Podróże

Nie istnieje bardziej romantyczne miejsce niż Paryż – to miasto aż kipi miłością! Jeśli jeszcze w nim nie byłaś, koniecznie musisz to nadrobić. Nie musisz wydawać fortuny na dwutygodniowe wakacje, wystarczy weekend w tym przepięknym mieście, by zobaczyć choć kilka jego atrakcji. Mamy nawet dla ciebie kilka miejsc do odwiedzenia – czytaj, wybieraj i bukuj bilet!

Paryż – największe atrakcje miasta

Wieża Eiffla

Nikt nie ma wątpliwości, że wieża Eiffla to największy i najbardziej oczywisty symbol Paryża. Jednocześnie to jedna z najwyższych konstrukcji, jakie powstały spod ręki człowieka. Wysoka na 324 metry i ważąca ponad 10 tysięcy ton, zachwyca od 1889 roku.

Zjawiskowa jest nie tylko sama konstrukcja, pod którą każdy z nas pragnie zrobić sobie zdjęcia, ale też widok z trzech, olbrzymich platform widokowych. Pierwsza z nich (można na nią wejść tylko schodami) ma wysokość blisko 60 metrów, druga 115 metrów, a trzecia (najważniejszy punkt widokowy) – 276 metrów.

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie tego miejsca, koniecznie udaj się tam wieczorem – to właśnie od wieczora, od pełnych godzin do godziny 1. w nocy, odbywają się piękne iluminacje – wieża błyszczy milionami światełek.

Nasza wskazówka: Aby wejść na Wieżę Eiffla, musisz zakupić bilet, co wiąże się z wielkimi kolejkami na miejscu. Pamiętaj zatem, że bilet możesz kupić online, przed wyjazdem – siedząc wygodnie w fotelu.

Katedra Notre Dame

Budowana przez 200 lat budowa z pewnością zrobi na tobie niesamowite wrażenie – tworzy je na każdym, kto przychodzi ją zobaczyć. Katedra została wykonana z niezwykłą wręcz starannością – dotyczy to zarówno kapliczek, bogatych witraży, jak i przepięknych portal, ozdobionych motywami biblijnymi. W samej katedrze znajdują się niezwykłe organy, największe we Francji – posiadają aż 8 tysięcy piszczałek.

Na wieży katedry Notre Dame znajduje się punkt widokowy – pamiętaj jednak, że wstęp jest płatny. Niemniej zdecydowanie warto zapłacić, bo będziesz miała niepowtarzalną okazję podziwiać cały Paryż, piękną Sekwanę oraz wyspę La Cite. To cudowna okazja do zrobienia mnóstwa przepięknych zdjęć.

Luwr

Będąc w Paryżu, nie można pominąć największego i najbardziej słynnego muzeum na świecie – będziesz mogła zobaczyć tutaj ponad 35 tysięcy eksponatów (to 10% z całego dobytku muzeum, pozostałe eksponaty nie są udostępnione zwiedzającym). Zbiory podzielono na 8 działów tematycznych, więc zwiedzanie odbywa się w idealnym porządku, bez wrażenia zbędnego chaosu.

Eksponaty, które zdecydowanie należy zobaczyć w tym miejscu, to cała Galeria Malarstwa Włoskiego, mumie, sarkofagi i papirusy (galeria egipska), Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy choćby jedyna i niepowtarzalna Mona Lisa, autorstwa Leonarda da Vinci (obraz jest chroniony kuloodpornym szkłem, a dodatkowo chroni go dwóch ochroniarzy).

Luwr zachwyca już przed wejściem – na dziedzińcu stoi bowiem wielka, szklana piramida, jeden z najbardziej popularnych obiektów na świecie.

Nasza wskazówka:Nie zakładaj, że obejrzysz wszystkie eksponaty. To niestety zupełnie niemożliwe pod względem czasowym!

Pamiętaj też, że i w tym przypadku możesz kupić bilety online. Zdecydowanie warto – kolejki bywają naprawdę bardzo długie!

Pola Elizejskie - Avenue des Champs-Élysées

Kolejny symbol Paryża, którego nie można pominąć na swojej mapie zwiedzania. Oczywiście Pola Elizejskie nie mają związku z prawdziwymi polami – to nic innego, jak wielka ulica, a dokładniej – 2-kilometrowa aleja. Znajdują się tutaj najbardziej ekskluzywne butiki świata, a także najlepsze restauracje, kina i oczywiście salony samochodowe.

