Podróże

Serbia jest obecnie jednym z najbardziej ekscytujących destynacji w Europie! To położony w Europie Południowej niewielki kraj obejmujący 88 361 km² powierzchni i liczący niecałe 7 mln mieszkańców. Górzyste krajobrazy kontrastujące z zielonymi nizinami, różnorodność kulturowa i bogactwo natury przyciągają turystów z całego świata.

Serbia

Serbia prężnie rozwija się pod kątem turystycznym. I tak naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Są tu różnorodne, pełne zabytków miasta z Belgradem, Niszem czy Nowym Sadem na czele. Są piękne krajobrazy i niezadeptane przez turystów góry. Serbia pozwala zatopić się w kulturze Bałkanów, jak i zapoznać z historią Austro-Węgier czy Imperium Osmańskiego.

Zapraszamy na zwiedzanie!

1.    Rytm miast

BELGRAD

Belgrad - stolica Serbii chlubi się swoją twierdzą i parkiem Kalemegdan z romantycznym widokiem na ujście Sawy u Dunaj. Koniecznie odwiedź także część miasta zwaną „Kosančićev Venac”, aby poczuć artystycznego ducha miasta w muzeach i galeriach, zaś na ulicach Skadarlii zapoznasz się z życiem bohemy. Biznesową częścią miasta jest Nowy Belgrad ze swoimi największymi galeriami handlowymi i biurowcami. Głównym symbolem belgradzkiej panoramy jest Sanktuarium Św. Sawy – jedna z największych prawosławnych świątyń na świecie.

NOWY SAD

Drugie, co do wielkości miasto w Serbii, znajdujące się 80 km na północny zachód od Belgradu. To miasto, w którym mieszkało małżeństwo Einsteinów – Albert i Mileva Marić. Nowy Sad znany jest ze swojej wielokulturowości i mieszanki stylów architektonicznych. Jest miastem równie tradycyjnym, co i współczesnym, dumnie rozciągającym się nad Dunajem. Symbolem Nowego Sadu i Wojwodiny jest Twierdza Petrowaradińska (Petrovaradin).

NIŠ

Miejsce urodzenia cesarza Konstantyna Wielkiego. Niš jest trzecim, co do wielkości miastem w Serbii, znajdującym się 240 km na południowy wschód od Belgradu. Mówi się, że to „miniatura Bałkanów” lub „brama Wschodu i Zachodu”, ponieważ to tutaj krzyżują się cywilizacje Europy i Bliskiego Wschodu. Historia, tradycja, sposób życia i mentalność tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca.

2.    Serbia – serce Dunaju

Potrzebujesz chwili wytchnienia od tętniących życiem miast? Rusz w kierunku wybrzeża Dunaju. Serbia zaskakuje niezwykłą przyrodą. Podczas przejazdu przez ten kraj przede wszystkim w oczy rzucają się rozległe pola, łąki i lasy. Jednak wśród nich skryte są prawdziwe cuda natury.

Dunaj płynie w Europie przez terytorium kilku państwa, ale to w Serbii usytuowane są nad nim najbardziej interesujące zakątki. Odcinek Dunaju przepływający przez Serbię jest niezbyt długi, wynosi bowiem 588 kilometrów, ale za to uznawany jest za najbardziej malowniczy.

Jednym z ciekawszych miejsc położonych nad serbską częścią Dunaju jest miejscowość Smederevo – przede wszystkim ze względu na znajdującą się tam imponującą twierdzę. Została ona wzniesiona zaledwie w ciągu dwunastu miesięcy, na przełomie lat 1429 – 1430. Tym bardziej więc w podziw wprawia widok potężnej budowli.

Kolejnym malowniczym miejscem położonym niedaleko Dunaju w Serbii jest Golubac – wieś, która nazwę swą wzięła od leżącej kilka kilometrów na wschód twierdzy Golubac.

