Podróże

Sandomierz – miasto kojarzone dziś przede wszystkim z Ojcem Mateuszem. Warto jednak spojrzeć na nie kobiecym okiem. Okrzyknięte jednym z najbardziej romantycznych miasteczek w Europie, oferuje klimatyczne zaułki, bliskość natury i znakomite produkty lokalne. Tak poszukiwane dzisiaj „slow life” jest w Sandomierzu na wyciągnięcie ręki.

Krzemień - kamień optymizmu

Już w okresie renesansu miasto słynęło ze znakomitych złotników, dzisiaj Sandomierz - Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego dumnie podtrzymuje wielowiekowe tradycje. Współcześni artyści, jubilerzy tworzą unikatową biżuterię właśnie z krzemieniem pasiastym. Prekursorem mody na krzemień jest Cezary Łutowicz, światowej sławy artysta, który w Sandomierzu ma swój warsztat złotniczy. Od 1972 roku powstają tu wyjątkowe dzieła sztuki doceniane przez kobiety na wszystkich kontynentach, także te z królewskich rodów. Podczas pobytu w Sandomierzu trzeba koniecznie zajrzeć do pracowni artysty lub do jednego z licznych sklepików oferujących oryginalną biżuterię z tym szczególnym rodzajem krzemienia. Sandomierskim „must have” każdego turysty, a raczej turystki, jest też zdjęcie w pierścieniu z krzemiennym okiem, który znajduje się  na placu Poniatowskiego, tuż obok rynku.

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, mającym swoją siedzibę w Zamku Królewskim wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego, znajduje się jedyna w Polsce wystawa biżuterii z krzemieniem pasiastym.

Skąd krzemień w historii Sandomierza? Mieszkańcy tego regionu używali narządzi krzemiennych już cztery tysiące lat temu. Jest to najbardziej polski ze wszystkich kamieni ozdobnych. Krzemień pasiasty jest nie tylko atrakcyjnym kamieniem, ale wykazuje również właściwości lecznicze. Jest często wykorzystywany w medycynie naturalnej i przynosi ukojenie w różnych zaburzeniach zdrowotnych, stąd potoczna nazwa krzemienia pasiastego "kamień optymizmu".

Królewski spacer wąwozem lessowym

Wąwóz Królowej Jadwigi, jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych Sandomierza, położony jest nieopodal sandomierskiej starówki. Lessowe wąwozy i jary są charakterystycznymi formami krajobrazu tego regionu. Wąwóz Królowej Jadwigi ma blisko pół kilometra długości, a wysokość stromych ścian dochodzi do 10 metrów i jest wpisany na listę pomników przyrody. Zwany jest też wąwozem korzeniowym, gdyż rosnące na zboczach ścian drzewa tworzą niezwykle malownicze formy. Wąwóz Królowej Jadwigi to doskonałe miejsce na romantyczny spacer we dwoje, z rodziną czy też wędrówkę sam na sam, tylko z własnymi myślami. Legenda mówi, że wąwozem spacerowała Jadwiga Andegaweńska, król Polski, o której współcześni jej mówili, że była najpiękniejszą kobietą w całej Europie. Królowa Jadwiga kochała Sandomierz, a jej ulubionym miejscem modlitwy był, znajdujący się niedaleko wąwozu, romański kościół pw. św. Jakuba. Do dzisiaj zachowały się rękawiczki królowej, które podarowała mieszkańcom położnych niedaleko Sandomierza Świątnik. Ten fragment królewskiej garderoby sprzed wieków można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Sandomierz Fashion Street

Miłośniczkom mody Sandomierz poleca nie tylko liczące ponad 600 lat królewskie rękawiczki, ale także modę współczesną. Warto śledzić, aktualizowany co roku, kalendarz imprez miejskich, aby dowiedzieć się, kiedy odbywają się w Sandomierzu wydarzenia modowe. Sandomierz Fashion Street to seria imprez przygotowywanych przez osoby związane ze światem mody, których zwieńczeniem jest prestiżowy pokaz – show, które odbywa się w samym sercu starego miasta. Na wybiegu ustawionym przy sandomierskim ratuszu, prezentują swoje kolekcje współcześni, polscy projektanci. Piękne modelki na tle wspaniałej architektury Sandomierza wzbudzają słuszny zachwyt.