Pole Elizejskie to jednocześnie najpopularniejsze miejsce do wszelkich manifestacji – niektórzy turyści mają okazję je zobaczyć.

Łuk Triumfalny

To drugi pod względem wysokości łuk na świecie – wyższy, ale zdecydowanie mniej popularny, jest tylko łuk w Korei Południowej.

Atrakcję tę zobaczysz, jeśli udasz się Polami Elizejskimi w stronę Placu de l’Etoile – tam właśnie stoi ten paryski obiekt. Rzeźba służy upamiętnieniu największych zwycięstw armii Napoleona – wypisane są niej nazwy miejscowości, w których stoczono bitwy oraz nazwiska zasłużonych generałów. Warto poświęcić chwilkę, by znaleźć miasto Gdańsk czy nazwisko Poniatowskiego.

Jeśli pod Łuk Triumfalny udasz się przed godziną 18, zobaczysz, jak zapalany jest duży znicz. Tak dzieje się codziennie, a znicz ma przypominać o ofiarach I wojny światowej. Dodatkowo możesz udać się na plac widokowy, ale pamiętaj, aby kupić bilet wstępu.

Centrum Pompidou

Paryż potrafi być nowoczesny! Jeśli więc stęsknisz się za bardziej aktualnymi atrakcjami, to koniecznie odwiedź Centrum Pompidou, czyli muzeum sztuki współczesnej. Sam budynek przyciąga uwagę już zewnątrz – za sprawą rur i rurek, którymi otoczony jest z każdej strony, sprawia wrażenie, jakby wciąż trwały nad nim prace budowlane.

Centrum ma kilka poziomów i odwiedzany jest przez około 25 tysięcy turystów… dziennie! Możemy zobaczyć tutaj dzieła Picassa, Polocka, Pantona czy Warhola, a wszystko na aż kilku poziomach. Co szczególnie ważne, znajdziesz tam też dzieła Polaków – jest ich ponad tysiąc.

Nasza wskazówka: Pamiętaj, aby znaleźć się na dachu centrum choć na chwilkę – rozciąga się stamtąd fantastyczna panorama Paryża.

Oczywiście bilety na tę atrakcję także możesz kupić online. Dobrze jest właśnie tak zrobić, zważywszy na wspomnianą liczbę odwiedzających.

Bazylika Sacre Coeur

Kolejna wizytówka i zarazem najwyższy punkt Paryża – nie możesz jej pominąć, choćbyś musiała przez to zwiedzać miasto o jeden dzień dłużej. Obiekt jest warto zwiedzenia przede wszystkim ze względu na największy dzwon Paryża, jaki się w niej znajduje (i jeden z najcięższych na świecie). Jeśli to cię nie przekonuje, odwiedź bazylikę z uwagi na niesamowity, zapierający dech w piersiach widok, jaki się z niej rozpościera. I pamiętaj, aby mieć ze sobą aparat!

Nasza wskazówka: Skoro będziesz już w tym miejscu, udaj się na Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywa się przez 24 godziny na dobę.

La Defense

Kolejny ukłon w stronę nowoczesności. La Defense to wielka aglomeracja, która ma charakter biznesowy. Zobaczysz tutaj Wielki Łuk La Defense, który ma aż 110 metrów wysokości, a także całe mnóstwo wyjątkowych wieżowców, które – zebrane na jednej płaszczyźnie i mocno zróżnicowane, zachwycają dosłownie każdego.

Nasza wskazówka: Będąc w tym wyjątkowym miejscu, poszukaj wyjątkowej rzeźby: aż 12-to metrowego… kciuka. I koniecznie zrób sobie z nim zdjęcie!

Musee d’Orsay

To piękne muzeum, w którym znajdziesz aż 4 tysiące dzieł sztuki – od 1848 roku po I wojnę światową. Warto je odwiedzić, by móc podziwiać zachwycające dzieła Pissarra, Degasa, Cezanne'a, Gauguina, Moneta czy Manet,. Kto nie chciałby zobaczyć słynnych „Słoneczników” czy Autoportertu Van Gogha?

Parki

Nawet najpiękniejsze obiekty po jakimś czasie mogą znużyć i pojawi się potrzeba przyjemnego odpoczynku. I nie ma bardziej idealnego miejsca, by odpocząć w Paryżu, niż liczne tamtejsze parki. Które koniecznie musisz odwiedzić (by zapomnieć na chwilę o bożym świecie)?

Ogrody Luksemburskie

Po jednej stronie ogród w stylu angielskim, po drugiej w stylu francuskim – to już brzmi zachęcająco, prawda? Same różnice stylów to jednak zdecydowanie nie wszystko. Zobaczysz tutaj także liczne pomniki, upamiętniające zarówno ludzi, jak i zwierzęta, z pewnością zachwyci cię także niezwykła Fontanna Medyceuszy oraz dwa Pałace Luksemburskie. Jeśli wybierzesz się do Paryża z dziećmi, będą mogły pobawić się na zachwycających i kolorowych placach zabaw.

Parc des Buttes Chaumont

Ten wyjątkowy park zasadzono w dawnym… kamieniołomie. Zachwyca świątynia Sybilii, wielkie, sztuczne jezioro, trawniki o niezwykłym odcieniu oraz egzotyczne drzewa i krzewy. Jeśli zgłodniejesz w trakcie odpoczynku, możesz udać się do restauracji, znajdującej się na terenie parku. Jeśli poczujesz nudę – czekają dwa teatry.

Ogrody Tuileries

Niewątpliwym atutem tego parku jest fakt, że znajduje się on w samym środku miasta, blisko Sekwany oraz Luwru. Zachwycają nie tylko starannie wybrane rośliny, precyzyjny układ figur geometrycznych czy bujna zieleń, ale też Muzeum Oranżerii oraz galeria sztuki współczesnej Jeu de Paume.

Park Montsouris

To ogród zaprojektowany w stylu angielskim – jest niezwykle romantyczny i kobiecy, dlatego zdecydowanie warty odwiedzenia. Będziesz miała okazję odpocząć, napatrzeć się na niezwykłe ptactwo oraz wylegujące się na słońcu żółwie.

Targowiska

A może jesteś ciekawa, w jaki sposób Paryżanie robią zakupy? Lubisz gwar i zerkanie na lokalne zwyczaje? Jeśli tak, koniecznie udaj się na jedno z pięknych targowisk, które wręcz ociekają barwami, zapachami i smakami. To idealna okazja, aby podejrzeć Paryż od tej mniej zabytkowej, a bardziej codziennej strony. Jakie targowiska warto odwiedzić?

Targ Saint-Quentin

Ryby, warzywa, owoce, sery, wędliny, ale także pyszne, francuskie piwa oraz – co najbardziej cenią kobiety, jedzenie organiczne. Nie dlatego jednak szczególnie polecamy ci to miejsce. Jest wyjątkowe, bo będziesz mogła spróbować przysmaków z dalekich terenów, jak choćby z Brazylii, Maroka czy Afryki. To niepowtarzalna okazja!

Targ Beauvau

To hala targowa należąca do paryskiego targu Aligre, jeśli więc interesujesz się architekturą, poczujesz się tu jak w niebie – choćby oglądając wyjątkowe sklepienie budynku. Po tej chwili zadumy nad kunsztem wykonania, możesz rozpocząć wędrówkę między aromatycznymi wędlinami, kolorowymi owocami i paryskimi, nawołującymi głosami.

Hala targowa św. Marcina

To hala targowa, która została otwarta – uwaga – w 1859 roku. Jej wielkim atutem jest możliwość zaspokojenia głodu w wyjątkowej, malutkiej restauracji, która mieści się w samym centrum hali. Risotto między zakupami to ZAWSZE dobry pomysł.

Zakupy w Paryżu

Powiedzmy sobie wprost – zabytki i parki to jedno, ale paryskie zakupy… to jest dopiero magia! Jeśli już jesteś w tym wyjątkowym mieście, to po prostu musisz coś kupić – choćby malutkiego. A my doskonale wiemy, gdzie zrobisz zakupy – zarówno te ekskluzywne, jak i drobne.

Pola Elizejskie

Wspomniane już Pola Elizejskie to prawdziwa gratka dla tych kobiet, które cenią sobie sprawdzone, słynne marki. To zebranie wszystkich luksusowych butików w jednym miejscu – znajdziesz tutaj marki takie jak Fendi, Hugo Boss, Louis Vuitton Cartier, Christian Dior czy Gucci. Oczywiście nie musisz kupować niczego. Wejście dla samego zerknięcia na trendy (i ceny) też jest ciekawym doświadczeniem.

