Podróże

Gigantyczne sztolnie i sekretne podziemia w Górach Sowich, największa liczba zabytków i uzdrowisk w Polsce, Europejski Szlak Zamków i Pałaców, zabytki techniki, cuda przyrody - tajemniczy Dolny Śląsk to miejsce idealne dla miłośniczek zagadek i pięknych krajobrazów.

Region bogaty jest w pamiątki po długiej, burzliwej i wielokulturowej historii. To tutaj każde miasto, zabytek, góra... kryją tajemnicę. Historia miesza się z legendą, a wiele wydarzeń - także stosunkowo niedawnych, posiada wątki do dzisiaj niewyjaśnione... Niezależnie od tego czy uwielbiasz wysokogórskie wyprawy, czy wolisz spędzić czas w SPA w jednym z licznych zamków i pałaców na Dolnym Śląsku, znajdziesz miejsce idealne dla Ciebie. Mnogość atrakcji, przyprawia bowiem o zawrót głowy, a jedyny problem podczas wycieczki to brak czasu, by zobaczyć wszystko co jeszcze nie odkryte… Poniżej kilka inspiracji.

Zamek Czocha

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Obowiązkowy punkt każdej wycieczki na Dolny Śląsk! Zamek Czocha, został wzniesiony jako wartownia w XIII wieku i na przestrzeni czasu zyskał aktualny wygląd. Panujące w nim rody aranżowały wnętrza pod aktualne trendy, ale największą metamorfozę przeszedł pod okiem niemieckiego architekta Bodo Ebhardta. To właśnie on z polecenia ostatniego właściciela zamku Ernesta Gütschowa, wizjonera i milionera nadał enigmatyczną formę architektoniczną zamku, umieszczając w nim m.in. tajne przejścia... Zamek miał być jednocześnie muzeum dzieł sztuki. Precjoza carskiej Rosji spoczywały w skarbcu, a dzieła sztuki ozdabiały komnaty i korytarze. Niestety, po wojnie gmach został kilkukrotnie ograbiony, choć do dziś historycy snują marzenia o odnalezieniu części z pokaźnych zbiorów. Z map i rysunków wynika, że to możliwe! Udokumentowane zostały tysiące metrów kwadratowych podziemi, z czego tylko część jest odkryta…

Zamek nazywany jest polską filią Hogwartu. Można tu wypocząć w klimacie słynnej sagi o Harrym Potterze. Dodatkowo w zamku funkcjonuje Instytut Magii, gdzie prowadzone są warsztaty magiczne dla szkół. Wielbicielki mocnych wrażeń z pewnością zainteresuje Nocne Zwiedzanie, bowiem to właśnie po zmierzchu średniowieczna twierdza zmienia się w tajemnicze zamczysko okupowane przez duchy jej przodków.

Wodospad Kamieńczyka

Jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Znajduje się na końcu około stumetrowego, niezwykle wąskiego wąwozu, spadając do niego niemal trzydziestometrową kaskadą. Pozwala niemal dosłownie przenieść się w świat baśni i dawnych podań. Jego wnętrze kryje tajemnicę - pod środkową kaskadą znajduje się niewielka “Złota Jama” ze skupiskami pegamytu i ametystów. Miejsc jest tak malownicze, że zainspirowało filmowców. W Wąwozie Kamieńczyka nakręcono sceny do ekranizacji książki C.S. Lewisa “Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Śnieżne Kotły i Śnieżka

Droga na Śnieżkę, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

To gratka dla wielbicielek górskich wędrówek. Śnieżne Kotły pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem mają charakter typowo wysokogórski, a widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach. Nazwę zawdzięczają płatom śniegu, które utrzymują się tam niemal przez cały rok. Wędrując dalej szczytami dojdziemy do Śnieżki - najwyższego szczytu Sudetów, który po raz pierwszy zdobyto w XV wieku. Na jej szczycie występuje zjawisko inwersji temperatury, wchodząc coraz wyżej zamiast spadku temperatury, odczujemy… jej wzrost.

Zamek Książ

Zamek Książ, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości zamek w Polsce. W XIII wieku nakazał go zbudować Bolko I Surowy - piastowski książę, nazywając go “kluczem do Śląska”. Słynie z przepięknego położenia w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zamek był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, a największy wpływ na jego wygląd miała panująca tu rodzina Hochbergów. Dziś zamek nadal skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach, miejscach, zapisanych w ikonach, przekazach pisanych, a nawet w…legendach. Pod zamkiem hitlerowskie władze stworzyły sieć tuneli, które - według niektórych teorii - służyć miały jako kwatery wojskowe, schrony czy miejsca badań nad tajną bronią III Rzeszy.

Jaskinia Niedźwiedzia

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Jej podziemne korytarze, sale i kominy powstawały przez miliony lat. Pod wpływem wody penetrującej marmurowe złoże powstały trzy poziomy jaskini. To najdłuższa jaskinia w Sudetach. Okazałe stalaktyty, stalagmity czy draperie naciekowe, sprawiły, że często uznawana jest za najpiękniejszą w Polsce.

Ślęża

Ślęża, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Szczyt był niegdyś miejscem kultu słonecznego - odgrodzony od świata monumentalnym murem. Stąd do dziś nazywana jest Śląskim Olimpem i od wieków uznaje się ją za miejsce magiczne. W czasach pogańskich była otoczona czcią, o czym świadczą archeologiczne odkrycia. Kultowe rzeźby oznaczone znakiem ukośnego krzyża powstały 700-400 lat p.n.e. i są prawdopodobnie dziełem miejscowej ludności, która stawiała swoim bóstwom pomniki, wykuwając z miejscowego granitu figury ludzi i zwierząt.