Podróże

W górach, z dala od terenów zabudowanych, a w pobliżu popularnych szczytów i szlaków turystycznych -  tam zazwyczaj znajdują się schroniska górskie (turystyczne). Górskie schronisko to jeden z najbardziej oryginalnych i zarazem specyficzny rodzaj obiektu noclegowego.

W schroniskach obowiązuje zasada, że nikogo nie można pozostawić na noc bez dachu nad głową. Gdy brak miejsc w pokojach, gospodarze schroniska muszą zapewnić turyście nocleg na przysłowiowej „glebie” – ta zasada jest niezwykle ważna w schroniskach górskich. Zakres świadczonych usług jest tu minimalny. Można skorzystać z bufetu, można skorzystać z sanitariatów oraz noclegu. Turysta płaci za nocleg, czyli za miejsce do spania, często w pokojach wieloosobowych.  Ale atmosfera w takich obiektach jest wspaniała. To miejsca, w których spotykają się ludzie o wspólnych pasjach i zainteresowaniach.

UWAGA: Obecnie w czasach pandemii (covid) w schroniskach mogą czasowo obowiązywać specjalne wymagania sanitarne - np. wymagana wcześniejsza rezerwacja noclegu, brak możliwości spania w śpiworze na tzw. "podłodze" (gdy brak miejsc w pokojach) lub inne ograniczenia. Dlatego przed udaniem się do danego schroniska zalecany jest wcześniejszy kontakt w celu potwierdzenia możliwości noclegowych.

Dla amatorów górskich wędrówek przedstawiamy zestawienie schronisk górskich.

Schroniska w Tatrach

Schronisko Ornak w Dolinie Kościeliskiej (1100 m. npm)

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak jest schroniskiem turystycznym znajdującym się na Małej Polance Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Ma 80 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4-, 8- i 14-osobowych. Posiada gospodę turystyczną z jadalnią i bufetem oraz świetlicę. Schronisko nadaje się na bazę wypadową na całe Tatry Zachodnie.

kontakt:  tel.: +48 (18) 20-705-20; kom.: +48 695-530-813 ; www.schronisko-ornak.pl

Schronisko w Dolinie Roztoki (1031 m. npm)

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Roztoce jest schroniskiem położonym poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki (przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka). Niewielkie, znajdujące się w ustronnym miejscu, cenione było już w okresie międzywojennym. Aby do niego dotrzeć, należy wyruszyć z parkingu na Palenicy Białczańskiej drogą w kierunku Morskiego Oka, po około 40 minutach dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza i następnie kierujemy się w dół zielonym szlakiem, aż po ok kwadransie staniemy przed jego wejściem. W schronisku jest 77 miejsc w pokojach od 2 do 8-osobowych

kontakt:  kom: 609 001 760 ; kom.: 600 443 733 ;  www.schroniskoroztoka.com.pl

Schronisko na Hali Kondratowej (1333 m. npm)

Drewniane schronisko PTTK, położone u podnóża Giewontu, w Tatrach Zachodnich. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³), dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych. Schronisko prowadzi przechowalnię nart, gospodę i bufet.

kontakt: tel. (18) 2015214

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej (1505 m. npm)

Schronisko znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej  Cały rejon słynie z pięknych, wysokogórskich szlaków turystycznych dla zaawansowanych ( Orla Perć, Kościelec, Kozi Wierch, Świnica), jak również szlaków rekreacyjnych ( Kasprowy Wierch, Przeł. Liliowe, Czarny Staw Gąsienicowy) a także dróg wspinaczkowych. Zimą rejon schroniska stanowi doskonałą bazę narciarską ( stoki Kasprowego Wierchu, wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym), daje również możliwość uprawiania narciarstwa wysokogórskiego. W schronisku jest 116 miejsc noclegowych, restauracja, bufet, łazienki z ciepłą wodą, dyżurka TOPR.

kontakt: tel. (18) 20 126 33

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1146 m. npm)

Schronisko znajduje się na terenie Doliny Chochołowskiej, w Tatrach Zachodnich. Dolina Chochołowska, której wylot znajduje się ok 10 km od Zakopanego, to największa dolina w Tatrach, zajmującej ponad 35 km2. Pokrytej lasem świerkowym, najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy, a na halach rozpoczyna się wypas owiec. Schronisko oferuje 121 miejsc noclegowych w pokojach o różnej wielkości i standardzie.

kontakt: tel. 018 20 705 10 kom.: 669 509 380 ; www.chocholowska.zakopane.pl

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m. npm)

Jest to najwyżej w Polsce położone schronisko górskie. Schronisko jest też jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok. Znajduje się w nim 67 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4,7, 8, 10 - osobowych oraz duża sala jadalna.

kontakt: tel.  781 055 555 ; www.piecstawow.pl

Schronisko przy Morskim Oku im. St. Staszica (1410 m. npm)

Schronisko PTTK w  Morskim Oku składa się z dwóch części: nowego schroniska i starego schroniska.

