Podróże

Przedstawiamy Słowację, kraj gorący nawet w zimie! Za naszą południową granicą żyje się pełną piersią. Mały-wielki kraj jest pełen kontrastów i emocji. Bo Słowacja jest pięknym państwem, a Słowacy kochają życie.

Słowacja nie jest zbyt wielkim krajem, ale zapewnia wrażenia, które można tu przeżyć silniej. Kraj, gdzie bodźce można po prostu skumulować. Dzieje się tak również dzięki kontrastom i zmianom, które doświadczycie na własne oczy. Wszystko i wszędzie jest blisko. Z Niziny Naddunajskiej w ciągu kilku godzin znajdziecie się w wysokich środkowoeuropejskich górach, a od spokojnych akwenów wodnych jest jeden krok do dzikich potoków. Z miejskich aglomeracji szybko dostaniecie się do górskich, pełnych romantyczności samotni i dziewiczej przyrody.

Słowacy są narodem reagującym emocjonalnie.

Z emocjami przeżywamy nasze radości, sukcesy, smutki i porażki. Jesteśmy szczerzy, przyjacielscy, otwarci, serdeczni, gościnni, ale niekiedy także nieco drażliwi. Tym różnimy się od innych narodów w regionie. Koniec końców przeważa nasza dobroć, granicząca z łatwowiernością. Potrafimy w pełni przeżywać radości, jak również problemy naszych gości, potrafimy wczuwać się w ich uczucia. Jesteśmy krajem przyjaciół!

Na skrzyżowaniu cywilizacji, pod wpływem innych.

Ze względu na położenie geograficzne tereny Słowacji były zawsze ważnym skrzyżowaniem szlaków handlowych i kultur. Na stosunkowo małym terenie znajdujemy pozostałości zachodnich i wschodnich kultur oraz religii, odnajdujemy obce wpływy. Na Słowacji znajdziecie typowe dla północy zdyscyplinowanie, jak również temperament znany z południa, zachodni racjonalizm i wschodnią uczuciowość. Odbija się to także na niezwykle barwnym życiu codziennym.

Jak jest zimą na Słowacji?

Góry, większe czy mniejsze, pokrywają więcej niż połowę kraju, i są one punktem wyjścia dla różnego rodzaju zimowych atrakcji. Zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących, takich, co pracują nad swoją formą fizyczną, jak i dla tych, co przyszli leniuchować, dla ambitnych singli i rodzin z małymi dziećmi. No i oprócz sportowych wyzwań jest mnóstwo innych atrakcji. Kulturowych, historycznych, sakralnych, gastronomicznych...

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Dobrze przygotowane trasy zjazdowe, trasy dla narciarstwa biegowego, snowparki dla miłośników snowboardu, szkoły i szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego – to wszystko czeka na gości słowackich ośrodków narciarskich. Osoby, które nie jeżdżą na nartach mogą podnieść swój poziom adrenaliny, korzystając z atrakcji, takich jak snowtubing, kitewing, tory bobslejowe i saneczkarskie czy lodowiska. Ośrodki narciarskie na najwyższym poziomie oferują bary aprés ski lub centra zabaw, jak również skibusy, które przewiozą na stok gości zakwaterowanych w okolicy. Najbardziej znane to: Jasná-Chopok w Tatrach Niskich, jak i Štrbské pleso, Starý Smokovec czy Tatranská Lomnica w Tatrach Wysokich. Ich właścicielem jest grupa Tatry Mountain Resort, która posiada również ośrodki w Polsce, więc można skorzystać ze wspólnych karnetów, zakupu online, oraz korzystnych zniżek. Kolejne ośrodki narciarskie znajduja sie w regionach Kysuse, Orawa, Wielka i Mala Fatra, Tatry Bielskie, Pieniny oraz innych.