Twierdza ta prawdopodobnie została wybudowana w II połowie XIII wieku, zaś pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1335 roku. Jako ciekawostkę, warto dodać, że pod tymi murami poległ Zawisza Czarny – najsłynniejszy polski rycerz. Zginął z rąk tureckich żołnierzy, podczas walki w 1428 roku, gdy wojska dowodzone przez króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego próbowały odbić twierdzę.

Poruszając się wzdłuż serbskiej części Dunaju, można odwiedzić także małe, choć bardzo klimatyczne miasteczko Kučevo, zamieszkiwane, jak zresztą cały region, przez Wołochów. Warto przy okazji zapoznać się z tamtejszymi tradycyjnymi zwyczajami i rzemiosłem. Co roku w miejscowości tej odbywa się wiele ciekawych wydarzeń w ramach obchodów tzw. Motywów Homolskich. Można wówczas obejrzeć pokazy miejscowych umiejętności, do których zaliczyć można: gotowanie wołoskich dań, wyrób wrzecion, dojenie owiec, przędzenie wełny, a także wypłukiwanie złota w rzece Pek.

Wyjątkową cechą Dunaju w Serbii jest idealna harmonia pomiędzy naturalnym i kulturowym jego dziedzictwem.

3.    Aktywny wypoczynek

Odwiedzający, którzy preferują wypoczynek w ruchu, także znajdą coś dla siebie. Chcąc uciec od miejskiego zgiełku, można znaleźć schronienie w wielu obszarach w całym kraju, które łączą piękne krajobrazy z mnóstwem atrakcji, w tym jazdy na rowerze, spacerów, wspinaczki górskiej, żeglarstwa, wędkowania i raftingu. Możliwości są nieograniczone i naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

4.    Festiwalowy duch

Jeśli masz ochotę poznać Serbię, jej smaki i melodie w relaksującej atmosferze, koniecznie należy odwiedzić Serbię w lecie bądź na jesień, kiedy to niemalże co weekend odbywają się różnego rodzaju festiwale. Do najbardziej znanych należą m.in. Guča festival, Beogradski festival piva, Karlovačka Berba Grožđa, Beogradski Džez festival, a także EXIT.

GUČA FESTIVAL

Guča festiwal to tradycyjna impreza – legenda i niepowtarzalne spotkanie trębaczy, którzy każdego roku spotykają się w miasteczku Guča w zachodnim regionie Serbii – Dragačevie. Prawie milion odwiedzających nie tylko z Serbii, ale i z zagranicy przybywa w sierpniu do małej miejscowości by wspólnie tworzyć największy festiwal instrumentów dętych na świecie.

BELGRAD BEER FEST

Festiwal promujący pozytywną energię, świetną zabawę i kosmopolitycznego ducha Belgradu. Belgrade Beer Fest to przede wszystkim wizytówka miasta i jego mieszkańców, prezentuje kulturę i dziedzictwo Bałkanów, jego smaki i melodie. Odwiedzający z wszelkich stron świata w relaksującej atmosferze, przy muzyce, jedzeniu i piciu mają okazję poznać Serbię z jej najlepszej strony.

KARLOVAČKA BERBA GROŽĐA

Święto winobrania w Sremskich Karłowicach – odbywający się nieprzerwanie od 1992 roku festiwal hołduje serbskim tradycjom winiarskim. Program wydarzenia obejmuje część ekonomiczną, w ramach której organizowana jest sprzedaż i wystawa winogron, win, pamiątek oraz dzieł sztuki. W ramach wydarzenia odbędą się wystawy i bogaty w atrakcje program kulturalno-rozrywkowy (koncerty wybitnych wykonawców, występy, festiwal folklorystyczny itp.).

BEOGRADSKI DŽEZ FESTIVAL

Belgradzki Jazz Festival – Wydarzenie to cieszy się światową estymą nieprzerwanie od prawie pięciu dekad i co roku gromadzi przy scenie tysiące miłośników muzyki, zwłaszcza jazzowej.

