Podróże

Anglia ma swój specyficzny klimat, który co roku przyciąga miliony turystów. Dla większości z nich obowiązkowym miastem do zwiedzenia jest Londyn – i słusznie, bo to miasto obfitujące w liczne atrakcje i piękne okolice. Z drugiej strony, Londyn to wielka metropolia – dlatego, jeśli wybierasz się tam na weekend, musisz mieć jakiś plan zwiedzania i zakupów. Przygotowaliśmy go za ciebie!

Londyn – najciekawsze atrakcje

Atrakcji w Londynie jest naprawdę sporo, dlatego może się wydarzyć tak, że nie zdążysz zwiedzić wszystkiego. Nie zaczynaj więc od miejsc, które mogą, ale nie muszą zachwycać, tylko od razu bierz się za „pewniaki”, zapierające dech w piersiach. Oto one:

Big Ben z Pałacem Westminsterskim

Big Ben to niekwestionowany symbol Londynu, rozpoznawany na całym świecie. Znajduje się on w samym sercu miasta, na lewym brzegu Tamizy. Sam Big Ben to oczywiście olbrzymi dzwon znajdujący się w Wieży Zegarowej w Pałacu Westminster. Pałac zaś stanowi miejsce, w którym koronowani są wszyscy monarchowie brytyjscy. Obiekt składa się z trzech imponujących skrzydeł. Poza Big Benem (czyli Elizabeth Tower) w oko wpada także Victoria Tower, będąca najwyższym punktem całego kompleksu.

Ważne informacje!

•    Będąc w tym miejscu, nie zapomnij zrobić sobie selfie!

•    Podczas zwiedzania Pałacu Westminsterskiego nie wolno mieć na głowie nakrycia, a ręce nie mogą być schowane w kieszeniach.

Buckingham Palace

Tego wyjątkowego miejsca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale dopełnijmy formalności – Pałac Buckingham to to oczywiście pałac królewski (największy na świecie), w którym ma swoją siedzibę monarchia. Sam w sobie jest niezwykle wręcz urzekający pod względem architektonicznym. Kiedy już tam się znajdziesz, będzie mogła nie tylko zobaczyć budynek z zewnątrz, ale również przejść się dziewiętnastoma oszałamiającymi, bogato zdobionymi komnatami.

Ważne informacje!

•    Jeśli chcesz obejrzeć pałac od środka, musisz to zrobić w okresie od lipca do września – w pozostałe miesiące roku pałac jest zamknięty dla zwiedzających.

London Eye

To kolejny „must have” zwiedzania. London Eye jest największym kołem widokowym na świecie, kojarzonym z Wielką Brytanią równie mocno, co sam Big Ben. Oczywiście służy ono nie do szalonych wariacji, lecz swobodnego oglądania panoramy Londynu – jeden obrót trwa aż 30 minut. Koło jest wysokie na 135 metrów, a działa od 1999 roku. Ciekawostką jest fakt, że oficjalna nazwa London Eye to – uwaga – „Coca Cola London Eye”.

Ważne informacje!

Wstęp na London Eye jest oczywiście płatny. Cena za dziecko od 4-15 roku życia wynosi 11 funtów, dorosły płaci 18,90, senior 15 funtów, a cała rodzina (2 dorosłych + dwoje dzieci) musi wydać 60 funtów. To niemało, ale za to zdjęcia, które zrobisz na samej górze London Eye, zdecydowanie są tego warte!

Piccadilly Circus

Słynie z olbrzymich, świetlnych reklam zamieszczonych na budynku i jest niekwestionowanie kojarzony z Londynem – to właśnie Piccadilly Circus. Zdecydowanie warto zobaczyć ten plac po zmroku, kiedy oświetla całą okolicę. Na środku placu będziesz miała szansę podziwiać fontannę z figurką Anterosa.

Będąc już na Piccadelly Circus, koniecznie udaj się do pobliskiego Little Britannia, czyli ogromnego sklepu z pamiątkami. Błędem byłoby także pominięcie kultowego China Town, które znajduje się całkiem niedaleko.

Ważne informacje!

Jeśli tylko masz chwilkę na zakupy, przejdź się do znajdującego się w pobliżu Piccadelly Circus domu towarowego Lillywhites.