Stare Schronisko, zwane również Wozownią - obecnie najstarsze istniejące schronisko w Tatrach Polskich, położone jest opodal Nowego Schroniska i pełni funkcje noclegowni. Recepcja w Nowym Schronisku. Stare Schronisko dysponuje 43 miejscami noclegowymi.

Nowe Schronisko, położone nad samym stawem Morskie Oko, dysponuje 35 miejscami noclegowymi dla turystów, kuchnią, jadalnią. W schronisku przechowalnia bagażu, tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach

kontakt: tel. (18) 20 77 609   kom.: +48 602 260 757 ;  www.schroniskomorskieoko.pl

Schronisko - hotel na Kalatówkach (1198 m. npm)

Hotel górski PTTK  położony jest nieopodal Zakopanego, w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198 m n.p.m. tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Giewont - w malowniczej dolinie Bystrej.

kontakt: tel.: 18 206-36-44 ;  tel/fax: 18 201-28-27  ; kom.: +48 608 326 030  ; www.kalatowki.pl

Schroniska w Bieszczadach

Schronisko w Komańczy - położone na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Idealne na nocleg dla wędrujących Głównym Szlakiem Beskidzkim. Baza do wycieczek pieszych i rowerowych we wschodnią część Beskidu Niskiego, w pasmo Chryszczatej, do jeziorek Duszatyńskich, w okolice Cisnej, Łupkowa oraz samochodowych w Bieszczady Wysokie, nad jezioro Solińskie, do Sanoka, na Słowację i Ukrainę. Schronisko mieści  się w 100-letnim budynku i posiada 20 miejsc noclegowych.

kontakt: tel. 533 999 865

Schronisko w Cisnej (668 m. npm) - nazywane Bacówką pod Honem. Znajduje się przy czerwonym szlaku przez Wołosań i Chryszczatą do Komańczy. Idealne na nocleg dla osób wędrujących Głównym Szlakiem Beskidzkim. Schronisko posiada 46 miejsc w pokojach 2, 3, 4 i 8-osobowych. Przy schronisku istnieje możliwość rozbicia namiotów.

kontakt: tel.. 660 116 025 ;  www.podhonem.com

Schronisko Jaworzec (605m. npm) - zwane Bacówką w Jaworcu.  Znajduje się przy czarnym szlaku na Połoninę Wetlińską. Dojście do schroniska szlakami z Wetliny i Cisnej. jest to doskonała baza do wycieczek pieszych i rowerowych do Łopienki, Sinych Wirów, w pasmo Falowej, w dolinę Sanu i na Połoninę Wetlińską. Schronisko oferuje 25 miejsc w pokojach 2, 3 i wieloosobowych. Uwaga: W schronisku nie ma energii elektrycznej

kontakt: 733 119 625 ;  www.jaworzec.com

Schronisko na Połoninie Wetlińskiej (1226 m. npm) - najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, znajduje się na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Do niedawna obiekt PTTK - obecnie w gestii BdPN. W schronisku panują spartańskie warunki (brak energii elektrycznej, bieżącej wody, latem WC na zewnątrz), ale są rekompensowane przez wspaniałe widoki oraz niezapomniane wschody i zachody słońca. Dojście do schroniska szlakami z Wetliny, Górnej Wetlinki, Przełęczy Wyżnej i Berehów, a zimą dojście żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej. W schronisku jest 20 miejsc w 2 salach zbiorowych (wymagany własny śpiwór) oraz mała sala jadalna.

kontakt: tel. 502 472 893

Schronisko Bacówka pod Małą Rawką (930 m. npm) - znajduje się z dala od cywilizacji - w samym sercu Bieszczadów Wysokich, 7 km od Ustrzyk Górnych i 12 km od Wetliny, 900 m pieszo od parkingu BdPN na Przełęczy Wyżniańskiej. Schronisko jest bazą do wycieczek na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego: Połoniny, Wielką Rawkę i trójstyk granic na górze Kremenaros oraz na Słowację.  Dostępne są noclegi w pokojach 2, 3 i wieloosobowych oraz na "glebie" i w "Popielicówce".

kontakt:  tel. 504 170 127  www.rawki.pl

Schroniska w Karkonoszach

Schronisko Chojnik - schronisko PTTK, znajduje się na szczycie góry Chojnik, w Jeleniej Górze Sobieszowie. Umiejscowione jest przy ruinach zamku (Chojnik). Schronisko oferuje 30 miejsc noclegowych oraz bufet.

kontakt: tel. 75 755 35 35

Schronisko Kochanówka - położone jest w wąwozie Szklarki, przy wodospadzie Szklarki w Szklarskiej Porębie. Dysponuje 12 miejscami noclegowymi, w tym dwuosobowym pokojem z widokiem na wodospad. Schronisko może być dobrą bazą do zwiedzania Zachodnich Karkonoszy.

kontakt: tel. 781 024 159

Innym schroniskiem o długiej historii jest znajdująca się w Karkonoszach „Samotnia”. Kusi miłą atmosferą oraz możliwością wypożyczenia sprzętu zimowego. Tu również można nauczyć się jazdy na nartach. Turystów tu nie brakuje, gdyż obiekt znajduje się przy bardzo popularnym szlaku prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę.