowe dzieła, jedne z najsłynniejszych na świecie. Po drugie, pałac dzieli się na dwie części – jest tu zarówno górny, jak i dolny belweder, które oddzielone są przepięknym ogrodem. Górny belweder swego czasu pełnił funkcje reprezentacyjne – to właśnie tam odbywały się najważniejsze spotkania w kraju. Teraz jednak mieści się tam muzeum – nie byle jakie, bo mieszczące dzieła zarówno średniowieczne, jak i dzisiejsze. Szczególną uwagę turystów zwracają choćby działa Klimta.

W dolnym belwederze znajdują się komnaty, które również warto zobaczyć. Niektóre są czasowe, inne stały – i te drugie, między innymi Złota Komnata czy Galeria Marmurowa, są pełne przepychu.

Ważna wskazówka: Bilet za jedną osobę dorosłą kosztuje (w przeliczeniu) około 60-70 złotych. Warto zakupić je przez Internet, w przeciwnym razie może czekać cię długie stanie w kolejkach.

5.    Innere Stadt: starówka Wiednia

Innere Stadt, czyli Starówka Wiednia, to centrum o tak długiej historii, że zostało wpisane na listę UNESCO – musisz zatem je zobaczyć. Twoją uwagę zwrócą od razu przepiękne, zabytkowe i wiekowe kamienice. Jeśli przejdziesz się kawałeczek, trafisz do kolejnej atrakcji, czyli na Stephanplatz. To właśnie na nim znajduje się słynna katedra św. Szczepana – jeden z symboli Wiednia, zbudowany w stylu gotyckim.

To właśnie tutaj możesz wspiąć się na punkt widokowy (ale najpierw pokonać całą masę schodów) i zobaczyć urzekającą panoramę miasta. W samej katedrze musisz zobaczyć bogato zdobione relikwie, szaty i księgi, a także naprawdę imponujące sarkofagi – jest tutaj pochowany między innymi Rudolf IV Założyciel albo Cesarz Fryderyk III Hohenzollern. Krótko mówiąc – to miejsce, które naprawdę zasługuje na uwagę.

Ciekawostka: W katedrze wisi aż 13 dzwonów. Najbardziej słynny nazywa się Pummerin i jest umieszczony w wieży północnej.

6.    Wiedeńska Opera Narodowa

Wiedeń nie bez powodu nazywany jest miastem muzyki – można tu podążać śladami słynnych kompozytorów, między innymi udając się do Muzeum Beethovena albo do Mozarthaus – jednego z apartamentów Mozarta. Warto również zobaczyć budynek Pasqualatihaus.

Przede wszystkim jednak koniecznie powinnaś udać się do Wiedeńskiej Opery Narodowej. Od razu wskazówka – bilety naprawdę warto kupić online, ponieważ do kas na miejscu ustawiają się bardzo długie kolejki. Jeśli jednak tego nie zrobisz, nie rezygnuj z atrakcji – spektakl zobaczony w Wiedeńskiej Operze Narodowej to atrakcja, której po prostu nie można przegapić.

7.    Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus to po prostu kompleks mieszkalny, ale zdecydowanie wyjątkowy – jest popularny w całej Europie i stanowi niejako kolejny symbol Wiednia. Został zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera i jest naprawdę godny uwagi – choćby dlatego, że budynek jest cudownie kolorowy, a przy tym jakiś taki… krzywy. Trzeba też koniecznie wspomnieć o roślinności, która bogato wydobywa się z niemal każdego kawałka budynku.

Niestety, obiekt nie jest dostępny do zwiedzania – wszystko dlatego, że jest zamieszkany przez „zwykłych śmiertelników”. Ceny mieszkań, skoro już o nich mowa, bywają zawrotne, ale i tak do ewentualnego zakupu ustawiają się setki chętnych.

8.    MQ. Dzielnica Muzeów

Lubisz sztukę i to właśnie ona przyciąga cię do Wiednia? W takim razie nie możesz nie odwiedzić MuseumsQuartier, czyli po prostu dzielnicy muzeów. Zapomnij jednak o przykurzonych gablotach. Tutaj znajdziesz miejsce, uwielbiane przez turystów i studentów – z wielkim placem i wygodnymi leżakami. Przy odrobinie szczęścia będziesz mogła wziąć udział w festiwalu, koncercie czy pokazie filmowym. A co do  samych muzeów – godne polecenia jest Muzeum Leopoldów (sztuka współczesna), Centrum Architektury, muzeum dla dzieci (ZOOM) czy muzeum sztuki nowoczesnej – MUMOK (z pracami między innymi Picasso).

9.    Muzeum Historii Sztuki

To kolejne miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć, jeżeli tylko cenisz sobie sztukę. Kunsthistorisches, czyli Muzeum Historii Sztuki, to jeden z największych obiektów tego typu na całym świecie. Będziesz mogła podziwiać tutaj dzieła nie tylko samego Rafaela, ale również Rembrandta czy Rubensa. Ponadto – co szczególnie istotne, w tym miejscu znajduje się bogata, prywatna kolekcja kolejnych Habsburgów.

10.    Plac Ratuszowy

Będąc na tym słynnym placu, musisz odwiedzić przede wszystkim sam ratusz, zbudowany w stylu neogotyckim. Są tu też dwie wielkie wieże. Zwróć szczególną uwagę na tę, na której szczycie znajduje się tzw. Żelazny Człowiek, czyli posąg człowieka w żelaznej zbroi.

11.    Najpiękniejsze parki

Skoro na początku wspomnieliśmy o wiedeńskich parkach, to postawmy „kropkę nad i”. Które parki szczególnie warto zobaczyć? Otóż przede wszystkim będzie to Stadtpark, czyli Park Miejski ze złotym pomnikiem Johanna Straussa (oraz wieloma innymi), urzekające parki Volksgarten i Burggarten (z pomnikiem cesarzowej Sissi), a także Park Ratuszowy oraz Park Zygmunta Freuda. W każdym z nich pozwiedzasz, ale przede wszystkim naładujesz akumulatory – i to o każdej porze roku.

Wiedeń – miasto, które trzeba zobaczyć choć raz

Jeśli uda ci się zobaczyć wszystkie wymienione miejsca w jeden weekend – gratulujemy. Jeżeli jednak tak się nie stanie, nie przejmuj się. Wiedeń będzie czekał na ciebie i na moment, w którym zechcesz zobaczyć go ponownie. A tak na pewno się stanie.