Jasná

Przepiękne widoki, duży wybór tras zjazdowych oraz nowoczesne wyciągi to właśnie „Jasná Nízke Tatry“ – największe centrum narciarskie na Słowacji. Jasná ma 46 km tras zjazdowych, 30 wyciągów, 15 barów i restauracji. Ośrodek jest idealny dla rodzin z dziećmi, jak również dla wymagających narciarzy. Śnieg gwarantuje tutaj nie tylko samo położenie ośrodka na wysokości 2004 m n.p.m., ale również 437 armatek śnieżnych, które są w stanie pokryć 29 km tras zjazdowych. Główną atrakcją dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów jest strefa freeride'owa, oferująca wyjątkowe możliwości jazdy w terenie. No, a co wieczorem? Może apres-ski albo lepiej ciepłe kąpiele? Ośrodek narciarski współpracuje z aquaparkiem termalnym „Tatralandia“, do którego kursuje linia autobusowa (przejazd trwa 20 minut). W przypadku kilkudniowych skipassów niewykorzystany dzień można wymienić na wstęp do aquaparku.

fot. Jasna, ośrodek narciarski

Starý Smokovec

Ośrodek „Vysoké Tatry – Starý Smokovec“ jest idealny przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i dla początkujących. Dzienny i wieczorny zjazd na sankach z Hrebienoka należy do najciekawszych zimowych atrakcji w Tatrach. Ośrodek narciarski składa się z dwóch stoków: Jakubkova lúka i Hrebienok.

Jakubkova lúka dysponuje łatwą trasą zjazdową, idealną dla początkujących narciarzy. W ofercie znajdują się atrakcyjne cenowo skipassy ważne tylko w tym ośrodku, co docenią mniej wymagający narciarze i początkujący. Sztuczne naśnieżanie gwarantuje śnieg przez cały zimowy sezon.

Hrebienok, ulubione miejsce zimowych wypadów turystycznych do wodospadów Vodopády studeného potoka oraz wysokogórskich schronisk, stał się popularny dzięki imprezie Tatry Ice Master – rzeźby w lodzie. Każdej zimy powstaje tu lodowa „bazylika“ – Tatranský ľadový dóm. Na Hrebienok ze Starego Smokovca kursuje kolejka naziemna. Nie tylko dzieci docenią zjazd na sankach trasą o długości 2500 m z Hrebienoka do Starego Smokovca. Trasa oświetlana jest podczas wieczornych zjazdów kilka dni w tygodniu. Wyjątkowa przyroda, rozrywka, cudowne widoki z tatrzańskich szczytów i najlepsza obsługa to główne powody, dla których urlop należy spędzić właśnie w Tatrach.

Tatrzańska Łomnica

W ośrodku Tatranská Lomnica (Tatrzańska Łomnica) znajduje się Łomnicka Przełęcz (Lomnické sedlo) – najwyżej położona i najbardziej stroma trasa zjazdowa leżąca na wysokości 2190 m n.p.m., a także 1300 metrowe nachylenie, gwarancja śniegu przez 5 miesięcy, najnowocześniejsze wyciągi krzesełkowe i kolejki linowe oraz trasy zjazdowe poszerzone nawet do 60 m. Serce narciarzy – Łomnicka Przełęcz - zadowoli najbardziej wymagających narciarzy. A dla dzieci – to przede wszystkim wspaniały Indoor Fun Park KAMZÍKOVO.

fot. Tatrzańska Łomnica - narciarska trasa zjazdowa

Z wieży widokowej przy Łomnickim Stawie rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na drugi pod względem wysokości szczyt na Słowacji (na Łomnicę kursuje kolejka linowa). Jednocześnie ośrodek oferuje prawie 6 km łatwych tras zjazdowych, szczególnie atrakcyjnych dla rodzin z dziećmi. Łomnicka Przełęcz oprócz biegaczy narciarskich przyciąga również freeriderów i miłośników adrenaliny. Dzięki nowoczesnemu systemowi naśnieżania w tym ośrodku na pewno nie zabraknie śniegu.

Štrbské Pleso

Najwyżej położona tatrzańska miejscowość Szczyrbskie Jezioro oferuje na południowych stokach Skrajnego Soliska 9 kilometrów łatwych i umiarkowanie trudnych nartostrad, z których z chęcią korzystają rodziny z dziećmi i zaawansowani narciarze.

Wysokość ośrodka nad poziomem morza (1360–1825 metrów) wraz z wysokiej jakości systemem do naśnieżania zapewnia doskonałe warunki narciarskie. Narciarzy przewożą dwa szybkie wyciągi krzesełkowe, jeden 3-osobowy i dwa wyciągi narciarskie. Na ogrodzonym terenie dla dzieci Maxiland znajduje się wyciąg narciarski i taśma należąca do tego terenu.