Tower of London

Leżąca na północnym brzegu Tamizy Tower of London to jedna z najsłynniejszych na świecie fortec. Jej najstarszą częścią jest Biała Wieża, w której skrzętnie przechowywane są militaria, zbroje i bronie. Z kolei skarbiec to miejsce dla insygniów koronacyjnych, a także królewskich klejnotów. Tower of London ma swoją niezwykłą historię – więzione były tutaj takie osoby jak Thomas Moore czy królowa Anna Boleyn. Dzisiaj oczywiście Tower of London można bez problemu zwiedzić i nacieszyć oko niesamowitą architekturą. Zwiedzanie może zająć około 2-3 godzin. Będziesz mogła zobaczyć Wieżę Białą, Zieloną Wieżę, Średniowieczny Pałac, Wieżę Wakefielda, a także klejnoty koronne.

Ważne informacje!

To niezwykle popularna, londyńska atrakcja, dlatego musisz spodziewać się kolejek. Przygotuj się także na wydatek – zwiedzanie Tower of London jest płatne. Dorośli płacą aż 24 funty, nieco mniej zapłacisz przez internet (serdecznie polecamy to rozwiązanie nie tylko ze względu na oszczędność – dzięki temu unikniesz kolejek).

Katedra św. Pawła w Londynie

To jedna z największych i zarazem najpiękniejszych katedr na świecie – stąd jej olbrzymia popularność. Położona jest w dzielnicy City i co roku odwiedzana jest przez miliony turystów. Z całą pewnością zachwyci cię jej przepiękna kopuła o średnicy 50 metrów, do której prowadzi aż… ponad 600 schodów.

W samej katedrze będziesz mogła zobaczyć kilka ciekawych wystaw. Szczególnie polecamy Galerię Kamienną i Galerię Szeptów, dodatkowo koniecznie musisz zwiedzić podziemia,  w których pochowany jest m.in. budowniczy świątyni – Christopher Wren.

Ważne informacje!

Jeśli zechcesz wziąć udział we mszy świętej, to musisz zjawić się w katedrze na godzinę 8.00 lub 12.00 (w niedziele na 8.00, 10.15, 11.30 lub 18.00) i zapłacić za to 6 funtów. Dodatkowe 14,50 należy zapłacić za bilet wstępu na katedrę.

Pamiętaj także, że katedra jest niezwykle pięknie oświetlona – zdecydowanie warto zobaczyć ją po zmroku.

Trafalgar Square

To miejsce uznawane za serce Londynu. Jest wiele rzeczy, które na pewno ucieszą twoje oko – między innymi jest to zachwycająca kolumna Nelsona, fontanna i dwa urocze pomniki. Będziesz mogła podziwiać także liczne płaskorzeźby, przedstawiające między innymi zwycięstwa admirała Nelsona nad Trafalgarem, St Vincent czy Kopenhagą.

Tower Bridge

Tower Bridge to most iście filmowy – musisz go zobaczyć, jeśli twoja noga postanie w Londynie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są dwie wieże, połączone na górze dwoma mostami.  Tower Bridge znajduje się na wschodnim końcu Londynu, a obserwowanie, jak podnosi się, aby przepuścić wysokie statki, to naprawdę niecodzienne doświadczenie. Pod względem architektonicznym most uznawany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł – wielokrotnie porównywany był na przykład do francuskiej Wieży Eiffla.

Ważne informacje!

Jeśli wybierasz się na Tower Bridge, to koniecznie zrób to po zmroku. Most, podobnie jak wiele innych atrakcji Londynu, jest przepięknie oświetlony – na jego tle możesz zrobić sobie zachwycające zdjęcia.

Oxfort Street

To słynna ulica handlowa – jedna z największych i zdecydowanie najbardziej popularnych. Znajdziesz tutaj – uwaga – niemal 300 (!) sklepów, usytuowanych po obu stronach ulicy. Nie wszystkie sklepy są luksusowe, więc ulica zawsze jest po brzegi wypchana ludźmi.

Ważne informacje!

Jeśli nie spieszysz się z weekendem w Londynie, to koniecznie zaplanuj go na okolice grudnia. Wówczas ulica jest oświetlona milionami światełek, co zachwyca i niemal wzrusza. To trzeba zobaczyć!

