Podróże

Uniejów to niewielkie miasteczko położone niemal w samym sercu Polski. Dzięki odkryciu wód geotermalnych i wszechstronnemu wykorzystaniu ich potencjału powstało tu najmłodsze w kraju uzdrowisko termalne. Bogactwo niezwykłych walorów przyrodniczych, malownicze krajobrazy i szczypta ciekawej historii sprawiły, że miasteczko jeszcze kilkanaście lat temu prawie w ogóle nieznane, dziś  jest tętniącą życiem perłą na mapie turystycznej Polski, w którym nie ma miejsca na nudę. Wyjątkowy klimat miejsca i właściwości wody pozwalają się zrelaksować, naładować baterie i nabrać nowych sił do pracy.

Miasto gorących źródeł

O tym, że Uniejów stoi na gorących wodach, wiadome było jeszcze w czasach głębokiej komuny, kiedy to pod koniec lat 70. XX w. poszukiwano w Polsce złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ku zaskoczeniu i rozczarowaniu badaczy, z odwiertów, zamiast „czarnego złota”, wytrysnęła gorąca woda. Nie doceniono wówczas znaleziska i dopiero blisko dwie dekady później, w latach 90. wznowiono badania geologiczne. Tym razem w ślad za badaniami poszły już konkrety, a pomysły na wykorzystanie potencjału surowca z głębin Ziemi posypały się jak z rękawa. Historia pokazała, że eksploatacja wody termalnej stała się bardzo dobrze wykorzystaną szansą rozwoju, dzięki której Uniejów stał się nowym obowiązkowym kierunkiem turystycznym, idealnym zarówno rodzin z dziećmi, jak i samotnych globtroterów.

Skarb natury dla zdrowia i urody

Sanus per aquam (zdrowy przez wodę) to naczelna dewiza współczesnego Uniejowa, która doskonale oddaje charakter uzdrowiska termalnego. To właśnie woda wydobywana z głębokości 2 km, o temperaturze 68-70°C, jest tak naprawdę największym bogactwem miasta. Dzięki swoim właściwościom uleczy słabości oraz doda sił i witalności. Zawarte w niej bogactwo składników mineralnych, takich jak: związki sodu, potasu, magnezu, fluorku, siarki, bromu oraz jodu (zawartość tego ostatniego dorównuje wodzie z Morza Bałtyckiego) dobroczynnie oddziałuje na organizm w ujęciu holistycznym – wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, przyspiesza gojenie ran, wspomaga leczenie różnych schorzeń, a nawet odmładza wpływając korzystnie na redukcję zmarszczek.

Termy Uniejów – wodne szaleństwa na blisko 3 tys. metrów

Z dobrodziejstw uniejowskiej wody termalnej można korzystać na wiele sposobów i w wielu miejscach, przy czym najbardziej rozpoznawalnym jest kompleks termalno – basenowy „Termy Uniejów” – pierwszy i obowiązkowy punkt na trasie wycieczki do Uniejowa. Widoczna z daleka budowla oraz baseny pod dachem jak i te pod gołym niebem o łącznej powierzchni 2730 m kw., oferują szereg atrakcji związanych z leczniczymi i rekreacyjnymi właściwościami wody, niezależnie od wieku i upodobania; podgrzewane baseny solankowe, baseny rekreacyjne z masażem, jacuzzi, „rwąca rzeka”,  tężnia solankowa, strefa saun i spa to tylko niektóre z nich. Wisienką na torcie jest zaplecze gastronomiczne z interesującą propozycją dla plażowiczów - bufetem wodnym oferującym napoje i drinki. Obiekt w całości ogrzewany jest wodą geotermalną, co pozwala korzystać przez cały rok z obiektów na świeżym powietrzu. Nie trzeba chyba dodawać, że wieczór spędzony w pięknie oświetlonych basenach pod ugwieżdżonym niebem to doskonały sposób na romantyczną randkę!

Pakiety dla Pań nie tylko na Dzień Kobiet

Ponieważ nikt nie rozumie kobiety lepiej niż druga kobieta – przyjaciółka, siostra czy mama i to właśnie jej towarzystwo pozwala najlepiej odreagować trudy dnia codziennego, ponarzekać na męża lub nerwowego szefa, główne obiekty hotelowe takie jak: Hotel Uniejów Eco Acive&SPA****, Hotel Lawendowe Termy Medical Spa****, Hotel & Spa**** Kasztel Uniejów czy ApartHotel Termy Uniejów****, posiadające własne centra kosmetyczne wellness&spa, oferują pakiety na spędzenie babskiego weekendu. Odpowiednio dobrane oferty pozwalają łączyć zabiegi w gabinecie spa skierowane na kompleksową pielęgnację ciała, plotki i wypoczynek w hotelowym ogrodzie oraz mnóstwo dobrej zabawy. Kąpiele solankowe, czekoladowe, a nawet te w mleku pozytywnie wpływają na samopoczucie i tchną duża dawkę energii witalnej. Po takim pobycie panie opuszczają hotel zrelaksowane i dopieszczone. Koszty pakietów uzależnione są od liczby dni, ilości zabiegów itp., ale skrojone są tak, by wyjść naprzeciw różnym oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Pakiety dla pań wpisane są w stałą ofertę obiektów, dzięki czemu święto kobiet trwa tutaj przez cały rok.