Szczyrbskie Jezioro przyciąga wyjątkowymi warunkami narciarskimi z doskonałymi trasami do slalomu, zjazdu czy nart biegowych, oraz usługami o najwyższym standardzie. Miłośnicy snowboardu i adrenaliny mogą odwiedzić atrakcyjny snowpark. Na magiczną atmosferę Szczyrpskiego Jeziora składa się bogata historia i luksusowe hotele.

Donovaly

Ośrodek narciarski PARK SNOW znajduje się na pograniczu parków narodowych Niżne Tatry i Wielka Fatra. Jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków na Słowacji. W Donovalach znajduje się wyjątkowa, druga w Europie pod względem wielkości strefa dla dzieci. Całkowita długość tras zjazdowych w ośrodku PARK SNOW Donovaly wynosi 11 km, z czego 7,4 km jest sztucznie naśnieżane. Trasy zjazdowe znajdują się na dwóch stokach: Záhradište i Nová hoľa. Záhradište jest doskonałe dla początkujących, a Nová hoľa przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych i doświadczonych narciarzy. Strefa dla dzieci w Donovalach – FUN PARK – jest największym ośrodkiem nauki jazdy na nartach w Europie Środkowej. Na powierzchni 12 500 m² znajduje się 9 wyciągów taśmowych i karuzela, które są niezwykle pomocne w trakcie nauki jazdy na nartach. W szkółce pod okiem instruktorów lub rodziców dzieci uczą się jazdy na nartach już od ukończenia 3 roku życia. Gdy się zapragnie adrenaliny PARK SNOW Donovaly oferuje jeden z najlepszych snowparków na Słowacji – Riders park Záhradište – z codziennie przygotowywanymi przeszkodami o różnej skali trudności i specjalną strefą relaksu

Bachledka Ski&Sun

Ośrodek narciarski dla rodzin Bachledka Ski&Sun rozciąga się na południowym i północnym zboczu Magury Spiskiej z przepiękną panoramą na Tatry Bielskie. Ośrodek oferuje doskonałe warunki do jazdy na nartach w trzech połączonych ze sobą dolinach wraz z gwarancją śniegu przez cały sezon. Dojazd do ośrodka samochodem możliwy jest od strony Ždiaru (Bachledova dolina) i Jezerska.

Unikatem na skalę Słowacji są trasy zjazdowe w trzech dolinach z dostępem od strony trzech różnych miejscowości. W ten sposób ośrodek łączy wszystkich sportowych zapaleńców od Tatr po Dunajec. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 12 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i całkowitej długości 11 km. Ośrodek narciarski dysponuje jedyną w swoim rodzaju strefą dla dzieci położoną na południe od trasy zjazdowej Bachledka I. Znajduje się tutaj szkółka narciarska dla najmłodszych narciarzy z wyciągiem taśmowym i karuzelą (niezwykle pomocną podczas nauki jazdy), obszar rozrywki, tor tubingowy, boisko dla dzieci i ścieżka edukacyjna. Kolejnymi atrakcjami w ośrodku Bachledka Ski&Sun są tor bobslejowy o długości 1200 metrów, tor slalomowy z pomiarem czasu i snowrafting.

Roháče – Spálená

Ośrodek narciarski Roháče Spálená to część gminy Zuberzec, znajdującej się w regionie wysokogórskim Tatr Zachodnich w regionie Orawa. Zaletą ośrodka są piękne góry, ciche i czyste środowisko, dobre warunki klimatyczne i wcześnie rozpoczynający się sezon narciarski. Wysokość nad poziomem morza i idealne położenie tras na ogół zapewniają doskonałe warunki śniegowe od końca listopada aż do kwietnia. Od 5 lat kursuje tu kryta daszkiem zwalniająca kolej linowa z ogrzewanymi siedzeniami. Transport narciarzy zapewnia też 4-osobowa kolej linowa i trzy wyciągi. Łączna długość tras, które sięgają do wysokości 1500 m n.p.m., wynosi niemal 5 km. Wszystkie użytkowane tereny są sztucznie naśnieżane. W ośrodku znajduje się również park snowboardowy.