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaunds

To atrakcja zupełnie innego typu i szczególnie ją polecamy. W końcu tylko tutaj będziesz miała okazję sfotografować się tuż obok królowej Elżbiety, księcia Wiliama czy jego żony, księżnej Kate. Co prawda będą to figury z wosku, jednak efekt i tak jest piorunujący. Oczywiście pamiątkowe zdjęcia nie będą dotyczyły tylko angielskiej monarchii. Marylin Monroe, Angelina Jolie, George Clooney, Brat Pitt, Nicole Kidman, Britney Spears czy Lady Gaga to inne gwiazdy, które na stałe tu „mieszkają”. Poza tym będziesz mogła „spotkać się” z Albertem Einsteinem, Martinem Lutherem Kingiem, członkami zespołu The Beatles czy Barackiem Obamą albo Angelą Markel. Będzie na co popatrzeć!

Ważna informacja!

Zdjęcie z rodziną królewską jest tak pożądane, że przy wystawie stoi strażnik, wpuszczający tylko po kilka osób jednocześnie. Oznacza to, że będziesz musiała poczekać kilka minut – niemniej, zdecydowanie warto!

Cena za bilet wynosi 29 funtów.

Camden Town

To z kolei najbardziej „zakręcona” dzielnica miasta, idealna na zakończenie zwiedzania. Urzekną cię tutaj niesamowite, choć trochę dziwaczne elewacje budynków i jeszcze bardziej nietuzinkowe wystawy sklepów. Wnętrza są równie oryginalne, a do tego można zakupić pamiątki, niespotykane w innych sklepach.

Najpiękniejsze parki w Londynie

Po przyjemnym, ale wyczerpującym zwiedzaniu wskazany jest odpoczynek – a nigdzie nie odpoczniesz tak przyjemnie i łatwo, jak w londyńskich parkach.

Hyde Park

Trudno o bardziej popularny park w Londynie, więc naturalnie trafia on na górę zestawienia. W Hyde Park odpoczniesz, pokarmisz kaczki, poleżysz na trawie, możesz też zrobić piknik. W parku znajduje się godna zobaczenia rzeźba konia, czyli „Martwa Woda”. Wejście jest darmowe, ale i tak warto mieć przy sobie trochę kasy – choćby 12 funtów na godzinę pływania po jeziorze Serpentine. W piękny, ciepły dzień trudno o bardziej relaksujące zajęcie.

Regent’s Park

Kiedyś planowano, że w Regent’s Park powstanie aż 56 willi oraz pałac. Ostatecznie udało się wybudować tylko 8 willi, z których pozostały 3, a pałac nie powstał… nigdy. Kiedy znajdziesz się już w tym parku, koniecznie musisz zobaczyć różany ogród królowej Marii, teatr na świeżym powietrzu czy niesamowite zoo, w którym swój dom ma aż ponad 650 gatunków zwierząt. Wizyta w Regent’s Park to idealny pomysł na spędzenie słonecznego popołudnia.

Kensington Garden

Czy wiesz, że w pałacu Kensingrońskim, znajdującym się tuż obok parku, mieszkała swego czasu księżna Diana? Już tylko z tego powodu warto odwiedzić to miejsce. A gdy już tam będziesz, koniecznie zerknij na pomnik Piotrusia Pana, fontannę poświęconą pamięci wspomnianej księżnej Anglii, rzeźby oraz niezwykle urokliwe fontanny.

Richmond Park

Ten park polecany jest przede wszystkim osobom aktywnym – będziesz mogła odbyć konną przejażdżkę, pojeździć na rowerze, zagrać w golfa czy nawet złowić rybę. Dodatkowo, jeśli będziesz miała szczęście, podejdzie do ciebie sarna lub daniel. Park otwarty jest codziennie od 7.30 do godzin wieczornych.

Miejsca, w których zrobisz zakupy

Oczywiście będąc w Londynie, nie możesz wrócić bez zakupów. Na szczęście miejsc, w których będziesz mogła się obłowić, jest całe mnóstwo. Oto te, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Oxford Street

Przy wspomnianym już wcześniej Oxford Street znajdują się setki sklepów – zarówno tych najbardziej luksusowych, jak i bardzo popularnych sieciówek (jak choćby znany wszystkim, brytyjski Primark).

Z minusów Oxford Street koniecznie należy wymienić tłumy – zakupy tutaj to wieczne kolejki i przepychanki, co dla wielu ludzi stanowi skuteczny odstraszacz (zwłaszcza dla mężczyzn). Dodatkowo powietrze tutaj uznawane jest za koszmarnie zanieczyszczone, zakupy nie będą więc przebiegały w zdrowej atmosferze. Czy wciąż warto? Raczej tak – choćby dla samego zobaczenia, jak tam jest (i małego selfie!).