EXIT Festival

Ten wielokrotnie nagradzany letni festiwal muzyczny, odbywa się co roku w Nowym Sadzie. Czterdzieści scen, najlepsi na świecie piosenkarze i grupy muzyczne i naprawdę wyjątkowe otoczenie - to jest właśnie EXIT. Tłem dla sceny na Exicie jest fantastyczna średniowieczna twierdza Petrovaradin wybudowana na wybrzeżu Dunaju. W ciągu czterech dni festiwal skupia ponad 200 000 ludzi, którzy bawią się przy muzyce ponad 1000 artystów z całego świata.

5.    Tradycyjna kuchnia

Serbska kuchnia to niesamowity miks smaków, jakie pozostawiły po sobie kolejne narody żyjące na tych terenach. W Polsce trudno o skosztowanie prawdziwych serbskich potraw, polecamy więc spróbować jak najwięcej w trakcie pobytu w Serbii, a może nawet przygotować niektóre specjały w domu.

Należy zacząć od grilla, który jest nie jest w Serbii symbolem weekendowego wypadu, ale normalnym sprzętem w każdej serbskiej restauracji czy fast-foodzie (brza hrana). Najbardziej popularne i szybkie dania z grilla to pljeskavica oraz ćevapy. Oba te dania robione są najczęściej z wieprzowiny lub wołowiny, pljeskavica jednak dużo bardziej przypomina hamburgera, podczas gdy ćevapy przybierają formę podłużnych klopsików. Pomimo niepozornego wyglądu popularnością i smakiem biją na głowę turecki kebab i zachodnie burgery.

Burek

Najbardziej powszechnym śniadaniem jest burek z mięsem lub z serem. Burek to dość tłuste ciasto, przypominające nieco ciasto francuskie. Nadzienie burka (najczęściej mięso lub ser, choć zdarzają się też inne wariacje) znajduje się pomiędzy warstwami ciasta. Do burka pije się jogurt, który również różni się nieco od tego, jaki można spotkać w polskich sklepach.

Sery

Serbia znana jest też ze swoich serów. W różnych regionach można spotkać się z wieloma ich odmianami i na pewno warto spróbować każdej z nich. Najpopularniejszy jednak i najbardziej rozpowszechniony w Serbii jest kajmak, który można dodać do wszystkiego (np. do wspomnianych wyżej ćevapów). Jest to jednak zupełnie inny kajmak niż ten znany nam z polskich deserów i nie ma nic wspólnego ze słodkimi wypiekami. Jeśli zasmakuje nam serbski kajmak, możemy przygotować go później w domu, ponieważ nie jest to trudne.

Napoje

W jednej z licznych kafan można nie tylko dobrze zjeść, ale również się napić. Dwa napoje wyróżniają się szczególnie na tle innych, a są to kawa i rakija.

Tradycja picia kawy jest w Serbii bardzo głęboko zakorzeniona. Zamawiając możemy poprosić o kawę serbską, turecką lub lokalną (domaćą) i za każdym razem otrzymamy ten sam napój. Lokalna kawa jest nie tyle parzona, co gotowana w specjalnie do tego przeznaczonym garnuszku – w džezwie. Efektem jest mała, mocna i aromatyczna kawa, często podawana ze szklanką wody i baklawą lub turecką słodkością.

Rakija w Serbii jest nie tylko najpopularniejszym napitkiem, ale także ważnym elementem tradycji. Destylowanie alkoholu w domu, na własne potrzeby jest dość powszechne, nie należy więc obawiać się spróbowania takiego napitku, jeśli zostanie nam podany przez serbskiego gospodarza. Rakiję można wydestylować z każdego owocu, najpopularniejsza oczywiście do tego celu jest śliwka, która jest właściwie owocem narodowym Serbii (mamy wtedy do czynienia ze śliwowicą). Wato również spróbować rakiji z winogron (lozovača), gruszek (vilijamovka), moreli (kajsijevača), jabłek (jabukovača) czy fig (smokovača).