La Vallée Village

Całkowita odmiana Pół Elizejskich. La Vallée Village to outlet, i o ile na Polach Elizejskich ceny mogą cię zszokować, tutaj kupisz torebkę Diora w zaskakująco niskiej cenie. Jeśli dodatkowo trafisz na wyprzedaż, z całą pewnością wyjdziesz obładowana zakupami – ceny są wówczas naprawdę niewiarygodnie niskie.

Rue de Rivoli

Czyli w tłumaczeniu: ulica Rivoli. Ciągnie się ona przy Palace de la Concorde i kończy przy kościele św. Pawła i Ludwika. To cenione miejsce – obkupisz się w H&M, Gapie czy Yves Rocher, przy okazji podziwiając piękną okolicę.

Pchli targ Saint-Ouen

To miejsce zupełnie innego typu i właśnie dlatego koniecznie musisz je odwiedzić. To największy pchli targ na świecie (stworzony jest z 15 rynków) i znajdziesz tutaj absolutnie wszystko – od mebli, przez biżuterię i dodatki do mieszkania, po ubrania w stylu vintage. Pamiętaj tylko, że na pchlich targach targowanie jest bardzo mile widziane, a wręcz wymagane!

Rue Saint Honoré

Wracamy do najlepszych domów mody. Rue Saint Honoré to ulica, na której co chwilę migają szyldy markowych marek: Gucci, Chanel czy Escada to tylko niektóre z nich. Co prawda ceny są zaskakująco wysokie, za to po drodze możesz wstąpić do sklepu Collete i zobaczyć unikatowe dzieła sztuki.

Galeria Lafayette

Brakuje ci miejsca, w którym mogłabyś nie tylko zrobić wspaniałe zakupy, ale i zjeść coś absolutnie wyjątkowego? Oto ono - galeria Lafayette. Składa się aż z trzech budynków, w których mieszczą się najsłynniejsze marki świata. Po tym, jak już przejrzysz zawartość sklepów (naturalnie nie wszystkich), możesz odpocząć i zjeść pyszny posiłek w jednej z licznych, kuszących zapachami restauracji.

Bercy Village

To miejsce łączy możliwość zrobienia zakupów oraz niezwykła uroda – Bercy Village mieści się w dawnych magazynach winiarskich i natychmiast przywodzi na myśl piękną, francuską wieś. Kupisz tu nie tylko ciuchy znanych i mniej znanych marek, ale przede wszystkim godne polecenia francuskie, organiczne kosmetyki.

Galeria Printemps

To nieco mniejsza galeria – warto do niej zajrzeć, gdy do innych jest za daleko, a tę akurat mijasz po drodze. Jej niewątpliwym atutem jest różnorodność cen – znajdziesz tu zarówno ekskluzywne metki, jak i tanie drobiazgi na pamiątkę bądź prezent dla bliskich.

Les 4 Temps

Les 4 Temps znajduje się w omówionej wcześniej dzielnicy biznesowej o nazwie La Défense. To olbrzymie centrum handlowe, w którym będziesz mogła odwiedzić ponad dwieście różnych sklepów – przygotuj się na wielogodzinne zakupy. Niektóre marki są luksusowe, inne znacznie mniej znane, a przez to w przystępniejszych cenach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, w wybranej cenie i stylu.

Forum des Halles

To kolejne, gigantyczne centrum handlowe – w przeciwieństwie jednak do pozostałych, znajduje się podziemiu. Jeśli będziesz miała ochotę zrelaksować się po zakupach, to nic trudniejszego – możesz na przykład udać się do jednego z dwóch kin czy do centrum rozrywki dla dzieci i dorosłych. Co istotne, tutaj kupisz nie tylko ubrania, ale też elektronikę, prezenty dla najbliższych, różnorodne gadżety czy elementy wyposażenia wnętrz. Jeśli zatem chcesz przywieźć z Paryża nową lampkę nocną, lustro czy nawet fotel – kupisz je właśnie tutaj.

Paryż – weekend to za mało!

Paryż jest wyjątkowym miastem – przedstawione powyżej atrakcje są tylko wybranymi spośród wielu, wielu innych. Dlatego, choć spędzisz tutaj wspaniale swój weekend, zapewne będzie dokuczało ci wrażenie dużego niedosytu. Na szczęście jest na to bardzo prosty sposób – wystarczy, że po prostu pojedziesz tam ponownie!