Dla rodzin z dziećmi przeznaczono dwa wyciągi i szkółkę dziecięcą. Tuż przy nartostradach znajdują się bufety i restauracja samoobsługowa. W ośrodku do dyspozycji pozostaje serwis i wypożyczalnia nart oraz snowboardów, szkółka narciarska i snowboardowa oraz przechowalnia sprzętu.

Zuberec

Stacja podstawowa jest na wysokości 750 m n.p.m., a najwyżej położony punkt ośrodka na wysokości 955 m n.p.m., całkowita różnica wzniesień wynosi 205 metrów. Najlepsze warunki śniegowe w ośrodku są w miesiącach grudzień - marzec. Całkowita długość tras zjazdowych wynosi 7,5 km.

Na terenie ośrodka „Zuberec – Janovky – Milotín“ znajduje się 8 wyciągów o całkowitej przepustowości transportowej 5000 osób na godzinę. Rodzice z dziećmi mają możliwość skorzystania z wyciągu dziecięcego, ewentualnie ze szkółki narciarskiej, które znajdują się na terenie ośrodka.

W Ośrodku Zuberec – Janovky znajdą miejsce dla siebie również miłośnicy uprawiania narciarstwa biegowego, ponieważ na terenie ośrodka znajduje się 8 km starannie przygotowanych tras biegowych dla zwolenników tej dyscypliny sportu. Gdy zapragnie się przeżyć kulturalnych to atrakcją jest muzeum wsi orawskej w Zubercu.

Oravice

Nowoczesny ośrodek narciarski w Orawicy (Oravice) otoczony piękną panoramą Tatr Zachodnich jest położony w północnej części Słowacji, kilka kilometrów od granicy z Polską. „SKI Oravice“ to jedyny ośrodek na Słowacji z unikalnym połączeniem kąpieli i relaksującego wypoczynku w wodach termalnych na jednym, wspólnym obszarze.

Szybki, nowoczesny zwalniający wyciąg krzesełkowy z podgrzewanymi fotelami jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych dzieci. Docenią go także mniej zaawansowani narciarze. Do dyspozycji pozostaje także nowo wybudowany nowoczesny wyciąg narciarski po prawej stronie ośrodka narciarskiego za stacją początkową tuż nad AQUAPARKIEM.

Górna część nartostrad „SKI Oravice“ znajduje się na wysokości 1055 m n.p.m. i oferuje wyjątkowy widok na Tatry Zachodnie i Skoruszyńskie Wierchy (Skorušinské vrchy). Dla rodzin z dziećmi w ośrodku „SKI Oravice“ przygotowano ogrodzony teren dla dzieci „Mały raj” z własnym orczykiem i szkółką narciarską oraz snowboardową. Dla miłośników narciarstwa biegowego do dyspozycji pozostaje 35 km tras narciarskich, w tym 5 km przygotowywanych zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego.

Kubínska Hoľa

„SKI PARK Kubínska hoľa“ – zabawa dla całej rodziny! Ośrodek zapewnia doskonałe warunki dla wszystkich: od free-ride, przez trasy do zawodów, po szkółki dla dzieci. Nartostrady o długości 14 km czynią ten ośrodek idealnym miejscem na doświadczanie szusowania, którego się nie zapomni.

„SKI PARK Kubínska hoľa“ jest zlokalizowany w przepięknym otoczeniu pogórza Magura Orawska (Oravská Magura) i jest jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków sportów zimowych na Słowacji. Na wysokości 720–1390 m n.p.m. od południowej strony miłośnicy sportów zimowych znajdą nowoczesny ośrodek narciarski z dużą ofertą tras narciarskich i urządzeń transportujących o przepustowości 9000 osób na godzinę. Łącznie różnica wysokości wynosi 676 metrów. Można wygodnie wjechać kolejką linową na wysokość 1396 m n.p.m. i tam cieszyć się widokiem pięknej scenerii Tatr Zachodnich i Gór Choczańskich.