Kawa z widokiem na rynek

Sandomierski rynek, niegdyś tętniący życiem, podczas cotygodniowych targów i jarmarków, dzisiaj pełen turystów. Amatorzy dobrej kawy bez problemu znajdą tutaj klimatyczną kawiarenkę, w której zamówią znakomite espresso czy caffe latte. Kawiarniane stoliki z widokiem na gotycki ratusz to jeden z tych obrazków, które na długo zapadają w pamięć. Spacerując po urokliwych zaułkach, warto spróbować lodów, których receptury oparte są o lokalne, zdrowe produkty. A wieczorem Sandomierz zaprasza na degustacje lokalnych win, bo przecież właśnie to miasto, ze względu na wyjątkowe warunki klimatyczne, staje się zagłębiem winiarskim. Zwiedzanie winnic, połączone z degustacją produkowanych w nich trunków to jedna z atrakcji cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem. Wycieczkę szlakiem sandomierskich winnic można zacząć już w pobliżu rynku, w winnicy świętego Jakuba prowadzonej przez ojców dominikanów. Historia tej winnicy sięga XIII wieku, kiedy do Sandomierza przybyli dominikanie, a wraz z nimi winiarskie tradycje.

Sandomierz to znakomite miejsce nie tylko na ślub, ale także zaręczyny. Dla tych, którzy pragną, by ta chwila była niepowtarzalna i wyjątkowa miasto ma szczególną ofertę. Romantyczna kolacja na szczycie Bramy Opatowskiej. Na kilka godzin taras widokowy na ponad trzydziestometrowej wieży zamienia się w przytulną restaurację pod gwiazdami z pięknie zastawionym stolikiem i widokiem na czerwone dachy sandomierskiej starówki.

Po dnie morza kambryjskiego

Nieodłącznym elementem slow, jest przyroda i jej kojące właściwości. Po wyczerpującym zwiedzaniu można skorzystać z oferty tutejszych „flisaków”, którzy zapraszają na wodną przejażdżkę statkiem lub łodzią. W czasie rejsu można podziwiać panoramę Sandomierza oraz Gór Pieprzowych, unikatowego rezerwatu przyrody utworzonego w najstarszych górach w Polsce. Łupki kambryjskie, z których zbudowane są sandomierskie „Pieprzówki” mają, bagatela 500 milionów lat. Zbocza gór porośnięte są licznymi gatunkami dzikiej róży. Warto wybrać się w Góry Pieprzowe w czerwcu, kiedy krzewy różane są pełne kwiatów, bądź późną jesienią, kiedy mienią się czerwienią dojrzałych różanych owoców. Spacer po „Pieprzówkach”, czyli dnie ciepłego morza kambryjskiego, które wiele milionów lat temu pokrywało cały ten region. Możliwe są też dwudniowe wyprawy Wisłą z Sandomierza do Kazimierza Dolnego, oczywiście po wcześniejszej rezerwacji.

Imprezy cykliczne:

Sandomierskie Biegi „Kwitnących Sadów” – pierwsza połowa maja

Festiwal Chleb Wino Ser – weekend po Bożym Ciele

Dni Sandomierza - czerwiec

Festiwal Filmów Niezwykłych – czerwiec/lipiec

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski – pierwszy weekend lipca

Dookoła Wody Festiwal – ostatni weekend lipca

Wieczory Organowe – lipiec/sierpień

Festiwal Muzyka w Sandomierzu – sierpień

Sandomierz Fashion Street - sierpień

Święto Gór Pieprzowych – ostatni weekend sierpnia

Festiwal Czekolady i Słodkości – wrzesień

Odpust Bł. Wincentego Kadłubka – drugi weekend października

Święto Młodego Wina – listopad

 

Sandomierz na zdjęciach