 

Ciekawą pamiątką z Serbii mogą być charakterystyczne kieliszki do Rakiji zwężone u góry, wciąż spotykane w niektórych domach i kafićach lub džezva do samodzielnego przygotowania serbskiej kawy.

Zwiedzanie Serbii

Polacy bardzo chętnie odwiedzają Serbię i z przyjemnością zatracają się w jej niesamowitej atmosferze. Z roku na roku liczba odwiedzających z Polski stale rośnie, a atrakcje, które najbardziej przypadły do gustu naszym rodakom przedstawione zostały poniżej:

Šarganska osmica i Mećavnik Drvengrad

Šarganska osmica (Ósemka Szargańska) to kolejka wąskotorowa w zachodniej Serbii, która łączy wioskę Mokra Gora ze stacją Šargan Vitasi i stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną w Serbii. Šarganska osmica połączył Belgrad z Sarajewem i na pięćdziesiąt lat otworzyła drzwi do świata małej wsi Mokra Gora. Šarganska osmica to odcinek linii kolejowej łączącej zachodnią Serbię ze wschodnią Bośnią.

Niedaleko wioski Mokra Gora, wioski Jatare i kolejki Šarganska osmica, na samej górze Sargan, znajduje się wzgórze Mećavnik, na którym wybudowana została etniczna wioska Drvengrad Emira Kusturicy. Światowej sławy reżyser Emir Kusturica, decyzję o utworzeniu Mećavnik Drvengrad, jako wyjątkowej jednostki turystyczno-artystycznej i akademii filmowej, w sercu zachowanej przyrody pięknego obszaru Parku Narodowego Tara i Mokra Gora, podjął podczas kręcenia swojego filmu „Życie jest cudem”.

W Drvengradzie znajduje się około 30 budynków o różnym charakterze: domki z bali w tradycyjnym stylu zlatiborskim, kościół św. Sawy z dzwonnicą, biblioteka, sklepy, sauny i tym podobne. Drvengrad z Szargańską ósemką to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Serbii.

Đavolja Varoš

Đavolja Varoš (Miasto Diabła) jest wyjątkowym bogactwem przyrodniczym i wyjątkowym fenomenem w centralnej części południowo-wschodniej Serbii. Đavolja Varoš znajduje się na zboczach góry Radan, 310 km od Belgradu i 75 km od miasta Niš. Miasto Diabła i region geograficzny południowej Serbii charakteryzują się niezwykle piękną i zachowaną przyrodą oraz jej niesamowitymi kształtami, które w rzeczywistości tworzą ziemne piramidy.

Stożkowate kolumny i piramidy tworzą różne ciekawe kształty. To dziwnie ukształtowane formy koron drzew, uformowane przez wiatr, pod wpływem, którego szum powietrza wydaje dziwne dźwięki, których boi się miejscowa ludność.

Specijalni Rezervat Prirode Uvac - Reka Uvac

Rzeka Uvac znajduje się w południowo-zachodniej Serbii, między Nova Varoš i Sjenica, w odległości około 250 km od Belgradu. Rzeka Uvac przepływa między północnymi stokami niezwykle pięknego Zlataru, południowymi odgałęzieniami masywu Zlatibor i zboczami Javor. Uvac jest najdłuższym dopływem rzeki Lim i ma charakter rzeki górskiej, co pozwala na tworzenie sztucznych jezior: Jeziora Zlatarsko, Sjeničko-Uvačko i Radoinjsko.

Na terenie regionu turystycznego Zachodniej Serbii, wytyczono 15 tras rowerowych o łącznej długości około 400 km dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Serbia oferuje mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, zarówno na wycieczkę po mieście, jak i pobyt weekendowy. Zapraszamy do odwiedzenia tego interesującego kraju!

 

----

Artykuł powstał przy współpracy Konsulatu Republiki Serbii w Katowicach.