Nartostrady w ośrodku narciarskim „SKI PARK Kubínska hoľa“ otrzymały homologację FIS. Transport narciarzy i snowboardzistów zapewniają dwa wyciągi krzesełkowe i osiem wyciągów orczykowych. Rodziny z dziećmi docenią ogrodzony teren dziecięcy KIDS PARK z wyciągiem, taśmą i liną oraz szkółką narciarską z animatorami. Miłośnicy adrenaliny skorzystają ze strefy freeride i Represent snowpark z przeszkodami o różnym stopniu trudności.

fot. Ski Kubinska Hola

Aquaparki i kapieliska termalne

Wiemy, że nie samym szusowaniem człowiek żyje. Więc jak trzeba się zrelaksować to warto zanurzyć się do ciepłej wody. Wtedy docenia sie ilość aquaparków od Orawy przez region Liptov, aż po Tatry Wysokie i Bielskie. Mnóstwo hoteli również oferuje oazy wellness oraz spa. W dniach kiedy panowie mogą wykorzystać idealne warunki śniegowe, panie mają szanse porozmawiać w salonach piękności. Pary szczególnie sobie chwalą romantyczne chwile przy zachodzie słońca, z kieliszkiem wybornego słowackiego wina.

Unesco

Miesiące zimowe nie stanowią przeszkody by odwiedzić niektóre zabytki. Na Słowacji znajdują się uznane atrakcje wpisane na listę UNESCO. Na pewno warto zaplanować sobie wizytę na zamku Spišský hrad. W czerwcu 2009 roku do tego zespołu zabytków spiskich dodano również dawne, stare miasto Lewocza. Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) jest miejskim zespołem zabytkowym, reprezentującym tradycje górnicze na Słowacji. Wlkoliniec (Vlkolínec) reprezentuje sobą zabytkowy zespół tradycyjnej architektury ludowej. Z kolei starodawny Bardziejów (Bardejov) uważany jest za najbardziej gotyckie miasto Słowacji. Wyjątkową ogólnoświatową wartość mają drewniane kościoły Łuku Karpackiego: rzymsko-katolickie kościoły w Hervartove i Tvrdošíne, ewangelickie kościoły artykularne w Kežmarku, Leštinách i Hronseku, cierkwie obrządku wschodniego w Bodružali, Ladomirovej oraz Ruskej Bystrej.

fot. Skansen Vlkolinec wpisany na listę UNESCO

Banská Štiavnica, fot. Robert Buga

fot. Bardejov

Spisska kapitula, fot. Nemecko

Bratysława

Leżąca na południowym zachodzie Słowacji, rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Już od zamierzchłych czasów, dzięki tak doskonałemu położeniu, koncentrowało się w tym miejscu ożywione życie. Pomimo swojej bogatej historii Bratysława jest jedną z najmłodszych stolic świata, co więcej ma także stosunkowo młodą pod względem wiekowym populację. Nowoczesna metropolia jest otwarta nie tylko na Europę, ale także na cały świat, o czym świadczy rosnąca ciągle liczba odwiedzających turystów, pochodzących z różnych jego stron. Przyciąga ich tutaj przytulność co prawda niezbyt dużego, a jednak tętniącego życiem miasta, urok zabytków i bogactwo historii przeplatające się ze współczesnością. Pałace, nowoczesne centra handlowe, doskonałość kunsztu słowackich kucharzy i browarników, przyjazne nastawienie mieszkańców, liczne międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe, wystawy, handlowe przedsięwzięcia. Powodów do tego, aby tutaj przyjechać jest, mówiąc w skrócie, dużo a tych, którzy się w Bratysławie zakochają, ciągle przybywa.

fot. Bratysława, Stare Miasto

fot. Bratysława, zamek

Kuchnia i wino

Przebywając na Słowacji na pewno trzeba posmakować lokalne dania oraz wyjątkowe wina. O tym, że na terenie Słowacji uprawiano wino już ponad 4000 lat temu ni ewszyscy w Polsce wiedzą. Od 2000 lat uprawia się wina typowe dla lokalnego klimatu i warunków glebowych. Gdy chodzi o ilość, wina słowackie nie mogą się równać z tymi pochodzącymi z Włoch, Francji czy Hiszpanii, gdzie produkuje się miliony hektolitrów tego szlachetnego trunku. Ale gdy chodzi o jakość, to już inna sprawa. Co roku słowackie wina zdobywają medale na międzynarodowych konkursach w Europie i na świecie dorównując najbardziej znanym regionom winiarskim oraz ich producentom. Na Słowacji znajduje się 6 oficjalnych regionów winiarskich. Ciągną się one wzdłuż granicy węgierskiej, od Bratysławy po Koszyce.

Artykuł opracowany przez slovakia.travel