Regent Street

Regent Street to mekka dla kobiet ceniących sobie luksusowe marki. Ceny są wysokie, ale to w końcu najsłynniejsze marki na świecie: Guess, Ted Baker, Michael Kors, Karen Millen, Tommy Hilfiger, Armani Exchange, Burberry, COS, Calvin Klein, Liberty London, Wolford, United Colors of Benetton, Reiss, Banana Republic, Lacoste, Apple Store, Bose.Nike Town.

Dodatkowo znajduje się tutaj najsłynniejszy sklep z zabawkami, czyli Hamleys. Dobra rada – jeśli wybierzesz się na urlop ze swoim dzieckiem, dla swojego dobra omijaj to miejsce. Inaczej utkniesz na kilka godzin!

Shepherd’s Bush

To miejsce nie cieszy się popularnością tak wielką, jak poprzednie – korzyścią jest zatem to, że nie ma tutaj wielkich tłumów. Miejsce nie ma specyficznego, angielskiego klimatu – Shepherd’s Bush jest o wiele bardziej wielokulturowe i przede wszystkim – niezwykle nowoczesne. Będziesz mogła kupić tutaj nie tylko jedzenie (w olbrzymim markecie), ale także pamiątki w cenach o wiele niższych niż w innych miejscach.

Sklepy, które tu znajdziesz, to między innymi Gap, Oasis, Next, Adidas, Marks & Spencer, Accessorize, Apple Store, Debenhams, Dorothy Perkins, Puma, Topshop, Direct,Urban Outfitters, Zara, New Look I Sport.

Harrods

Ta nazwa na pewno obiła ci się już o uszy, prawda? To jeden z absolutnie najbardziej ekskluzywnych domów towarowych, jednak najbardziej luksusowe marki to nie wszystko. Znajdziesz tutaj także miejsca, w których napijesz się przepysznej kawy, urocze sklepiki, w których można kupić przepięknie zapakowaną herbatę, a także – jeśli wybierasz się tutaj z rodziną, wielki sklep z zabawkami. Jeśli Harrods jest na końcu twojej trasy zwiedzania, koniecznie udaj się do sklepu z pamiątkami – w okresie wyprzedaży kupisz je za grosze.

Hammersmith

Kochasz Primark? Jeśli tak, to świetnie, bo właśnie w Hammersmith znajdziesz wszystko z tej sieci – Primark zajmuje aż dwa poziomy. Nie ma tłoku, jest tanio, a na koniec zwiedzania możesz jeszcze kupić sobie wyjątkowo wygodne buty Clarks. Oczywiście bez problemu wypijesz tu także kawę – będzie ci potrzebna, by zdobyć nową energię.

Shepherd`s Bush Market

To miejsce zupełnie różne od wszystkich poprzednio wymienionych. Kramy, kramiki, nawołujące głosy i oczywiście możliwość targowania się – czyli coś a’la klasyczny targ. Od polskiego targowiska Shepherd`s Bush Market odróżnia różnorodność towaru – kupisz tu bardzo egzotyczne przyprawy, oleje czy pięknie pachnące, naturalne kosmetyki. A wszystko w naprawdę okazyjnych cenach, które dodatkowo możesz zbić.

Wembley London Designer Outlet

Wyprzedaże, wyprzedaże, wyprzedaże – tak można krótko scharakteryzować to miejsce. Kupisz tutaj produkty takich marek jak: Levis, Nike, Hallmark, M&S, Adidas, Clarks  czy GAP, ale wszystko znacznie taniej niż zwykle. Dodatkowo po zakupach będziesz mogła udać się do restauracji na pyszny obiad, a wkrótce potem – zobaczyć słynny stadion. Tyle przyjemności za jednym razem!

Londyn – przyjedź tutaj chociaż raz!

W Polsce jest wiele osób, które znają Londyn, ale tylko od tej zarobkowej strony. Zapominamy, że to miejsce, w którym można zobaczyć tak wiele cudownych atrakcji i zrobić fantastyczne zakupy. Dlatego spójrz na Londyn raz jeszcze i koniecznie przyjedź tutaj, skupiając się na zabytkach, pięknych budynkach i oczywiście na sklepach!