Pod skrzydłami Matki Natury

Rozległe tereny, rzeka Warta i czyste powietrze sprzyjają wypoczynkowi, również temu aktywnemu. Cenne przyrodniczo tereny dają możliwość uprawiania wielu aktywności pośród wyjątkowego otoczenia. Okolica miasta pokryta jest siecią ścieżek rowerowych, pieszych i konnych. Ciekawą opcją jest np. trasa rowerowa „Po ziemi Uniejowskiej” ciągnąca się na długości 26 km. Jeśli chcemy pospacerować, warto odwiedzić ścieżkę edukacyjno-turystyczną w parku zamkowym lub podążać ścieżką dydaktyczną w przyległym do parku zespole przyrodniczo-krajobrazowym Uroczysko Zieleń. Aktywności fizycznej sprzyjają wreszcie pobliskie stadniny (Bocianie Gniazdo w Wieleninie – 5 km lub Gniazdo w Felicjanowie  - 4 km, gdzie można popróbować swoich sił w hippice lub podszkolić dotychczasowe umiejętności)

Miejsce z historią

Oprócz kąpieli wodnych, na przybyłych do Uniejowa gości czeka tradycja i historia miasta. W pobliżu Term Uniejów znajduje się okazały XVI-wieczny Zamek Arcybiskupów Gnieździskach otoczony zabytkowym Parkiem Zamkowym w stylu angielskim, założonym w połowie XIX w.; przechadzka po nim to prawdziwy balsam dla duszy sprzyjający wyciszeniu.

fot. Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich i zabytkowy Park Zamkowy

Niecały kilometr od kompleksu zamkowego, ale wciąż w strefie uzdrowiskowej, znajduje się miniaturowy skansen z budynkami z XIX w. przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. W kompleksie składającym się z dworu, starej chałupy, dwóch wiatraków oraz wiernej repliki stodoły można podpatrzeć, jak przed wiekami żyli okoliczni mieszkańcy. Regionalna kuchnia, regularnie organizowane warsztaty rzemiosła, podczas których poznać można tajniki garncarstwa, wikliniarstwa lub wypiekania chleba oraz lokalizacja nieco na uboczu sprawiają, że Zagroda Młynarska jest odpowiedzią na potrzebę kontaktu z naturą i miejscem, gdzie w kameralnej atmosferze można odetchnąć od zgiełku i codzienności.

Przenosząc się w stronę centrum, warto zajrzeć do średniowiecznej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednym z jej najcenniejszych zabytków jest wykonany z brązu sarkofag z relikwiami błogosławionego Bogumiła - arcybiskupa, który postanowił zostać pustelnikiem, a wcześniej najpewniej ufundował słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Świadectwem przeszłości jest jeszcze późnoklasycystyczny dworek, stara prawosławna kaplica i... to by było na tyle. Przesadnie dużo zabytków w Uniejowie nie ma, ale tworzą one przyjemną otoczkę dla tego, co w ostatnich latach stało się znakiem rozpoznawczym miasta.

fot. Rynek w Uniejowie

Uniejów kulturalnie

Uniejów może poszczycić się bogatą ofertą kulturalną, w ramach której przez niemal cały rok organizowane są wydarzenia kulturalne, historyczne, gastronomiczne,  muzyczne itd. Część z nich ma zasięg typowo lokalny, a część jak np. Uniejowski Festiwal Smaków, Boże Ciało w Spycimierzu, turnieje, jarmarki historyczne i koncerty (jak choćby ostatni Earth Festiwal), przyciągają do uzdrowiska posiadaczy tablic rejestracyjnych od Bałtyku aż po Tatry.

Śmiały krok ku przyszłości

Uniejów to także inwestycje i przedsięwzięcia, które w najbliższych latach zmienią oblicze miasta, bez wątpienia wpłyną na jego wizerunek  i podniosą jego atrakcyjność.

Bulwary – to inicjatywa uwzględniająca kompleksową przebudowę obu brzegów rzeki. W projekcie terenów rekreacyjnych znalazły się: unikatowe na skalę kraju ławki podgrzewane wodą termalną, kino letnie, szlak rekreacyjny „Bose stopy”; czy przystań kajakowa, fontanny z wodotryskami i mini-tężnie z wodą geotermalną oraz tarasy i punkty widokowe.

W centrum pobliskiego Spycimierza powstanie także nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii spycimierskiego grodu oraz dwuwiekowej tradycji układania kwietnych dywanów. Będzie tu można wziąć udział w warsztatach układania kwietnych kobierców czy odbyć wirtualny spacer po miejscowości. Część ekspozycji będzie poświęcona niematerialnemu dziedzictwu w Polsce i na świecie, dzięki czemu Centrum Historyczno-Kulturalne będzie unikalnym miejscem na skalę międzynarodową, poświęconym społecznościom kultywującym różnorodne wartości, idee i zwyczaje.

Autor: Agnieszka Owczarek